Skandal na linii Tajwan-Chiny. Kto włamał się do słynnego muzeum pałacowego?

Napiętą sytuację między Tajwanem a Chinami zaognił skandal w świecie sztuki – wykradziono 100 tysięcy wysokiej rozdzielczości kopii dzieł Narodowego Muzeum Pałacowego, najważniejszego na świecie zbioru sztuki chińskiej.

Publikacja: 15.03.2023 15:54

Narodowe Muzeum Pałacowe na Tajwanie mieści ok. 700 tysięcy eksponatów obejmujących 8 tysięcy lat ku

Narodowe Muzeum Pałacowe na Tajwanie mieści ok. 700 tysięcy eksponatów obejmujących 8 tysięcy lat kultury chińskiej.

Foto: Latinboy, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Zbiory Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie to dla Chińczyków, bez względu na to, po której stronie Cieśniny Tajwańskiej mieszkają, to narodowy skarb — i od wielu dekad kość niezgody między Chinami a Tajwanem.

W kolekcji, którą na Tajwan wywiózł z Pekinu uciekający przed komunistami antykomunistyczny rząd  i zdeponował je na wyspie w 1949 roku, znajdują się najważniejsze dzieła chińskiej sztuki, dawniej przechowywane w Zakazanym Mieście w Pekinie.

Ze względu na bogactwo zbiorów to najbardziej chroniona placówka kulturalna na Tajwanie. Jednak komuś udało się obejść zabezpieczenia. 100 tysięcy wysokiej skanów wysokiej rozdzielczości najcenniejszych dzieł sztuki z muzeum trafiło do chińskiego internetu, gdzie te pliki można kupić za kilka czy kilkanaście złotych. Zdaniem ekspertów mogą one być warte nawet kilkadziesiąt milionów dolarów.

Narodowe Muzeum Pałacowe na Tajwanie okradzione?

Muzea na całym świecie zarabiają na sklepach z pamiątkami, w których można kupić między innymi kopie obrazów znajdujących się w kolekcjach tych instytucji. Dzięki temu miłośnicy sztuki mogą zabrać do domu pamiątkę w postaci wysokiej jakości kopii ulubionego dzieła za ułamek ceny oryginału.

Czytaj więcej

Muzeum zamieniło słynny obraz na kopię autorstwa AI. Protesty zwiedzających

Pełnoskalowe skany tych dzieł stanowią pilnie strzeżony skarb tych instytucji i znajdują się w dobrze zabezpieczonych bazach danych. Nie inaczej jest w przypadku tajwańskiego Narodowego Muzeum Pałacowego — a raczej było. Niestety, z muzealnej bazy danych wyciekły tysiące skanów obrazów i kaligrafii autorstwa chińskich artystów tworzących na przestrzeni ośmiu tysięcy lat.

Dyrekcja tajwańskiego Narodowego Muzeum Pałacowego potwierdziła, że skradziono około stu tysięcy wysokiej jakości skanów. Jak się niedawno okazało, trafiły one do popularnego w kontynentalnych Chinach sklepu internetowego o nazwie Taobao. Ceny skanów wynoszą od 20 centów od półtorej dolara, czyli ułamek kwot, jakie trzeba zapłacić za kopie w muzealnym sklepie z pamiątkami.

Jak informuje tajwański korespondent CNN, Chris Lau, muzeum zaapelowało już do sklepu Taobao o powstrzymanie nielegalnego rozprzestrzeniania cyfrowych kopii dzieł. Jak na razie jednak nie wiadomo, czy chiński sklep przychyli się do tych żądań.

Jak to się stało, że pilnie strzeżone skany wyciekły do internetu? Przedstawiciele Narodowego Muzeum Pałacowego poinformowali, że wyciek zauważyli jeszcze w czerwcu ubiegłego roku, z kolei dwa miesiące później wszczęli śledztwo w tej sprawie.

Okazało się, że do wycieku przyczynił się niefrasobliwy pracownik muzeum, którego zadaniem było zmniejszenie rozmiaru cyfrowych skanów. Aby przyśpieszyć tę żmudną pracę, pracownik przeniósł pliki na prywatny serwer. Niestety, serwer zhackowano, zaś trafienie wysokiej jakości skanów na rynek było już tylko kwestią czasu.

Narodowe Muzeum Pałacowe: bezcenne zbiory sztuki chińskiej

W zasobach Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie znajduje się około 700 tysięcy dzieł wchodzących w skład niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego Chin. Większość tych artefaktów pochodzi z Zakazanego Miasta w Pekinie.

Kolekcja trafiła na Tajwan pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Wywieźli je tam ewakuujący się z kontynentu nacjonaliści z partii Kuomintang, którzy w 1949 roku przegrali wojnę domową z komunistami pod wodzą Mao Zedonga. Wcześniej do wywiezienia części artefaktów z Chin na Tajwan przyczyniły się również państwa kolonialne.

Rząd Tajwanu, który jako Republika Chińska rości sobie prawo do bycia jedyną legalną władzą w Chinach, zazdrośnie strzeże bezcennej kolekcji. Oczywiście Chiny od lat mają o to do Tajwanu ogromną pretensję, domagając się przewiezienia kolekcji na kontynent.

Zbiory Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie to dla Chińczyków, bez względu na to, po której stronie Cieśniny Tajwańskiej mieszkają, to narodowy skarb — i od wielu dekad kość niezgody między Chinami a Tajwanem.

W kolekcji, którą na Tajwan wywiózł z Pekinu uciekający przed komunistami antykomunistyczny rząd  i zdeponował je na wyspie w 1949 roku, znajdują się najważniejsze dzieła chińskiej sztuki, dawniej przechowywane w Zakazanym Mieście w Pekinie.

Pozostało 88% artykułu
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda
Sztuka
Słynny mural Banksy'ego będzie uratowany. Zalewała go woda z kanałów
Sztuka
Zuchwała kradzież w muzeum. „Złodzieje pokazali wielki profesjonalizm”