Szwedzki pomysł może uratować narciarstwo. Trasy w tunelach i chłodzony śnieg

Zmiany klimatyczne wpływają na to, jak uprawiamy sporty zimowe. Czy narciarstwo przetrwa w świecie, w którym śnieg może stać się rzadkością? Być może rozwiązaniem będzie innowacyjny projekt rozwijany przez Szwedów.

Aktualizacja: 07.02.2024 10:21 Publikacja: 06.02.2024 09:55

Tunel narciarski w Torsby – najdłuższy tego typu obiekt na świecie.

Tunel narciarski w Torsby – najdłuższy tego typu obiekt na świecie.

Foto: ChrisPsi, domena publiczna, Wikimedia Commons

Zmiany klimatyczne od szeregu lat wpływają na wiele aspektów naszego życia. Jedną z nich jest pasja, którą podziela wielu Europejczyków — sporty zimowe. Aby je ocalić, od lat kurorty szukają rozwiązań, które mogą stanowić przełom.

Tunele narciarskie: sposób na walkę ze zmianami klimatu? 

Być może w kolejnych dekadach narciarze chcący realizować swoją pasję, zamiast podziwiania malowniczych górskich widoków, będą zmuszeni uprawiać swój ulubiony sport w specjalnych tunelach. Takie obiekty funkcjonują na między innymi Półwyspie Skandynawskim, w Alpach, a także poza Europą.

Czytaj więcej

Wypalona generacja Z: dwudziestolatkowie są zmęczeni i chcą zmienić pracę

W 2006 roku w miejscowości Torsby niedaleko granicy z Norwegią zbudowano tunel narciarski, w którym śnieg nigdy nie topnieje. Długi na 1,3 kilometra tunel był wówczas największym tego rodzaju obiektem na świecie.

Niską temperaturę w tunelu zapewniają wbudowane w grunt rury chłodzące, które zapobiegają topnieniu się cienkiej warstwy sztucznego śniegu, pokrywającego podłogę tunelu. Na podobnej zasadzie działają także inne tunele narciarskie.

Reklama
Reklama

Początkowo Szwedzi byli dość sceptyczni wobec tunelu w Torsby. Teraz jednak obiekt cieszy się dużą popularnością wśród miłośników narciarstwa, a także profesjonalistów — zarówno ze Szwecji, jak i spoza kraju.

Z danych Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii wynika, że w kraju tym jest coraz cieplej. Średnia roczna temperatura w Szwecji jest obecnie wyższa o 1,9 stopnia Celsjusza niż w roku 1991.

Sytuacja ta przekłada się z kolei na długość narciarskiego sezonu zimowego, w trakcie którego można jeździć po naturalnym śniegu. Teraz jest on już w Szwecji krótszy aż o dwa tygodnie niż trzy dekady temu. W kraju, gdzie sporty zimowe od dawna cieszą się ogromną popularnością, należało więc w jakiś sposób zapobiec całkowitemu zanikowi tej sfery aktywności Szwedów.

Jeszcze wcześniej, bo w 1998 własny tunel w miejscowości Vuokatti otworzyli Finowie. Obiekt ma długość 1,2 kilometra i panuje w nim stała minusowa temperatura, dzięki czemu miłośnicy szusowania zawsze mogą liczyć na odpowiednią ilość śniegu pod nartami.

Czy narciarstwo przetrwa zmiany klimatyczne?

Z problemem krótszego okresu utrzymywania się pokrywy śnieżnej mierzą się również kraje alpejskie. Każdej zimy ściągają do nich setki tysięcy miłośników szusowania — nie tylko z Europy, ale również z całego świata.

Z czasem tunele narciarskie zaczęły pojawiać się również w alpejskich kurortach. Przykładem jest liczący prawie pół kilometra długości tunel Hochjoch na terenie austriackiego kurortu Silvretta Montafon, który wykuto w skale w 2008 roku.

Reklama
Reklama

Europejskie kurorty narciarskie na różne sposoby radzą sobie z coraz wyższymi temperaturami i wynikającymi z nich niedoborami śniegu. Wodę do produkcji śniegu pozyskuje się niekiedy z lokalnych zbiorników wodnych. Ten sposób budzi jednak sprzeciw ekologów, nie jest bowiem zbyt zrównoważony.

Innym rozwiązaniem jest sztuczny śnieg, który produkuje się przy użyciu wody i zimnego powietrza pod ciśnieniem. To — jak na razie — najpopularniejszy sposób na uratowanie sportów zimowych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że temperatury z roku na rok będą coraz wyższe, przez co utrzymanie sztucznego śniegu na świeżym powietrzu będzie coraz trudniejsze. Możliwe więc, że w przyszłości narciarze — chcąc nie chcąc — będą musieli przenieść się do chłodnych tuneli.

Zmiany klimatyczne od szeregu lat wpływają na wiele aspektów naszego życia. Jedną z nich jest pasja, którą podziela wielu Europejczyków — sporty zimowe. Aby je ocalić, od lat kurorty szukają rozwiązań, które mogą stanowić przełom.

Tunele narciarskie: sposób na walkę ze zmianami klimatu? 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Sport
Wimbledon i Superbowl na koniach: Argentyna kocha polo tak, jak piłkę nożną
Sport
Finał cyklu Longines EEF Series na Służewcu: wielki sport w Warszawie
Sport
Jak działa system pomiaru czasu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu?
Sport
Firma najbogatszego Europejczyka już wygrała igrzyska w Paryżu. Pełna dominacja
Sport
Certina partnerem tytularnym Polskiej Federacji Padla. „Nowy rozdział w rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama