Technologie wykorzystujące grafen są dziś wszechobecne i wg prognoz mogą zmienić wiele gałęzi współczesnej gospodarki. Ten materiał z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko w produkcji sprzętu elektronicznego, ale także w ubraniach czy butach. Firma inov-8, znany producent obuwia sportowego, zaprezentowała pierwsze na świecie buty biegowe, których podeszwy wykonano z pianki wzmocnionej grafenem. Wytrzymałość tego rozwiązania może stać się nowym standardem w branży, coraz bardziej zainteresowanej wydłużaniem cyklu życia swoich produktów.

Czytaj też: Nike uruchamia nowy projekt: w sklepach tej marki będzie odtąd można kupować także buty używane. Jak działa ten nowy system?

inov-8 chwali się, że projekt jest „największą innowacją roku w dziedzinie obuwia sportowego”. Wykorzystujący amortyzującą piankę G-Fly model Trailfly Ultra G 300 Max, przeznaczony dla biegaczy długodystansowych, zapewnia im o 25% większy odzysk energii niż ma to miejsce w przypadku butów biegowych bez pianki z grafenem. Z kolei technologia Adapter-Flex umożliwia dostosowanie się buta do kształtu powierzchni, po której biegnie zawodnik. Wzmocnione grafenem buty mają wciąż nadawać się do użytku po 1200 km „przebiegu” – to dwukrotnie więcej niż w przypadku obecnych standardów rynkowych.

Przy tworzeniu innowacyjnego buta projektanci inov-8 współpracowali z ekspertami z University of Manchester. Wcześniej, w 2018 roku, inov-8, wprowadził do użytku tworzywo „Graphene-Grip”, która można wykorzystywać w podeszwach butów do biegania. Siedziba firmy również ma związek z grafenem – Lake District w angielskim hrabstwie Kumbria przez długi czas było ważnym źródłem pozyskiwania grafitu, niezbędnego do produkcji grafenu.

Od czasów odkrycia w 2004 roku naukowcy z Manchesteru, którym stworzenie „cudownego materiału” przyniosło nagrodę Nobla z fizyki w 2010 roku, biorą udział w projektach mających znajdować nowe rozwiązania dla jego wykorzystania. Do tej pory wykorzystano go m.in. w produkcji sprzętu medycznego, samochodów sportowych, samolotów czy wydajniejszej infrastruktury.