Śledztwo dziennikarzy: tysiąc zrabowanych antyków w słynnym nowojorskim muzeum

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art może posiadać ponad tysiąc eksponatów powiązanych z osobami rzekomo zaangażowanymi w nielegalny handel antykami – wynika ze śledztwa dziennikarskiego, na które powołuje się amerykańska stacja CNN.

Publikacja: 23.03.2023 11:34

Siedziba Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Siedziba Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Foto: Hugo Schneider, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) oraz organizacja non-profit Finance Uncovered odkryły, że co najmniej 1109 przedmiotów znajdujących się w kolekcji słynnego nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, należało wcześniej do osób, które zostały oskarżone bądź skazane za przestępstwa związane z handlem sztuką. Informacja ta wyszła na światło dzienne po przeprowadzonym przez ICIJ i Finance Uncovered śledztwie.

Zrabowane antyki w Metropolitan Museum of Art?

Jak pisze CNN, mniej niż połowa spośród przedmiotów, o których wspomniano w raporcie ze śledztwa, ma dostępne zapisy, które szczegółowo informują, w jaki sposób eksponaty opuściły kraje swojego pochodzenia. Z ponad 250 antyków w Met, które mają związek z Nepalem i Kaszmirem – miejscami, które szczególnie ucierpiały w wyniku grabieży – jedynie trzy zostały opisane w sposób "wyczerpujący". 

Czytaj więcej

Nowy Jork. Metropolitan Museum of Art zmienia "narodowość" dzieł

„Wiele obiektów w kolekcji muzeum ma również wyraźne powiązania z osobami, które były zamieszane w grabieże lub handel antykami” – podaje ICIJ. „Muzeum posiada prawie dwa tuziny eksponatów, które kiedyś należały do amerykańskiego handlarza antykami Roberta E. Hechta” – dodano, zaznaczając, że mężczyzna w 1959 i 1961 roku został oskarżony przez włoskich prokuratorów o przemyt sztuki.

Sprawa przeciwko Hechtowi została umorzona z powodu przedawnienia, a handlarz zmarł w 2012 roku. Aż do swojej śmierci konsekwentnie zaprzeczał on, że odgrywał jakąkolwiek rolę w nielegalnym wywozie sztuki. Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że Met po raz pierwszy zaczęło nabywać obiekty od Hechta w latach 50. "Muzeum kontynuowało to nawet po tym, gdy oskarżono go o nielegalne działania" – czytamy. 

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) oraz Finance Uncovered ujawniły także, że Metropolitan Museum of Art posiada ponad 800 obiektów, które należały kiedyś do Jonathana P. Rosena – partnera biznesowego Hechta, także oskarżonego o nielegalny handel sztuką. To jednak nie wszystko. Kolejne 85 eksponatów w kolekcji Met ma powiązania z Subhashem Kapoorem, który w minionym roku skazany został w Indiach na dziesięć lat więzienia za handel ludźmi.

- Met nadaje ton muzeom na całym świecie - powiedziała Tess Davis, dyrektor wykonawcza grupy Antiquities Coalition zajmującej się walką z nielegalnym handlem dziełami sztuki. - Jeśli Met pozwala, by wszystkie te sprawy przechodziły bez echa, to jaką nadzieję mamy dla reszty rynku sztuki? - podkreśliła.

Czytaj więcej

Muzea w USA chcą wyprzedawać zbiory, by móc opłacić rachunki

Metropolitan Museum of Art nabywało nielegalnie eksportowane antyki?

O nowojorskim Metropolitan Museum of Art w ostatnich latach kilka razy było już głośno z powodu konfiskat dzieł sztuki. W ubiegłym roku przez władze w USA zajętych zostało łącznie co najmniej 29 eksponatów z kolekcji muzeum. Były to między innymi egipskie posągi z brązu, greckie popiersia, starożytne płyty czy hełmy i posągi z różnych zakątków świata.

W 2019 roku muzeum zgodziło się zwrócić także 2000-letnią złotą trumnę ze starożytnego Egiptu. Obiekt stał się przedmiotem zainteresowania, gdy podczas Met Gali, imprezy odbywającej się od 1946 roku w nowojorskim Metropolitan Museum of Art, pozowała obok niego celebrytka Kim Kardashian. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę okręgową na Manhattanie potwierdziło wówczas, że trumna została przed laty skradziona. Met miało nabyć ją – jak czytamy – "mimo tego, że okazana licencja eksportowa na antyk była słabo sfałszowana”. 

Rzecznik Metropolitan Museum of Art w rozmowie z „The Art Newspaper” nie udzielił wyczerpującej odpowiedzi na pytania dotyczące sprawy. Podkreślił jednak, że placówka „dokonała wielu zwrotów eksponatów z własnej inicjatywy”.

Sztuka
Nadchodzi największa w historii wystawa prac Davida Hockneya. 400 dzieł w Paryżu
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Sztuka
Prezent wart miliard euro. To jedna z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie
Sztuka
Wraca sprawa fałszywego obrazu Caravaggia. Oszustwo w świecie wielkiej sztuki
Sztuka
Renesansowe arcydzieło odkryte po 500 latach. Głośna wystawa w Watykanie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Sztuka
Dzieło słynnego francuskiego malarza odnalezione po 150 latach. Trafi na aukcję
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?