Powrót na szczyt światowej „stolicy miliarderów”. Najbogatsi zagłosowali nogami

Firma analityczna Hurun opublikowała doroczny raport na temat najbardziej zamożnych mieszkańców Ziemi. W rankingu ujęto też miasta, które najchętniej wybierają miliarderzy. Na szczycie zestawienia, po 7 latach, nastąpiła zmiana.

Publikacja: 28.03.2024 16:46

Nowy Jork ponownie stał się miastem najchętniej wybieranym przez najbogatszych ludzi na świecie.

Nowy Jork ponownie stał się miastem najchętniej wybieranym przez najbogatszych ludzi na świecie.

Foto: Jo Lord Unsplash

Gdzie na świecie znajdują się światowe metropolie, które w największym stopniu przyciągają najbogatszych ludzi na świecie? Między innymi na to pytanie odpowiada nowy raport firmy Hurun przygotowującej doroczne opracowanie Hurun Rich List.

Nowy Jork ponownie światową stolicą miliarderów

Jak wynika z raportu firmy Hurun w ciągu ostatniego roku na świecie przybyło 167 miliarderów i obecnie, zdaniem autorów raportu, jest ich 3279. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy łączna wartość majątków tych osób wzrosła o dziewięć procent. Ludzie ci działają w 2435 firmach na całym świecie i mieszkają w 73 krajach.

Czytaj więcej

Powolna śmierć marek modowych dla „klasy średniej”. Znikają z miast Europy

Gdzie dokładnie? Pierwszy raz od siedmiu lat tytuł „światowej stolicy miliarderów” odzyskał Nowy Jork. To miasto zamieszkuje 119 miliarderów – o 14 więcej niż w ubiegłym roku i prawie trzy razy więcej niż w Paryżu — jednym z nielicznych europejskich miast, które znalazły się w rankingu. W jakich jeszcze miastach mieszka najwięcej miliarderów?

Na drugim miejscu uplasował się Londyn, awansując o dwie pozycje. W stolicy Wielkiej Brytanii przybyło 10 miliarderów i dziś mieszka ich tam 97. Podium zamyka Mumbaj dzięku awansowi o trzy pozycje. Spadek zaliczył z kolei Pekin — z pierwszego miejsca na trzecie. To efekt między innymi dużego spadku liczby miliarderów w Chinach.

Liderami pierwszej dwudziestki najpopularniejszych wśród miliarderów miast na świecie są zdecydowanie azjatyckie metropolie. Miliarderzy mieszkają w aż 12 z nich, a więc w ponad połowie 20 światowych metropolii, które są najgęściej zamieszkane przez tę grupę bogaczy.

Kim są współcześni miliarderzy?

Zdecydowana większość współczesnych miliarderów to osoby w starszym wieku. Nie ma zaskoczenia, że podium tworzą kolejno Elon Musk, Jeff Bezos i Bernard Arnault. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Mark Zuckerberg, Larry Ellison, Warren Buffet, Steve Ballmer, Bill Gates, Larry Page i Mukesh Ambani.

Jedynie 93 miliarderów ma 40 lat lub mniej. 61 z nich zbiło fortunę samodzielnie, bez dziedziczenia — o pięć osób więcej niż przed rokiem. Z kolei 31 miliarderów odziedziczyło swoje majątki, z czego osiem osób ma mniej niż 30 lat.

Najmłodszym dziedzicem jest wyceniany na 4,6 miliarda dolarów 19-letni Clemente del Vecchio. To syn zmarłego w 2022 roku Leonardo del Vecchio, właściciela włoskiego koncernu EssilorLuxottica, działającego w branży luksusowej.

Z kolei najmłodszym miliarderem, który sam dorobił się swojego bogactwa, jest współtwórca firmy Bolt, 29-letni Ryan Breslow, którego majątek wycenia się na 1,3 miliarda. Najwięcej „self made menów” mieszka w Chinach.

Na świecie żyje 218 miliarderek, które samodzielnie zbiły swoje fortuny — o 29 mniej niż rok temu. Najbogatszą z nich jest posiadająca na koncie 22 miliardy dolarów 77-letnia Diane Hendricks, najbogatsza Amerykanka i właścicielka działającej w branży budowlanej firmy ABC Supply.

Jednak najbogatszą kobietą na świecie jest 70-letnia Francoise Bettencourt Meyers, dziedziczka imperium L’Oreal. Jej majątek szacuje się na 91 miliardów dolarów. Ponownie, nie ma zaskoczenia, że większość miliarderek, bo aż 74 procent, to Chinki.

Miasta z największą liczbą miliarderów wg. Hurun Global Rich List 2024:

1. Nowy Jork (119 miliarderów)

2. Londyn (97)

3. Mumbaj (92)

4. Pekin (91)

5. Szanghaj (87)

6. Shenzhen (84)

7. Hong Kong (65)

8. Moskwa (59)


9. New Delhi (57)

10. San Francisco (52)


11. Bangkok (49)


12. Tajpej (45)


13. Paryż (44)


14. Hangzhou (43)


15. Singapur (42)


Gdzie na świecie znajdują się światowe metropolie, które w największym stopniu przyciągają najbogatszych ludzi na świecie? Między innymi na to pytanie odpowiada nowy raport firmy Hurun przygotowującej doroczne opracowanie Hurun Rich List.

Nowy Jork ponownie światową stolicą miliarderów

Pozostało 93% artykułu
Sukces Story
Rafał Olbiński: nie boję się ryzyka. Dobrze na tym wyszedłem
Sukces Story
Hermès: najbogatsza rodzina Europy. Od siodeł do luksusowych torebek i apaszek
Sukces Story
Bertrand Piccard: zbyt długo jestem na lądzie. Nowy projekt słynnego odkrywcy
Sukces Story
Przemysław Klima: Dwie gwiazdki w przewodniku Michelin to wejście do innej ligi
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sukces Story
Anja Rubik, Zosia Zochniak, Marta Kołakowska: Na początku był pomysł