Bilety na wystawę Vermeera drogie jak na Beyoncé. Czarny rynek kwitnie

Głośna wystawa dzieł Vermeera w Rijksmuseum całkowicie się wyprzedała, ale chętnych wciąż nie brakuje. Z „pomocą” przychodzą spekulanci. Organizatorzy wystawy przestrzegają jednak, że biletów odkupionych w sieci mogą nie uznać.

Publikacja: 29.03.2023 08:09

Na czarnym rynku ceny biletów na wystawę Vermeera w Rijksmuseum osiągają równowartość nawet kilkunas

Na czarnym rynku ceny biletów na wystawę Vermeera w Rijksmuseum osiągają równowartość nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Foto: Rijksmuseum/ Henk Wildschut

W Rijksmuseum w Amsterdamie trwa właśnie największa w historii retrospektywna wystawa dzieł Jana Vermeera. Szczęśliwcy, którym udało się kupić bilety na stronie muzeum lub u autoryzowanego sprzedawcy, mogą spać spokojnie. Cała reszta maruderów robi, co może, aby odkupić bilety na wystawę z drugiej ręki. Ci najbardziej zdesperowani wydają tysiące dolarów na eBayu.

Jak zdobyć bilety na wystawę Vermeera w Rijksmuseum?

Pracownikom Rijksmuseum udało się pod jednym dachem zebrać 28 z 37 znanych prac Jana Vermeera — czyli znakomitą większość dorobku holenderskiego mistrza. Wśród obrazów, które wchodzą w skład trwającej właśnie wystawy, znajdują się takie słynne dzieła jak „Dziewczyna z perłą”, „Pisząca list”, „Ważąca perły”, „Koronczarka” czy „Mleczarka”.

Czytaj więcej

Cały świat chce zobaczyć wystawę Vermeera w Amsterdamie. Padł system biletowy

Dla miłośnika sztuki to byłoby jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które za jego życia prawdopodobnie już się nie powtórzy. Byłoby, gdyby ów miłośnik w porę podjął decyzję o wybraniu się tej wiosny do Amsterdamu, gdzie można oglądać największą w historii wystawę prac Jana Vermeera. Wystawa okazała się hitem — ze względu na gigantyczne zainteresowanie osób z całego świata bilety wyprzedały się zaledwie w kilka dni.

„Wystawa »Vermeer« jest definitywnie wyprzedana” — tak brzmi grzebiący wszelkie nadzieje komunikat, który już od dłuższego czasu widnieje na oficjalnej stronie amsterdamskiego Rijksmuseum. Nie ma nadziei na kupienie ważnego biletu na stronie muzeum lub u autoryzowanych sprzedawców, co uruchomiło bardzo prężnie rozwijający się rynek biletów na „Vermeera” z drugiej ręki.

Krótko po opublikowaniu przez muzeum informacji o tym, że wystawa się wyprzedała, na eBayu pojawiło się mnóstwo biletów, które można kupić od razu lub wylicytować. W odróżnieniu jednak od biletów, które można było kupić z pierwszej ręki za około sto złotych, teraz ceny na eBayu dochodzą nawet do kilkuset, a nawet kilkunastu tysięcy złotych — przeliczając z dolarów.

Szał na Vermeera. Holenderski mistrz jak Beyoncé i Taylor Swift

Ceny biletów na wystawę „Vermeer” w Rijksmuseum dorównują kwotom, które fani przeznaczali na kupno biletów na koncerty takich gwiazd jak Beyoncé, Taylor Swift czy Bruce Springsteen. Tu jednak nie działa mechanizm dynamicznej wyceny, czyli windowania cen biletów proporcjonalnie do zainteresowania ludzi udziałem w imprezie. Taką politykę cenową stosowała platforma Ticketmaster, która teraz ma z tego powodu spore problemy.

W przypadku „Vermeera” działają żywi spekulanci, których nie brakowało zresztą również w przypadku koncertów wymienionych wyżej artystów. Oczywiście kupowanie biletów z drugiej ręki wiąże się ze sporym ryzykiem, przed czym przestrzegają sami przedstawiciele Rijksmuseum.

„Bilety na wystawę »Vermeer« można było kupić wyłącznie na stronie Rijksmuseum i u autoryzowanych partnerów, na przykład Get Your Guide i Priotickets. Rijksmuseum nie popiera sprzedaży biletów z drugiej ręki i nie może zagwarantować ważności biletów zakupionych poza oficjalnymi kanałami” — wyjaśnia cytowany przez magazyn „Hyperallergic” rzecznik prasowy amsterdamskiego muzeum.

Wystawę „Vermeer” w Rijksmuseum w Amsterdamie można oglądać jeszcze do 4 czerwca 2023 roku. Dotyczy to rzecz jasna tych miłośników sztuki, którym odpowiednio wcześnie udało się kupić bilet na to wydarzenie. I oczywiście chodzi o takie bilety, które uznają pracownicy muzeum.

W Rijksmuseum w Amsterdamie trwa właśnie największa w historii retrospektywna wystawa dzieł Jana Vermeera. Szczęśliwcy, którym udało się kupić bilety na stronie muzeum lub u autoryzowanego sprzedawcy, mogą spać spokojnie. Cała reszta maruderów robi, co może, aby odkupić bilety na wystawę z drugiej ręki. Ci najbardziej zdesperowani wydają tysiące dolarów na eBayu.

Jak zdobyć bilety na wystawę Vermeera w Rijksmuseum?

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda