Zmiany klimatyczne od szeregu lat wpływają na wiele aspektów naszego życia. Jedną z nich jest pasja, którą podziela wielu Europejczyków — sporty zimowe. Aby je ocalić, od lat kurorty szukają rozwiązań, które mogą stanowić przełom.
Tunele narciarskie: sposób na walkę ze zmianami klimatu?
Być może w kolejnych dekadach narciarze chcący realizować swoją pasję, zamiast podziwiania malowniczych górskich widoków, będą zmuszeni uprawiać swój ulubiony sport w specjalnych tunelach. Takie obiekty funkcjonują na między innymi Półwyspie Skandynawskim, w Alpach, a także poza Europą.
Czytaj więcej
Generacja Z czuje się w pracy zmęczona i wypalona – wynika z międzynarodowego raportu firmy Jabra. Badania pokazują, że ponad połowa pracowników z pokolenia Z przyznaje się do tego, iż czuje się wypalona zawodowo.
W 2006 roku w miejscowości Torsby niedaleko granicy z Norwegią zbudowano tunel narciarski, w którym śnieg nigdy nie topnieje. Długi na 1,3 kilometra tunel był wówczas największym tego rodzaju obiektem na świecie.
Niską temperaturę w tunelu zapewniają wbudowane w grunt rury chłodzące, które zapobiegają topnieniu się cienkiej warstwy sztucznego śniegu, pokrywającego podłogę tunelu. Na podobnej zasadzie działają także inne tunele narciarskie.