Polska Stacji Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to jedno z najbardziej śmiałych przedsięwzięć w historii polskiej nauki. Baza, popularnie nazywana po prostu „Arctowski” (od nazwiska wybitnego polskiego geografa, glacjologa i podróżnika), powstała w 1977 roku. Polska dołączyła w ten sposób do elitarnego grona państw, które realizują własny program „polarny” w Antarktyce. Wyspa Króla Jerzego, gdzie stoi „Arctowski” jest naukowym zagłębiem – tam swoje bazy mają też między innymi Argentyna, Chiny, Korea Południowa i Chile.
Obecny kompleks Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, prowadzona przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, to 14 budynków, dzięki nim możliwe jest utrzymanie całorocznego charakteru stacji. Blisko pół wieku eksploatacji sprawiło jednak, że obiekty będące częścią stacji mocno się zestarzały. Remont nie ma sensu, potrzebne są nowoczesne budynki na miarę XXI wieku.
Wizualizacja przyszłego kompleksu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego autorstwa pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates.
Dodajmy do tego erozję linii brzegowej, przez co budynki stoją dzisiaj niebezpiecznie blisko zatoki. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowej stacji oraz rewitalizacji infrastruktury, a także systemu energetycznego i paliwowego oraz sieci wodociągowej.