Niemcy potęgą na rynku sztuki. W tej dziedzinie nie mają równych na świecie

W którym kraju znajduje się najwięcej prywatnych galerii sztuki współczesnej? Z najnowszego raportu ekspertów serwisu Larry's List wynika, że tuż za naszą zachodnią granicą. Niemcy pod tym względem są potęgą światową.

Publikacja: 20.06.2023 12:25

Europejskim i światowym liderem pod względem liczby prywatnych muzeów sztuki współczesnej okazały si

Europejskim i światowym liderem pod względem liczby prywatnych muzeów sztuki współczesnej okazały się Niemcy – w tym kraju działa 60 galerii.

Foto: Highlight ID

Na świecie istnieje 446 muzeów sztuki współczesnej, które założyli prywatni fundatorzy – tak wynika z raportu ekspertów serwisu Larry’s List, działającego w branży sztuki.

Aż 60 z tych muzeów znajduje się w Niemczech. To najwięcej zarówno w Europie, jak i na świecie. Niemcy pozostawiają w tyle Stany Zjednoczone, Koreę Południową, Włochy czy Chiny.

Niemcy mają najwięcej muzeów sztuki współczesnej na świecie

Pokutuje przekonanie, że wielką sztukę znajdziemy przede wszystkim w takich krajach jak Włochy, Francja czy Hiszpania. Jest w tym dużo prawdy, bo to właśnie w tamtejszych muzeach znajdują się najcenniejszej dzieła tak zwanych „starych mistrzów”. Jeżeli jednak chodzi o prywatne muzea sztuki współczesnej, to najwięcej znajduje się ich tuż za naszą zachodnią granicą – w Niemczech.

Czytaj więcej

Banan przyklejony do ściany: wyrok sądu w sprawie kontrowersyjnego dzieła sztuki

Takie wyniki podają autorzy globalnego badania, które przeprowadzono na zlecenie serwisu Larry’s List, specjalizującego się w analizach branży sztuki. Wyniki badania opublikowano w raporcie „Private Art Museum Report”.

Europejskim i światowym liderem pod względem liczby prywatnych muzeów sztuki współczesnej okazały się Niemcy – w tym kraju działa 60 galerii. Na drugim miejscu w rankingu znalazły się Stany Zjednoczone z 59 tego rodzaju instytucjami, zaś podium zamyka Korea Południowa, w której funkcjonuje 50 prywatnych galerii sztuki współczesnej.

W pierwszej piątce znalazły się też Chiny i Włochy – obydwa kraje posiadają po 30 tego rodzaju instytucji. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Hiszpania (21 galerii), Francja (19), Belgia i Szwajcaria (po 11) oraz Grecja i Japonia (po 10).

Nie ma zaskoczenia, że najwięcej, bo aż połowa wszystkich muzeów sztuki współczesnej na świecie znajduje się w Europie. Stary Kontynent ma długą tradycję prowadzenia prywatnych galerii sztuki przez zamożnych fundatorów, która sięga jeszcze epoki renesansu i czasów świetności rodu Medyceuszy. Później, w XVII wieku, w ich ślady ze swoimi kunstkamerami, czyli gabinetami osobliwości, poszli zamożni Niemcy.

Drugie miejsce w rankingu kontynentów z największą liczbą muzeów sztuki współczesnej zajęła Azja, w której z roku na rok przybywa coraz więcej bogatych mecenasów sztuki. W Azji znajduje się 24 procent tego typu galerii. Na trzecim miejscu znalazła się Ameryka Północna, gdzie działa 15 procent tych instytucji.

Niemcy – mekka miłośników sztuki współczesnej

Z raportu wynika też, że wysoką, bo drugą pozycję w globalnym rankingu miast posiadających najwięcej galerii sztuki współczesnej zajmuje Berlin. W stolicy Niemiec funkcjonuje 14 tych instytucji.

Berlin ustępuje pod tym względem jedynie Seulowi, gdzie znajduje się 17 galerii. Dalsze pozycje zajęły: Pekin (11 muzeów), Nowy Jork (10), Ateny (9), Szanghaj (8) oraz Bruksela, Gyeonggi, Londyn i Miami (po 7).

Autorzy raportu zauważają też, że największy rozkwit sfery prywatnych muzeów sztuki współczesnej przypada na ostatnie dwie dekady. Jednocześnie najprężniejszy rozwój tej branży notują Chiny i kraje Bliskiego Wschodu.

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat liczba prywatnych instytucji tego typu wzrosła w Chinach i na Bliskim Wschodzie odpowiednio o 40 i 38 procent. Niemcy depczą im po piętach również i w tej dziedzinie – od 2016 roku kraj ten zanotował 33-procentowy wzrost liczby prywatnych galerii.

Kraje z największą liczbą muzeów sztuki współczesnej według raportu Larry’s List:

  1. Niemcy (60 muzeów)
  2. Stany Zjednoczone (59)
  3. Korea Południowa (50)
  4. Chiny (30)
  5. Włochy (30)
  6. Hiszpania (21)
  7. Francja (19)
  8. Belgia i Szwajcaria – ex aequo (11)

10. Grecja i Japonia – ex aequo (10)

Na świecie istnieje 446 muzeów sztuki współczesnej, które założyli prywatni fundatorzy – tak wynika z raportu ekspertów serwisu Larry’s List, działającego w branży sztuki.

Aż 60 z tych muzeów znajduje się w Niemczech. To najwięcej zarówno w Europie, jak i na świecie. Niemcy pozostawiają w tyle Stany Zjednoczone, Koreę Południową, Włochy czy Chiny.

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni