Spotkanie autorskie na schodach: Izraelczycy rozpoznali Olgę Tokarczuk w pociągu

To było prawdopodobnie najmniejsze spotkanie autorskie, jakie przydarzyło się polskie laureatce literackiej nagrody Nobla. Olga Tokarczuk podzieliła się na Facebooku opowieścią o rozmowie z Izraelczykami podczas jej podróży pociągiem przez ten kraj.

Publikacja: 29.03.2023 16:30

Olga Tokarczuk została rozpoznana przez pasażerów izraelskiego pociągu.

Olga Tokarczuk została rozpoznana przez pasażerów izraelskiego pociągu.

Foto: AA/ABACA/PAP

Przez Izrael przetacza się obecnie największa fala protestów w historii tego kraju. Izraelczycy protestują przeciw zmianom w sądownictwie, które chce przeforsować rząd Benjamina Netanjahu. W Tel Awiwie i innych miastach Izraela od wielu dni dochodzi do protestów, na które ściągają ludzie z całego kraju. Protesty nie ustają, końca kryzysu politycznego w kraju nie widać. Izraelczycy przeciwni zmianom w sądownictwie od wielu tygodni są w ciągłej podróży - w drodze z protestów lub na protesty.

Właśnie w pociągu relacji Jerozolima - Tel Awiw, wypełnionym ludźmi wracającymi z demonstracji przeciwko zmianom proponowanym przez premiera Netanjahu, kilku podróżnych rozpoznało Olgę Tokarczuk. Polska pisarka, laureatka literackiego Nobla, siedziała na schodach piętrowego wagonu z uwagi na brak miejsc w pociągu.

Spotkanie Olgi Tokarczuk z czytelnikami w izraelskim pociągu  

„Siedziałam na schodach w zatłoczonym pociągu relacji Jerozolima - Tel Awiw, którym setki ludzi wracało po protestach przetaczających się obecnie przez Izrael, gdy zagadnął mnie jeden ze współpasażerów” – napisała Olga Tokarczuk na swoim koncie na Facebooku.

Czytaj więcej

Bilety na wystawę Vermeera drogie jak na Beyoncé. Czarny rynek kwitnie

Zamieściła też zdjęcie pokazujące niecodzienne spotkanie w zatłoczonym izraelskim pociągu. „Okazało się po chwili, że parę innych osób w tej części pociągu również czytało moje książki i tak doszło do maleńkiego, ale niezwykle miłego spotkania autorskiego” – napisała Olga Tokarczuk.

Jak nietrudno zgadnąć, post polskiej noblistki ze zdjęciem z izraelskiego pociągu wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród polskich internautów.

61-letnia Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 2018 roku. Wydała dotąd 9 powieści, które przetłumaczono na blisko 40 języków, w tym te najpopularniejsze: angielski, arabski, chiński, hindi, hiszpański czy portugalski.  

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda