Polska stacja na Antarktydzie szuka ludzi do pracy. Potrzebni nie tylko naukowcy

Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego szuka chętnych do pracy na Antarktydzie. W ramach naboru na kolejną wyprawę rekrutowani są nie tylko naukowcy. Kto ma szansę znaleźć pracę na Antarktydzie?

Publikacja: 25.01.2024 14:30

Obecnie rekrutowani są między innymi chętni do grupy zimującej, pracujący w stacji przez okres całeg

Obecnie rekrutowani są między innymi chętni do grupy zimującej, pracujący w stacji przez okres całego roku – od października do listopada kolejnego roku.

Foto: Acaro, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Uruchomiona 26 lutego 1977 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego jest całoroczną stacją naukowo-badawczą położoną nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych – oddalona jest więc od Polski o ponad 14 tysięcy kilometrów. Stacja znajduje się w miejscu całkowicie odizolowanym, w którym nierzadko panują skrajnie trudne warunki pogodowe.

Choć to przede wszystkim placówka badawcza, zajmująca się rozmaitymi projektami naukowymi, pozwalającymi lepiej zrozumieć środowisko arktyczne lub antarktyczne, to na miejscu potrzebni są nie tylko naukowcy, ale i personel, dzięki któremu stacja będzie poprawnie funkcjonować. Między innymi takie osoby są obecnie poszukiwane – jak bowiem poinformowano, ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. Co trzeba zrobić i jakie należy spełniać warunki, by dołączyć do zespołu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego?

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną

W styczniu 2024 roku ogłoszona została rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. W jej ramach poszukiwani są pracownicy nie tylko na stanowiska naukowe i badawcze, ale także osoby zupełnie z tymi dziedzinami niezwiązane. Obecnie rekrutowani są między innymi chętni do grupy zimującej, pracujący w stacji przez okres całego roku – od października do listopada kolejnego roku.

Czytaj więcej

Galeria sztuki w dawnej rzeźni. Projekt Polaków wśród najlepszych budynków w Europie

Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego, poszukiwani są: 

- Kierownik Wyprawy

- Energetyk/Elektryk (m.in. nadzór nad prawidłową pracą elektrowni Stacji, konserwacja, przeglądy i naprawy agregatów prądotwórczych, nadzór nad przepompownią i stacją paliw)

- Mechanik maszyn budowlanych (m.in. konserwacja i remonty ciężkiego sprzętu przeprawowego — PTS-y, kutry KH-200, barki; skuterów śnieżnych i pojazdów samochodowych, w tym  koparko-ładowarki Ostrówek, ciągnika Ursus, żurawia samojezdnego Terex, spycharki gąsienicowej Dressta, ładowarki teleskopowej JCB i koparko-ładowarki JCB

- Administrator systemów IT/Informatyk (w zakres obowiązków wchodzi również obsługa łączności radiowej i satelitarnej)

- Elektronik/Opiekun sprzętu naukowego/Asystent terenowy (m.in. nadzór, konserwacja i remonty urządzeń łącznościowych i telefonicznych Stacji, kontrola i obsługa fotopułapek, glacjologicznych kamer poklatkowych, nadajników GPS, opieka nad Refugium „Demay”.) 

- Lekarz/Ratownik medyczny/Pielęgniarz

- Obserwator ekologiczny (m.in. prowadzenie obserwacji i pomiarów w zakresie monitoringu gatunków wskaźnikowych, obrączkowanie ptaków)

- Konserwator/Opiekun infrastruktury technicznej

- Operator łodzi – zodiak driver (obsługa, konserwacja i naprawy sprzętu pływającego)

Jednocześnie trwa także nabór do grupy letniej, która pracuje w stacji jedynie od listopada do końca marca. W tym przypadku poszukiwani są:  

- Szef kuchni (obsługa w zakresie zbiorowego żywienia)

- Pomoc kuchenna/Opiekun części socjalnej

- Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV)

- Operator PTS

Czytaj więcej

Taka budowa zdarza się raz na 50 lat. Powstaje nowa polska baza na Antarktyce

Praca w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Jakie są wymogi?

Co istotne, pracodawca – Instytut Biochemii i Biofizyki PAN – zapewnia zatrudnionym osobom w czasie trwania wyprawy bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wyposaża ich także w niezbędną odzie i sprzęt specjalistyczny oraz zapewnia transport i ubezpieczenie.

Zgłoszenia przyjmowane są do 23 lutego, a rozmowy kwalifikacyjne odbywać się będą zapewne w marcu. Wybrani kandydaci przejdą następnie badania lekarskie. Przygotowania do wyprawy, w czasie których będą miały miejsce szkolenia indywidualne i grupowe, potrwają zaś od lipca do października. Praca na stacji rozpocznie się w listopadzie 2024 roku, natomiast zakończy – w przypadku grupy letniej – w kwietniu 2025 roku. W przypadku grupy zimowej będzie to grudzień 2025 roku.

Osoby, które zdecydują się wziąć udział w rekrutacji powinny zdawać sobie sprawę z trudnych warunków atmosferycznych, jakie panują na Wyspie Króla Jerzego. Niemniej ważna jest także kondycja psychiczna kandydatów – stacja znajduje się bowiem w miejscu odizolowanym, z daleka od domu i cywilizacji. 

Zgłoszenia na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną przyjmowane są drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znaleźć można na stronach internetowych Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. 

Wyspa Króla Jerzego jest największą wyspą archipelagu Szetlandów Południowych, położonego 120 km od wybrzeży Antarktydy. Wyspa odkryta została przez Williama Smitha w 1819 roku. Jej powierzchnia wynosi ok. 1300 km², z czego ponad 90 proc. pokrywają lodowce.. Na wyspie znajdują się stacje należące do dziesięciu państw.

Styl życia
Czołowa europejska analityczka trendów zapowiada: idzie zmiana w świecie mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
Kto najbardziej chce pracować zdalnie? Wyniki tego badania zaskoczą pracowników
Styl życia
Pinterest zapowiada trendy na 2024 rok: nostalgia, jazz i styl „na emeryta”
Materiał promocyjny
Mokate: polska firma rodzinna o międzynarodowym zasięgu. Rozmowa o biznesie i szachach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał promocyjny
Justyna Ciępka: Różne perspektywy dają najlepsze rozwiązania