Nowy projekt Ai Weiweia. Słynny chiński artysta z wulgarnego gestu robi sztukę

Ai Weiwei, słynny chiński artysta i dysydent, rozpoczął nowy projekt, który nawiązuje do jednej z najsłynniejszych jego prac. Zachęca każdego, aby pokazał środowy palec któremuś ze słynnych obiektów.

Publikacja: 23.03.2023 09:56

W 2011 roku Ai Weiwei został aresztowany w Chinach. Cztery lata wyemigrował – mieszka w różnych miej

W 2011 roku Ai Weiwei został aresztowany w Chinach. Cztery lata wyemigrował – mieszka w różnych miejscach na świecie, głównie w Europie.

Foto: FRANCK ROBICHON/PAP EPA

Ai Weiwei to jeden z najsłynniejszych chińskich artystów współczesnych. Jest też dysydentem, od lat żyjącym na emigracji, wcześniej prześladowanym w swoim kraju za swobodę wypowiedzi.

Sztuka Ai Weiweia od lat budziła dyskusje i spory. Jego nowy projekt z pewnością wywoła jeszcze więcej kontrowersji. Chiński artysta zaprasza ludzi z całego świata do wyrażenia swojej opinii na poprzez pokazanie środkowego palca i uwiecznienia tego na zdjęciu. O co chodzi w projekcie „Middle Finger”?

Nowy projekt Ai Weiweia: „Middle Finger”

Urodzony 28 sierpnia 1957 roku w Pekinie Ai Weiwei to chiński artysta, kurator sztuki i architekt. Jego ojciec, Ai Qing, był poetą, który w trakcie chińskiej rewolucji kulturalnej znalazł się na cenzurowanym nowego reżimu, przez co trafił na kilka lat do obozu pracy. Ai Weiwei również nie jest mile widziany w Chinach — od lat mieszka na emigracji.

Nowy, interaktywny projekt Ai Weiweia, do którego artysta zaprasza chętnych z całego świata, dotyczy praw człowieka i swobody wypowiedzi.

Najnowsze przedsięwzięcie Ai odbywa się we współpracy z platformą Avant Arte. Artysta zatytułował je „Middle Finger”, czyli „Środkowy palec”. To właśnie ten gest, uznawany powszechnie za wulgarny i obraźliwy, stanowi kluczowy element całego projektu.

Warunki udziału w przedsięwzięciu są dość proste. Wystarczy wejść na stronę „Middle Finger” przygotowaną we współpracy z Avant Arte i skorzystać z umieszczonego tam narzędzia. Dzięki niemu można wybrać niemal dowolne miejsce na świecie, a następnie ozdobić je zdjęciem wulgarnego gestu – wyciągniętego środkowego palca. Gotowe zdjęcie można dodać do galerii na stronie projektu.

Ai Weiwei zachęca też ludzi do udostępniania w mediach społecznościowych zdjęć opatrzonych hasztagiem #studyofperspective — w nawiązaniu do swojego słynnego cyklu „Studium perspektywy” („Study of Perspective”). Na jednym ze zdjęć należących do tego cyklu artysta pokazuje środkowy palec na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, gdzie w 1989 roku w trakcie pacyfikacji zginęły setki osób protestujących przeciwko reżimowi.

„Środkowy palec” Ai Weiweia: „Pokaż, że go masz”

Ideą projektu jest pokazanie, że podstawowym prawem każdego człowieka — bez względu na kraj, w którym mieszka — jest prawo do zamanifestowania swojej opinii o konkretnych osobach czy instytucjach. W galerii na stronie projektu znajdują się już tysiące zdjęć miejsc z całego świata.

Na zdjęciach ze środkowym palcem widnieje między innymi Pałac Buckingham, bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, siedziba brytyjskiego premiera przy Downing Street 10 w Londynie, Wieża Eiffla, Wielki Mur Chiński, Kreml, Statua Wolności, wieżowiec Trump Tower i wiele innych słynnych obiektów. Nie zabrakło również mnóstwa innych miejsc.

Uczestnicy projektu pokazali środkowy palec blokom, ulicom, pustym miejscom po zburzonych budynkach, sklepom, lokalom gastronomicznym, nieudanym inwestycjom budowlanym, a nawet całym osiedlom. Słowem — obiektom symbolizującym coś, wobec czego autorzy zdjęć chcieliby zaprotestować.

„Często zapominamy, że mamy środkowy palec. Albo jeżeli wiemy, że mamy środkowy palec, to nadużywamy go” — pisze na stronie projektu Ai Weiwei. „Myśle, że warto pamiętać iż ta część naszego ciała może na coś wskazywać — na instytucję albo osobę dysponującą władzą — aby dać im sygnał, że istniejemy” — dodaje artysta.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda