Lekkoatletyczny mityng Diamentowej Ligi na stadionie w Chorzowie był historycznym wydarzeniem. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się zawody z cyklu, który można określić mianem lekkoatletycznego odpowiednika piłkarskiej Ligi Mistrzów. Do Chorzowa przyjechały wielkie gwiazdy lekkoatletyki, wśród nich rekordziści i rekordzistki świata, mistrzowie i mistrzynie z igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata.
Światowa elita sportu spotkała się na najważniejszym lekkoatletycznym stadionie w Polsce. Co oczywiste – padły rekordy, w tym najlepszy tegoroczny wynik w biegu na 100 metrów kobiet. Tak szybko w Polsce nie biegano jeszcze nigdy.
Diamentowa Liga w Chorzowie to jednak nie tylko biegi, pchnięcia, rzuty i skoki – w dal i wzwyż. To także ogromne przedsięwzięcie logistyczne, dzięki któremu widzowie w 150 krajach na całym świecie mogą śledzić zmagania sportowców i sportsmenek. To również okazja do tego, by zobaczyć w akcji system, który pozwala super precyzyjnie mierzyć wyniki, po raz pierwszy w Polsce na imprezie lekkoatletycznej tej rangi.
Od chronometru do komputera: pomiar czasu w lekkoatletyce
Szwajcarska firma zegarkowa Omega najbardziej znana jest z produkcji skomplikowanych i precyzyjnych zegarków mechanicznych. Jednak Omega ma także drugie, nieco mniej znane, oblicze – jest oficjalnym chronometrażystą igrzysk olimpijskich i najważniejszych imprez lekkoatletycznych na świecie. Wykorzystuje do tego zaawansowaną elektronikę i niezwykle precyzyjne urządzenia pozwalające mierzyć wyniki sportowców.
Jeden z chronometrów Omegi wykorzystywany podczas igrzysk olimpijskich w 1932 roku.