Szwedzki pomysł może uratować narciarstwo. Trasy w tunelach i chłodzony śnieg

Zmiany klimatyczne wpływają na to, jak uprawiamy sporty zimowe. Czy narciarstwo przetrwa w świecie, w którym śnieg może stać się rzadkością? Być może rozwiązaniem będzie innowacyjny projekt rozwijany przez Szwedów.

Aktualizacja: 07.02.2024 10:21 Publikacja: 06.02.2024 09:55

Tunel narciarski w Torsby – najdłuższy tego typu obiekt na świecie.

Tunel narciarski w Torsby – najdłuższy tego typu obiekt na świecie.

Foto: ChrisPsi, domena publiczna, Wikimedia Commons

Zmiany klimatyczne od szeregu lat wpływają na wiele aspektów naszego życia. Jedną z nich jest pasja, którą podziela wielu Europejczyków — sporty zimowe. Aby je ocalić, od lat kurorty szukają rozwiązań, które mogą stanowić przełom.

Tunele narciarskie: sposób na walkę ze zmianami klimatu? 

Być może w kolejnych dekadach narciarze chcący realizować swoją pasję, zamiast podziwiania malowniczych górskich widoków, będą zmuszeni uprawiać swój ulubiony sport w specjalnych tunelach. Takie obiekty funkcjonują na między innymi Półwyspie Skandynawskim, w Alpach, a także poza Europą.

Czytaj więcej

Wypalona generacja Z: dwudziestolatkowie są zmęczeni i chcą zmienić pracę

W 2006 roku w miejscowości Torsby niedaleko granicy z Norwegią zbudowano tunel narciarski, w którym śnieg nigdy nie topnieje. Długi na 1,3 kilometra tunel był wówczas największym tego rodzaju obiektem na świecie.

Niską temperaturę w tunelu zapewniają wbudowane w grunt rury chłodzące, które zapobiegają topnieniu się cienkiej warstwy sztucznego śniegu, pokrywającego podłogę tunelu. Na podobnej zasadzie działają także inne tunele narciarskie.

Początkowo Szwedzi byli dość sceptyczni wobec tunelu w Torsby. Teraz jednak obiekt cieszy się dużą popularnością wśród miłośników narciarstwa, a także profesjonalistów — zarówno ze Szwecji, jak i spoza kraju.

Z danych Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii wynika, że w kraju tym jest coraz cieplej. Średnia roczna temperatura w Szwecji jest obecnie wyższa o 1,9 stopnia Celsjusza niż w roku 1991.

Sytuacja ta przekłada się z kolei na długość narciarskiego sezonu zimowego, w trakcie którego można jeździć po naturalnym śniegu. Teraz jest on już w Szwecji krótszy aż o dwa tygodnie niż trzy dekady temu. W kraju, gdzie sporty zimowe od dawna cieszą się ogromną popularnością, należało więc w jakiś sposób zapobiec całkowitemu zanikowi tej sfery aktywności Szwedów.

Jeszcze wcześniej, bo w 1998 własny tunel w miejscowości Vuokatti otworzyli Finowie. Obiekt ma długość 1,2 kilometra i panuje w nim stała minusowa temperatura, dzięki czemu miłośnicy szusowania zawsze mogą liczyć na odpowiednią ilość śniegu pod nartami.

Czy narciarstwo przetrwa zmiany klimatyczne?

Z problemem krótszego okresu utrzymywania się pokrywy śnieżnej mierzą się również kraje alpejskie. Każdej zimy ściągają do nich setki tysięcy miłośników szusowania — nie tylko z Europy, ale również z całego świata.

Z czasem tunele narciarskie zaczęły pojawiać się również w alpejskich kurortach. Przykładem jest liczący prawie pół kilometra długości tunel Hochjoch na terenie austriackiego kurortu Silvretta Montafon, który wykuto w skale w 2008 roku.

Europejskie kurorty narciarskie na różne sposoby radzą sobie z coraz wyższymi temperaturami i wynikającymi z nich niedoborami śniegu. Wodę do produkcji śniegu pozyskuje się niekiedy z lokalnych zbiorników wodnych. Ten sposób budzi jednak sprzeciw ekologów, nie jest bowiem zbyt zrównoważony.

Innym rozwiązaniem jest sztuczny śnieg, który produkuje się przy użyciu wody i zimnego powietrza pod ciśnieniem. To — jak na razie — najpopularniejszy sposób na uratowanie sportów zimowych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że temperatury z roku na rok będą coraz wyższe, przez co utrzymanie sztucznego śniegu na świeżym powietrzu będzie coraz trudniejsze. Możliwe więc, że w przyszłości narciarze — chcąc nie chcąc — będą musieli przenieść się do chłodnych tuneli.

Zmiany klimatyczne od szeregu lat wpływają na wiele aspektów naszego życia. Jedną z nich jest pasja, którą podziela wielu Europejczyków — sporty zimowe. Aby je ocalić, od lat kurorty szukają rozwiązań, które mogą stanowić przełom.

Tunele narciarskie: sposób na walkę ze zmianami klimatu? 

Pozostało 92% artykułu
Sport
Certina partnerem tytularnym Polskiej Federacji Padla. „Nowy rozdział w rozwoju”
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Sport
Olimpijczycy apelują do firmy Nike. „Te buty będę musiała wyrzucić do kosza”
Sport
Marka sportowa zrywa z toksycznym wizerunkiem. Ugięła się pod presją klientek
Sport
Netflix startuje z nową produkcją. Przygotował ją wspólnie z firmą Nike
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sport
Messi i Ronaldo razem w reklamie. Jak powstało zdjęcie, które rozpaliło kibiców?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży