Spotkanie autorskie na schodach: Izraelczycy rozpoznali Olgę Tokarczuk w pociągu

To było prawdopodobnie najmniejsze spotkanie autorskie, jakie przydarzyło się polskie laureatce literackiej nagrody Nobla. Olga Tokarczuk podzieliła się na Facebooku opowieścią o rozmowie z Izraelczykami podczas jej podróży pociągiem przez ten kraj.

Publikacja: 29.03.2023 16:30

Olga Tokarczuk została rozpoznana przez pasażerów izraelskiego pociągu.

Olga Tokarczuk została rozpoznana przez pasażerów izraelskiego pociągu.

Foto: AA/ABACA/PAP

Przez Izrael przetacza się obecnie największa fala protestów w historii tego kraju. Izraelczycy protestują przeciw zmianom w sądownictwie, które chce przeforsować rząd Benjamina Netanjahu. W Tel Awiwie i innych miastach Izraela od wielu dni dochodzi do protestów, na które ściągają ludzie z całego kraju. Protesty nie ustają, końca kryzysu politycznego w kraju nie widać. Izraelczycy przeciwni zmianom w sądownictwie od wielu tygodni są w ciągłej podróży - w drodze z protestów lub na protesty.

Właśnie w pociągu relacji Jerozolima - Tel Awiw, wypełnionym ludźmi wracającymi z demonstracji przeciwko zmianom proponowanym przez premiera Netanjahu, kilku podróżnych rozpoznało Olgę Tokarczuk. Polska pisarka, laureatka literackiego Nobla, siedziała na schodach piętrowego wagonu z uwagi na brak miejsc w pociągu.

Spotkanie Olgi Tokarczuk z czytelnikami w izraelskim pociągu  

„Siedziałam na schodach w zatłoczonym pociągu relacji Jerozolima - Tel Awiw, którym setki ludzi wracało po protestach przetaczających się obecnie przez Izrael, gdy zagadnął mnie jeden ze współpasażerów” – napisała Olga Tokarczuk na swoim koncie na Facebooku.

Czytaj więcej

Bilety na wystawę Vermeera drogie jak na Beyoncé. Czarny rynek kwitnie

Zamieściła też zdjęcie pokazujące niecodzienne spotkanie w zatłoczonym izraelskim pociągu. „Okazało się po chwili, że parę innych osób w tej części pociągu również czytało moje książki i tak doszło do maleńkiego, ale niezwykle miłego spotkania autorskiego” – napisała Olga Tokarczuk.

Jak nietrudno zgadnąć, post polskiej noblistki ze zdjęciem z izraelskiego pociągu wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród polskich internautów.

61-letnia Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 2018 roku. Wydała dotąd 9 powieści, które przetłumaczono na blisko 40 języków, w tym te najpopularniejsze: angielski, arabski, chiński, hindi, hiszpański czy portugalski.  

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Sztuka
Sztuczna inteligencja umie już rzeźbić jak Michał Anioł. Pierwsze takie dzieło
Sztuka
Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sztuka
Remont za ćwierć miliarda euro. Słynne paryskie muzeum zamyka się na pięć lat
Sztuka
Muzeum, które czekało na otwarcie prawie 100 lat. Madryt ma nową atrakcję