Badanie uniwersytetu Stanforda: penisy stają się coraz dłuższe. „To niepokojące”

W ciągu ostatnich 30 lat przeciętna długość męskiego prącia wydłużyła się średnio z 12,19 do 15,24 centymetrów – twierdzą eksperci z amerykańskiego uniwersytetu Stanforda. Ten trend ich niepokoi – może mieć związek z problemami z płodnością.

Publikacja: 17.02.2023 14:33

Badanie uniwersytetu Stanforda: penisy stają się coraz dłuższe. „To niepokojące”

Foto: Nadine Shaabana

Autorzy badania opublikowanego na łamach magazynu „The World's Journal of Men's Health” przyjrzeli się trendom dotyczącym zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn. Od dłuższego czasu zdawali sobie sprawę, że jakość męskiego nasienia oraz poziom testosteronu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznie spadły, postanowili więc przeanalizować fizyczny aspekt tego zagadnienia – konkretnie przeciętną długość penisów.

Czytaj więcej

Raport: dieta mężczyzn dużo bardziej szkodliwa dla klimatu niż dieta kobiet

Przeciętny penis coraz dłuższy

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie, w ramach którego przeanalizował dane z 75 badań wykonanych w latach 1942-2021 dotyczących długości prącia ok. 55 tys. mężczyzn.

Wnioskiem naukowców jest to, że długość penisa we wzwodzie wzrosła o 24 procent w ciągu ostatnich 29 lat. Jak podkreślają eksperci, trend ten obserwowany jest na całym świecie. Średnio długość prącia wydłużyła się z 12,19 do 15,24 centymetrów.

Czytaj więcej

Nowe badanie: mężczyźni wolą umrzeć niż przejść na weganizm

– Długość penisa może nie być bezpośrednio związana z płodnością – uważa dr Michael Eisenberg, urolog i specjalista od męskiej płodności w Stanford Medicine, który kierował badaniami. — Ale wszystko, co zmienia się w obrębie układu rozrodczego, ma kluczowe znaczenie dla ludzkiej egzystencji. To coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę – dodał.

Jak dodał Eisenberg, przypuszczał on, że odkryje, iż długość penisa zmniejsza się wraz ze spadkiem liczby plemników i poziomu testosteronu u mężczyzn. – To z pewnością było dla mnie najbardziej zaskakujące, że jest inaczej – podkreślił.

Zagrożenie związane z reprodukcją?

Autorzy badań zaznaczają, że dane budzą ich niepokój. Ich zdaniem wzrost długości penisa może być kolejnym wskaźnikiem narażenia środowiskowego związanego z zanieczyszczeniem środowiska czy siedzącym trybem życia. Czynniki te wpływają niezwykle negatywnie na zdrowie reprodukcyjne. Jak podkreślono, wzrost nastąpił w stosunkowo krótkim czasie, a każda zmiana – przede wszystkim w aspekcie związanym z reprodukcją – jest bardzo ważna pod względem biologii człowieka. 

Dr James Hotaling, urolog z University of Utah Health i ceniony ekspert zajmujący się niepłodnością mężczyzn, stwierdził, iż badanie jest „obiecujące”. Jednocześnie zaznaczył jednak także, że nie jest przekonany, iż przeciętna długość penisa jest dziś faktycznie większa. – Najprostszym wyjaśnieniem byłoby to, że metoda pomiaru się zmieniła. Ale nie ma na to dowodów – powiedział. 

Zdaniem Hotalinga przeciętna długość penisa jest obecnie większa, gdyż dzieci znacznie szybciej dojrzewają dziś niż przed laty. – Chłopcy, podobnie jak dziewczęta, w ostatnich latach wcześniej osiągają dojrzałość płciową – podkreślił Hotaling.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda będą kontynuować badania – chcą między innymi zbadać, czy zbliżone modyfikacje zachodzą w przypadku narządów rozrodczych kobiet.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem