Polski projektant urządził wnętrza arktycznego hotelu z lodu

Kto w dzieciństwie nie marzył o zbudowaniu igloo? – pyta Tomasz Czajkowski, architekt wnętrz i projektant mebli.

Publikacja: 01.03.2020 00:03

Pokój „Preludium deszczowe” w Icehotelu zaprojektowane przez Tomasza Czajkowskiego. Fot: Tomasz Czaj

Pokój „Preludium deszczowe” w Icehotelu zaprojektowane przez Tomasza Czajkowskiego. Fot: Tomasz Czajkowski

Foto: Pokój „Preludium deszczowe” w Icehotelu zaprojektowane przez Tomasza Czajkowskiego. Fot: Tomasz Czajkowski

– Gdy usłyszałem, o Icehotelu, pomyślałem, że chcę i muszę coś takiego zrobić! Pomyśl – wielkie igloo budowane w Skandynawii. Przecież to coś absolutnie magicznego!

Icehotel, położony w szwedzkiej Jukkasjärvi, niewielkiej miejscowości 12 km od Kiruny, to pierwszy i największy na świecie hotel zbudowany z lodu i śniegu.

Po raz pierwszy stanął w 1990 roku – chodziło o przyciągnięcie turystów na pónoc Szwecji również zimą. Hotel powstaje co roku od nowa i funkcjonuje od połowy grudnia do połowy kwietnia – w zależności od pogody. 

Na lodowy kompleks, oprócz budowanego co roku obiektu z lodu i śniegu, składa się również hotel czynny przez cały rok, kaplica, w której można wziąć ślub, i bar lodowy. Łącznie w części lodowej jest 35 pokoi.  W tym roku sezon w Icehotelu zaplanowano do 14 kwietnia.

"Icehotel, pokój o nazwie Art Deco"

Fot: Tomasz Czajkowski

sukces.rp.pl

Pokoje to autorskie dzieła zaproszonych do współpracy artystów – organizatorzy co roku wybierają spośród 200-300 zgłoszonych projektów – którzy ściągają tu z różnych krajów, nawet takich, w których śnieg widuje się tylko w filmach.

Polski projektant lodowego hotelu w Szwecji

W maju 2010 roku Tomasz Czajkowski, białostocki projektant i architekt, wysłał właścicielom Icehotelu dwa swoje projekty; jeden z nich zaakceptowano.

Do miasta Jukkasjärvi w Szwecji poleciał pod koniec listopada 2010 roku. Później tę wyprawę powtarzał jeszcze sześć razy, zazwyczaj z Erykiem Marksem, przyjacielem, malarzem i najbliższym współpracownikiem.

– Zupełnie nowy materiał oraz niecodzienne warunki pracy okazały się zaskoczeniem – mówi Tomasz. Budulcem są grube na dwa metry bryły lodu.

Wycina się je z pobliskiej rzeki Torne – wiosną, kiedy lód jest najgrubszy – a potem przechowuje w specjalnych magazynach.

Jak powstają pokoje w hotelu lodowym?

– Pracę zaczynamy od wyrównywania ścian – to niezbędne, bo oddechy powodują, że lód dodatkowo twardnieje – mówi Tomasz. – Pracuje się w specjalnie kombinezonach. Są ocieplane, a przez to ciężkie. Trzeba wciąż wchodzić na rusztowania, wywozić śnieg z hotelu.

– Mróz zabiera mnóstwo energii, człowiek jest ciągle głodny. No i na światło dzienne można liczyć przez kilka godzin dziennie. Nie boję się pracy fizycznej, ale to była ciężka orka.

"Icehotel pokój Borderland"

Fot: Tomasz Czajkowski

sukces.rp.pl

Pierwszy pokój Tomasza i Eryka został wykonany w stylu art deco. Tematem kolejnego był „Borderland”, czyli „pogranicze” – Tomasz i Eryk ozdobili pomieszczenie ludowymi motywami z Podlasia.

Niezwykle trudna okazała się obróbka lodu, z którego powstają ściany hotelu. – Jest przezroczysty, więc to tak, jakby rzeźbić w wodzie – tłumaczy Tomasz. – Rozwiązaliśmy problem w taki sposób, że otwory w ludowych wycinankach zacieraliśmy śniegiem.

Icehotel tworzony jest z brył lodu grubych na dwa metry. Wycina się je z pobliskiej rzeki Torne wiosną, kiedy lód jest najgrubszy.

Podlaskie motywy wywołały zachwyt gości i właścicieli hotelu – co ciekawe, wiele osób, nawet z odległych krajów, na przykład Japonii, doszukiwało się w nich rodzimych treści. – Niektóre rzeczy są po prostu uniwersalne – mówi Tomasz.

Folklor – w postaci nawiązań do twórczości Fryderyka Chopina – pojawił się raz jeszcze, tym razem w pokoju przygotowanym przez Tomasza w całorocznej części obiektu.

Czajkowski nazwał go „Preludium deszczowe”. Chciał w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. – Na ścianie znalazł się wyfrezowany zapis nutowy – mówi Tomasz. – Najtrudniej było z uzyskaniem efektu śladów, jakie zostawiają na wodzie krople deszczu.

Hotel, który topnieje i znika

Ostatni projekt, zrealizowany przez Tomasza Czajkowskiego w 2019 roku, był dość nietypowy. Pomieszczenie zaprojektowały żona Tomasza, Dorota, i córka Ola.

– Ola jest blogerką, pisze o książkach. Lubi też robić na drutach, dlatego w pokoju nazwanym przez nas „Warm Up” (ang. rozgrzej się) znalazł się wyrzeźbiony w lodzie koc o grubym splocie i wielki lodowy kłębek wełny z wbitymi weń gigantycznymi drutami. Łóżko – co nie jest niespodzianką – przybrało kształt otwartej księgi – opowiada Tomasz.

Właścicielom Icehotelu od początku zależało, aby każdy pokój, oprócz walorów artystycznych, niósł jakieś uniwersalne przesłanie. Przykładem może być sala „Daily Travellers,” zrealizowana w sezonie 2017-18 przez duet Alem Teklu  z Etiopii i Anne Karin Krogeveoll z Norwegii.

– Łóżko symbolizowało łódź z uchodźcami. Alem chciała zwrócić w ten sposób uwagę, że wciąż giną ludzie, którzy dla nas są tylko liczbami – mówi Tomasz.

"Icehotel wejście"

Fot: Facebook/Icehotel

sukces.rp.pl

Zapamiętał też inny niezwykły projekt autorstwa szwedzkiej pary, rzeźbiarki i elektryka. Zrobili potężną dziurę w ścianie, zainstalowali w niej źródło światła. Potem przykryli wszystko śniegiem.

W ten sposób uzyskali efekt zorzy polarnej. Spotęgowany został tym, że blask nie pojawia się w określonych sekwencjach czasowych, tylko zupełnie przypadkowo. – Zupełnie jak zorza – opowiada Czajkowski. – Jeśli ktoś ma szczęście, to ją zobaczy.

Wraz z nadejściem wiosny Icehotel powoli topnieje, aż wreszcie spływa do rzeki. – Na początku było mi żal – przyznaje Tomasz. – Za tym stoi jednak głębsze przesłanie. Mieszkańcy Jukkasjärvi traktują rzekę Torne jak matkę-żywicielkę. To daje budulec architektom, ale później trzeba jej go zwrócić.

– Gdy usłyszałem, o Icehotelu, pomyślałem, że chcę i muszę coś takiego zrobić! Pomyśl – wielkie igloo budowane w Skandynawii. Przecież to coś absolutnie magicznego!

Icehotel, położony w szwedzkiej Jukkasjärvi, niewielkiej miejscowości 12 km od Kiruny, to pierwszy i największy na świecie hotel zbudowany z lodu i śniegu.

Pozostało 94% artykułu
Styl życia
W Warszawie rusza jedno z największych muzeów w Europie. Cytadela ożyje
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Styl życia
Nowy trend: praca zdalna z siłowni. Kluby fitness kuszą ofertą hybrydową
Styl życia
Amerykanie drwią z muzeum w Krakowie. „Tak złe, że trzeba to zobaczyć”
Styl życia
Nowy zawód: projektant podpisów. Ta nisza zyskuje popularność dzięki TikTokowi
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Styl życia
Życie w cieniu sankcji: Rosjanie obudzili się dzisiaj w innym świecie
Styl życia
„Nie chodzimy na skróty”. Wywiad z twórcami polskiej marki odzieżowej Bombshe