Adidas pozywa Kanye'ego Westa, w tle spór o 75 milionów dolarów. „Wydał na chór”

Adidas, niemiecki gigant branży sportowej, chce odzyskać od Kanye'ego Westa 75 milionów dolarów – informuje Bloomberg. Pieniądze przeznaczone na reklamę butów Yeezy raper miał rzekomo wydać na sfinansowanie swojej trasy koncertowej.

Publikacja: 21.07.2023 14:50

Po serii rasistowskich i antysemickich wypowiedzi Kanye'ego Westa wiele marek zrezygnowało ze współp

Po serii rasistowskich i antysemickich wypowiedzi Kanye'ego Westa wiele marek zrezygnowało ze współpracy z nim.

Foto: PAP/Abaca

Kanye West, jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich artystów, w ostatnich miesiącach mierzy się z nie lada problemami. Po rasistowskich i antysemickich wypowiedziach współpracę z nim zakończyły między innymi marki Adidas i Balenciaga, a raper zniknął z mediów. Sprzedaż butów Yeezy, wspólnego przedsięwzięcia Westa i koncernu Adidas, przynosząca dotąd ogromne zyski, została zakończona.

Jak informuje Bloomberg, niemiecki gigant odzieży sportowej na drodze sądowej próbuje odzyskać od rapera dziesiątki milionów dolarów z funduszu marketingowego marki Yeezy. Zdaniem pełnomocników Adidasa, których cytuje Bloomberg, West miał „niewłaściwie obchodzić się z pieniędzmi”. Jak informuje serwis branżowy „Business of Fashion”, Niemcy będą domagać się zwrotu pieniędzy na drodze sądowej.

Czytaj więcej

Adidas pozwany za nieudaną współpracę z Kanye West

Adidas chce odzyskać 75 milionów dolarów od Kanye'ego Westa

Jak informuje Bloomberg, Kanye West walczy w sądzie z Adidasem, przedmiotem sporu są dziesiątki milionów dolarów. Spór dotyczyć ma funduszu marketingowego o wartości 100 milionów dolarów. Niemcy twierdzą, że raper zdeponował 75 milionów dolarów z tej kwoty na dwóch kontach bankowych swojej marki Yeezy.

Zdaniem Bloomberga, przedstawiciele Adidasa utrzymują, iż West oraz powiązane z nim firmy „niewłaściwie wykorzystały niemal wszystkie fundusze marketingowe – nie zachowały należytego rozdzielenia funduszy i wykorzystały je do niedozwolonych celów”.

Informator, na którego powołuje się agencja Bloomberga podkreśla, że jeżeli raperowi udowodnione zostanie, iż środki zostały wykorzystane niewłaściwie, będzie musiał on zwrócić Adidasowi całą kwotę.

Czym miałyby być ów „niedozwolone cele”? Sprawa związana ma być między innymi z tym, że raper w 2020 roku przeznaczył 50 milionów dolarów z funduszu marketingowego marki butów Yeezy na swoją trasę koncertową.

West miał opłacić za te pieniądze chór o nazwie „Sunday Service” oraz zorganizować loty prywatnymi samolotami na Jamajkę dla 120 osób. West zresztą tego nie ukrywał. W podcaście Nicka Cannona przyznał, że wydawało mu się to lepszą inwestycją, gdyż współpraca z Adidasem szła świetnie. „Buty Yeezy sprzedawały się same, więc zamiast płacić za reklamy, zainwestowałem je w chór” – przyznał. Nie sprecyzował jednak, czy ta kwota pochodziła z budżetu marketingowego Adidasa. 

'Po tym, jak w październiku 2022 roku Adidas poinformował o zakończeniu współpracy z Kanye Westem, Niemcy poprosili o zwrot 75 milionów dolarów, które zostały wpłacone na konta Yeezy. West jednak odmówił.

Adidas złożył wówczas do sądu w USA pozew, żądając wydania nakazu zamrożenia tej kwoty. Ostatecznie adwokaci Adidasa i Yeezy ogłosili jednak w maju 2023 roku, że zawarli porozumienie. Stało się to zaledwie kilka godzin po tym, jak sąd federalny odrzucił prośbę Adidasa. Sędzia okręgowa Valerie Caproni, która prowadziła sprawę, przyznała jednak, że spór może zostać rozstrzygnięty w drodze arbitrażu.

Czytaj więcej

Adidas pozwany przez inwestorów za współpracę z Kanye Westem

Adidas kontra Kanye West. Milionowe straty

Spór między Kanye Westem, a Adidasem rozpoczął się 25 października 2022 roku, kiedy marka zerwała współpracę z artystą, obecnie działającym pod pseudonimem Ye. Niemiecki koncern zakończył wspólne działania w związku z antysemickimi wypowiedziami muzyka oraz jego kontrowersyjnymi zachowaniami. 

Współpraca Westa i Adidasa obowiązywała od 2015 roku. Rozpoczęto wówczas produkcję butów pod marką Yeezy, stworzoną przez Kanye'ego Westa. Dzięki tej współpracy Adidas stał się jednym z liderów rynku butów sportowych.

Decyzja Niemców o zakończeniu współpracy spowodowała, że w magazynach pozostał ogromny zapas niesprzedanych butów. Co więcej, Adidas po raz pierwszy od ponad trzech dekad odnotował roczną stratę.

Firma oszacowała, że może stracić ponad 1 miliard dolarów. Ostatecznie niemiecki koncern zdecydował, że część butów marki Yeezy trafi do sklepów. Pieniądze z ich sprzedaży miały trafić na cele charytatywne – w szczególności do organizacji działających na rzecz społeczności, do których swoje kontrowersyjne wypowiedzi kierował Kanye West.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?