Aquapark w Polsce na liście najpiękniejszych na świecie. „Przełomowe arcydzieło”

Jury World Architecture Festival 2024 doceniło aquapark „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie. Projekt autorstwa pracowni TKHolding Truszczyński & Kobierzewski dostał się do finału tego prestiżowego konkursu.

Publikacja: 09.07.2024 13:58

Projekt aquaparku „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie doceniło jury World Architecture Festi

Projekt aquaparku „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie doceniło jury World Architecture Festival.

Foto: TK Holding/World Architecture Festival

Znamy grono finalistów tegorocznej edycji World Architecture Festival, jednego z największych festiwali architektonicznych na świecie, którego częścią jest z kolei jeden z najważniejszych konkursów w tej dziedzinie. W tym roku do finału dostał się projekt z Polski – imponujący park wodny w Szczecinie.

Najlepsze aquaparki w Polsce. „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie w finale World Architecture Festival 2024

Organizowany od 2008 roku konkurs w ramach World Architecture Festival to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Właśnie ogłoszono grupę finalistów tegorocznej edycji konkursu, w rozmaitych kategoriach – od obiektów mieszkalnych po kulturalne, biurowe i sportowe.

Czytaj więcej

Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż

Finalistą w tej ostatniej kategorii jest projekt parku wodnego „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie. Autorami rozległego, nowoczesnego kompleksu są architekci z pracowni TKHolding Truszczyński & Kobierzewski z Rudy Śląskiej.

Obiekt robi wrażenie zarówno skalą, jak i zastosowaniem nowoczesnych, minimalistycznych form i opływowych linii. Główną inspiracją dla twórców projektu była zresztą pobliska Odra – „element miastotwórczy, ekonomiczny i ekologiczny nadający charakter metropolii, wyróżniający Szczecin spośród innych miast” – opisują swój projekt architekci.

Z kolei jury konkursu World Architecture Festival 2024 nazywa projekt „przełomowym arcydziełem w obszarze architektury wypoczynkowej”. Grono jurorów przekonał do niego nadrzędny cel architektów, jakim było uniknięcie budowania kolejnej bariery urbanistycznej w tkance gęsto zaludnionego Szczecina.

Pracownia TKHolding Truszczyński & Kobierzewski będzie reprezentować Polskę podczas World Architecture Festival 2024 w Singapurze. Impreza odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2024 roku.

Aquapark „Fabryka Wody – Nowa Gontynka”: park wodny na terenie dawnego kąpieliska

Park wodny „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” pomyślano jako kompleks mający pełnić kilka funkcji: wypoczynkowo-rozrywkową, kulturalną oraz edukacyjną. Wcześniej na tym terenie znajdowało się kąpielisko „Gontynka”, które zamknięto w 2000 roku.

Architektura obiektu płynnie wtapia się w ukształtowanie terenu. Przemyślany projekt wykorzystuje też do maksimum możliwości nasłonecznienia całego kompleksu.

Do parku wodnego przynależy łącznie 18 obiektów pełniących różne funkcje. Wśród nich znajdują się między innymi otwarte i zamknięte baseny, lodowisko, sauny, kręgielnia, siłownia, spa, a także kino, plac zabaw, park fontann oraz kawiarnia.

W centralnej części budynku znajduje się hol wejściowy, do którego wiedzie aleja lipowa. Z wyjątkiem płatnej strefy basenów dostęp do wszystkich pozostałych stref „Fabryki Wody” jego bezpłatny i ogólnodostępny.

Na szczycie obiektu znajduje się punkt widokowy, z którego doskonale widać Odrę i kaskadę wodną. W tym samym miejscu znajduje się również kawiarnia.

Na terenie „Fabryki Wody” znajduje się również centrum edukacyjne o powierzchni 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia, między innymi spotkania z naukowcami i influencerami specjalizującymi się w takich dziedzinach nauki jak fizyka, matematyka, chemia, biologia, geografia, historia i nauki humanistyczne.

Znamy grono finalistów tegorocznej edycji World Architecture Festival, jednego z największych festiwali architektonicznych na świecie, którego częścią jest z kolei jeden z najważniejszych konkursów w tej dziedzinie. W tym roku do finału dostał się projekt z Polski – imponujący park wodny w Szczecinie.

Najlepsze aquaparki w Polsce. „Fabryka Wody – Nowa Gontynka” w Szczecinie w finale World Architecture Festival 2024

Pozostało 88% artykułu
Miejsca
Zamek w Stobnicy znów otwiera się na turystów. W planach wakacyjne „oblężenie”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miejsca
Opuszczony pałac w Kopicach odzyska blask. Są pieniądze na „polski Disneyland”
Miejsca
Polska atrakcja turystyczna wśród najlepszych na świecie. Internauci wybrali
Miejsca
Raport: kraje najbardziej przyjazne cudzoziemcom. Polska w ogonie rankingu
Miejsca
Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”