Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA

Talent i kompetencje to nie wszystko co jest potrzebne, by osiągnąć sukces zawodowy i mieć nadzieję na zrobienie kariery – tak uważa wiele osób. Czy tak jest w istocie? Zagadnienie przebadali eksperci z jednej z amerykańskich uczelni.

Publikacja: 30.01.2025 13:35

Autorzy badania przeanalizowali 15-letnie ścieżki kariery ponad 43 tysięcy osób posiadających tytuł

Autorzy badania przeanalizowali 15-letnie ścieżki kariery ponad 43 tysięcy osób posiadających tytuł MBA.

Foto: Headway Unsplash

Nie ma wątpliwości – kariera zawodowa bez odpowiednich kompetencji jest rzadkością. W zdecydowanej większości branż wiedza i doświadczenie to niezbędne składniki potrzebne do tego, by móc w ogóle myśleć o awansie w firmie. Czy to wystarczy? Eksperci z amerykańskiej uczelni Carnegie Mellon University w Pittsburgu zbadali ten temat i twierdzą, że znaleźli odpowiedź.

Atrakcyjność fizyczna pomaga w sukcesie zawodowym: nowe badanie

Talent i kompetencje to nie wszystko, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego – przekonują naukowcy z Pittsburga. Udowadnia to najnowsze, szeroko zakrojone badanie. Wygląda więc na to, że utarte przez wiele lat stwierdzenie, iż ładni mają łatwiej w życiu, pozostaje aktualne.

Czytaj więcej

Nowy startup twórcy Spotify hitem. 100 tysięcy osób na liście oczekujących

Z nowego badania amerykańskich naukowców wynika, że osoby, których wygląd spełnia powszechnie uznawane standardy dotyczące atrakcyjności fizycznej, łatwiej osiągają sukces zawodowy. Dotyczy to zwłaszcza osób na wysokich stanowiskach menedżerskich.

Raport z badania, który potwierdza istnienie dosyć brutalnych mechanizmów społecznych, jakie działają w świecie korporacji. Publikacja ukazała się w grudniu ubiegłego roku na łamach czasopisma „Information Systems Research”.

Autorzy badania przeanalizowali 15-letnie ścieżki kariery ponad 43 tysięcy osób posiadających tytuł MBA (Master of Business Administration). W gronie badanych znalazły się osoby, których wygląd w różnym stopniu wpisuje się (lub w ogóle się nie wpisuje) w ogólnie przyjęte standardy dotyczące urody.

To jedno z najbardziej przekrojowych badań nad długofalowym wpływem wyglądu na przebieg kariery. Badacze w swoich analizach posiłkowali się modelami bazującymi na sztucznej inteligencji, które prześledziły kariery badanych i pomogły ustalić związek między ich cechami wyglądu a rozwojem kariery.

Ładni szybciej robią karierę: badanie wśród absolwentów MBA 

Na podstawie swoich analiz naukowcy doszli do wniosku, że atrakcyjnym absolwentkom i absolwentom studiów na przestrzeni 15 lat od uzyskania tego tytułu udało się zarobić o 2,4 procenta więcej pieniędzy w porównaniu z ich mniej atrakcyjnymi kolegami i koleżankami po fachu. Autorzy badania nazwali ten dodatek „premią za urodę”.

Ów dodatek za atrakcyjny wygląd oznacza konkretne kwoty rocznych wynagrodzeń. Eksperci obliczyli, że atrakcyjni posiadacze tytułu MBA obydwu płci zarabiają rocznie średnio o ponad dwa i pół tysiąca dolarów więcej niż ci, którym natura w mniejszym lub większym stopniu poskąpiła cech wyglądu, które we współczesnym społeczeństwie uchodzą za piękne.

Co więcej, w przypadku dziesięciu procent najbardziej atrakcyjnych badanych różnica w zarobkach powiększa się do ponad pięciu i pół tysiąca dolarów rocznie. W perspektywie 15 lat kariery zawodowej mowa więc o dodatkowym zarobku na poziomie ponad 80 tysięcy dolarów.

Autorzy badania zauważyli też, że uroda pomaga w karierze nie tylko na starcie. Atrakcyjni specjaliści obydwu płci po 15 latach od uzyskania tytułu MBA mają o ponad 52 procent większe szanse na zajęcie prestiżowego stanowiska.

Eksperci podkreślają jednocześnie, że wpływ atrakcyjności fizycznej na sprawne pięcie się po szczeblach kariery różni się w zależności od branży. Większe szanse na sukces mają atrakcyjni osoy pracujące na stanowiskach, w których kluczowy jest kontakt z drugim człowiekiem. Mowa na przykład o artystach, menedżerach czy konsultantach. Uroda nie ma tak dużego znaczenia z kolei w branży technologicznej.

Nie ma wątpliwości – kariera zawodowa bez odpowiednich kompetencji jest rzadkością. W zdecydowanej większości branż wiedza i doświadczenie to niezbędne składniki potrzebne do tego, by móc w ogóle myśleć o awansie w firmie. Czy to wystarczy? Eksperci z amerykańskiej uczelni Carnegie Mellon University w Pittsburgu zbadali ten temat i twierdzą, że znaleźli odpowiedź.

Atrakcyjność fizyczna pomaga w sukcesie zawodowym: nowe badanie

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Społeczeństwo
Enklawa luksusu obok rezydencji Trumpa. Miliarder przejmuje nieruchomości
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Społeczeństwo
„Brytyjski zgryz” podbija szołbiznes. Hollywoodzki uśmiech w odwrocie
Społeczeństwo
Najszczęśliwsze kraje na świecie. Polska rekordowo wysoko, USA rekordowo nisko
Społeczeństwo
Ile trzeba mieć, by czuć się bogatym w Polsce? Pokolenie Z mówi jednym głosem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
Jak pokolenie Z wydaje pieniądze? Nowy raport: Ma być drogo i luksusowo
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście