Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady

Koronacja to epokowe wydarzenie w historii Wielkiej Brytanii. Istnieją ścisłe reguły dotyczące tego, co goście mogą założyć na uroczystości koronacyjne, jednak Karol III zmienił te zasady. Sam też pokazuje, że bliska jest mu filozofia „less waste”.

Publikacja: 05.05.2023 13:39

Zgodnie z tradycją Karol III w trakcie ceremonii koronacyjnej będzie kilkukrotnie zmieniał szaty, ni

Zgodnie z tradycją Karol III w trakcie ceremonii koronacyjnej będzie kilkukrotnie zmieniał szaty, nie zrezygnuje też z tradycyjnych klejnotów, insygniów władzy królewskiej.

Foto: Yui Mok / POOL / AFP

Czytaj więcej

Koronacja Karola III: Co należy wiedzieć?

Koronacja Karola III na króla Wielkiej Brytanii odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 maja 2023 roku. Oprócz takich ściśle określonych elementów ceremonii jak konkretny porządek wydarzeń, pewne zasady dotyczą również ubioru nowego króla i wszystkich uczestników uroczystości. Jednak Karol postanowił złamać ustalony protokół. Dlaczego?

Jak należy się ubrać na koronację Karola III?

Ściśle określony dress code przy okazji oficjalnych uroczystości państwowych to nieodłączny element funkcjonowania brytyjskiej monarchii. Szczególnie restrykcyjnymi regułami co do ubioru rządzi się koronacja nowej głowy państwa.

Czytaj więcej

Król ciastek i nieruchomości: Karol III bogatszy niż Elżbieta II. Jak zarabia?

Ubiór króla Karola, królowej Kamili oraz innych członków rodziny królewskiej pozostanie tajemnicą aż do dnia koronacji. Wiadomo jednak, że syn zmarłej królowej Elżbiety II będzie miał na sobie uroczysty mundur, miecz i ordery. Zgodnie z tradycją w trakcie ceremonii będzie kilkukrotnie zmieniał szaty, nie zrezygnuje też z tradycyjnych klejnotów — insygniów władzy królewskiej.

Brytyjskie media donoszą, że sukienkę jego żony Camilli zaprojektował Bruce Oldfield — ten sam projektant, który ubierał księżną Dianę. Królowa małżonka będzie miała na głowie koronę królowej Marii z diamentami Cullinan III, IV i V.

Z kolei członkowie Izby Lordów, a więc brytyjska arystokracja, od XV wieku wyłącznie na koronację brytyjskiego monarchy zakładają specjalne szaty, które często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Ich wygląd, który obowiązuje do dziś, ustalono dwa wieki później.

Szaty lordów szyje się ze szkarłatnego jedwabiu, a zdobi je kołnierz z białego futra z gronostajów, zawierający konkretny wzór, odpowiadający randze lorda. Podobną funkcję pełnią ozdobne diademy lub małe korony, które tradycyjnie w trakcie koronacji mają na głowach zarówno lordowie, jak i ich żony.

Karol III zmienia dress code na koronację

Pod kilkoma względami koronacja Karola III będzie się różnić od uroczystości zaprzysiężenia Elżbiety II 70 lat temu. Syn zmarłej królowej pragnie zorganizować ceremonię na miarę współczesnych czasów, uwzględniając nastroje społeczne i aktualną sytuację ekonomiczną kraju.

Uroczystości będą trwały nieco ponad godzinę zamiast trzech, jak to było w przypadku koronacji Elżbiety III. W koronacji Karola wezmą udział dwa tysiące zamiast ośmiu tysięcy osób, które zaproszono na koronację jego matki.

Zmiany w koronacyjnym dress codzie Karol III zacznie od siebie. Wiadomo, że zrezygnował z tradycyjnych bryczesów z rajstopami. Zamiast nich, wystąpi w klasycznych spodniach.

Inaczej ubiorą się również członkowie Izby Lordów — a przynajmniej część z nich. Król niedawno poprosił ich, aby zrezygnowali ze wspomnianych szat koronacyjnych. W zamian zalecił im założenie codziennych parlamentarnych szat lub po prostu garnituru.

Mimo to na początku maja, czyli dosłownie w ostatniej chwili, w odpowiedzi na protesty ze strony niektórych lordów, król dał im zielone światło do przywdziania ceremonialnych szat, jeżeli taka będzie ich wola. Lordowie będą musieli jednak obyć się bez diademów i koron.

O skromniejszy ubiór król poprosił również członków swojej rodziny oraz gości z całego świata. Karol zalecił im tak zwany strój dzienny zamiast tradycyjnego wieczorowego. W przypadku pań oznacza to elegancką krótką sukienkę z nakryciem głowy i delikatną biżuterię zamiast wieczorowej sukni, zaś panów — trzyczęściowy strój z żakietem i kamizelką zamiast fraka czy smokingu. Goście mogą też założyć klasyczny uniform lub tradycyjny strój narodowy.

Karol zrezygnował również z szycia nowych elementów koronacyjnego ubioru, aby po raz kolejny udowodnić, że stara się żyć w duchu less waste. W trakcie ceremonii założy specjalną rękawicę oraz lnianą szatę Colobium Sindonis po swoim dziadku, królu Jerzym VI. Wyciągnie też z królewskiego archiwum oryginalne koronacyjne szaty i zabytkowe trony, które brały udział w zaprzysiężeniu jego przodków.

Koronacja Karola III na króla Wielkiej Brytanii odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 maja 2023 roku. Oprócz takich ściśle określonych elementów ceremonii jak konkretny porządek wydarzeń, pewne zasady dotyczą również ubioru nowego króla i wszystkich uczestników uroczystości. Jednak Karol postanowił złamać ustalony protokół. Dlaczego?

Jak należy się ubrać na koronację Karola III?

Pozostało 92% artykułu
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie
Styl
Nowa obsesja generacji Z. O tym gadżecie zdążyliśmy zapomnieć, młodzi go kochają