Niemcy potęgą na rynku sztuki. W tej dziedzinie nie mają równych na świecie

W którym kraju znajduje się najwięcej prywatnych galerii sztuki współczesnej? Z najnowszego raportu ekspertów serwisu Larry's List wynika, że tuż za naszą zachodnią granicą. Niemcy pod tym względem są potęgą światową.

Publikacja: 20.06.2023 12:25

Europejskim i światowym liderem pod względem liczby prywatnych muzeów sztuki współczesnej okazały si

Europejskim i światowym liderem pod względem liczby prywatnych muzeów sztuki współczesnej okazały się Niemcy – w tym kraju działa 60 galerii.

Foto: Highlight ID

Na świecie istnieje 446 muzeów sztuki współczesnej, które założyli prywatni fundatorzy – tak wynika z raportu ekspertów serwisu Larry’s List, działającego w branży sztuki.

Aż 60 z tych muzeów znajduje się w Niemczech. To najwięcej zarówno w Europie, jak i na świecie. Niemcy pozostawiają w tyle Stany Zjednoczone, Koreę Południową, Włochy czy Chiny.

Niemcy mają najwięcej muzeów sztuki współczesnej na świecie

Pokutuje przekonanie, że wielką sztukę znajdziemy przede wszystkim w takich krajach jak Włochy, Francja czy Hiszpania. Jest w tym dużo prawdy, bo to właśnie w tamtejszych muzeach znajdują się najcenniejszej dzieła tak zwanych „starych mistrzów”. Jeżeli jednak chodzi o prywatne muzea sztuki współczesnej, to najwięcej znajduje się ich tuż za naszą zachodnią granicą – w Niemczech.

Czytaj więcej

Banan przyklejony do ściany: wyrok sądu w sprawie kontrowersyjnego dzieła sztuki

Takie wyniki podają autorzy globalnego badania, które przeprowadzono na zlecenie serwisu Larry’s List, specjalizującego się w analizach branży sztuki. Wyniki badania opublikowano w raporcie „Private Art Museum Report”.

Europejskim i światowym liderem pod względem liczby prywatnych muzeów sztuki współczesnej okazały się Niemcy – w tym kraju działa 60 galerii. Na drugim miejscu w rankingu znalazły się Stany Zjednoczone z 59 tego rodzaju instytucjami, zaś podium zamyka Korea Południowa, w której funkcjonuje 50 prywatnych galerii sztuki współczesnej.

W pierwszej piątce znalazły się też Chiny i Włochy – obydwa kraje posiadają po 30 tego rodzaju instytucji. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Hiszpania (21 galerii), Francja (19), Belgia i Szwajcaria (po 11) oraz Grecja i Japonia (po 10).

Nie ma zaskoczenia, że najwięcej, bo aż połowa wszystkich muzeów sztuki współczesnej na świecie znajduje się w Europie. Stary Kontynent ma długą tradycję prowadzenia prywatnych galerii sztuki przez zamożnych fundatorów, która sięga jeszcze epoki renesansu i czasów świetności rodu Medyceuszy. Później, w XVII wieku, w ich ślady ze swoimi kunstkamerami, czyli gabinetami osobliwości, poszli zamożni Niemcy.

Drugie miejsce w rankingu kontynentów z największą liczbą muzeów sztuki współczesnej zajęła Azja, w której z roku na rok przybywa coraz więcej bogatych mecenasów sztuki. W Azji znajduje się 24 procent tego typu galerii. Na trzecim miejscu znalazła się Ameryka Północna, gdzie działa 15 procent tych instytucji.

Niemcy – mekka miłośników sztuki współczesnej

Z raportu wynika też, że wysoką, bo drugą pozycję w globalnym rankingu miast posiadających najwięcej galerii sztuki współczesnej zajmuje Berlin. W stolicy Niemiec funkcjonuje 14 tych instytucji.

Berlin ustępuje pod tym względem jedynie Seulowi, gdzie znajduje się 17 galerii. Dalsze pozycje zajęły: Pekin (11 muzeów), Nowy Jork (10), Ateny (9), Szanghaj (8) oraz Bruksela, Gyeonggi, Londyn i Miami (po 7).

Autorzy raportu zauważają też, że największy rozkwit sfery prywatnych muzeów sztuki współczesnej przypada na ostatnie dwie dekady. Jednocześnie najprężniejszy rozwój tej branży notują Chiny i kraje Bliskiego Wschodu.

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat liczba prywatnych instytucji tego typu wzrosła w Chinach i na Bliskim Wschodzie odpowiednio o 40 i 38 procent. Niemcy depczą im po piętach również i w tej dziedzinie – od 2016 roku kraj ten zanotował 33-procentowy wzrost liczby prywatnych galerii.

Kraje z największą liczbą muzeów sztuki współczesnej według raportu Larry’s List:

  1. Niemcy (60 muzeów)
  2. Stany Zjednoczone (59)
  3. Korea Południowa (50)
  4. Chiny (30)
  5. Włochy (30)
  6. Hiszpania (21)
  7. Francja (19)
  8. Belgia i Szwajcaria – ex aequo (11)

10. Grecja i Japonia – ex aequo (10)

Na świecie istnieje 446 muzeów sztuki współczesnej, które założyli prywatni fundatorzy – tak wynika z raportu ekspertów serwisu Larry’s List, działającego w branży sztuki.

Aż 60 z tych muzeów znajduje się w Niemczech. To najwięcej zarówno w Europie, jak i na świecie. Niemcy pozostawiają w tyle Stany Zjednoczone, Koreę Południową, Włochy czy Chiny.

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję