Pokolenie Z na celowniku hakerów. Globalny raport pokazuje skalę problemu

Nikt nie jest w pełni bezpieczny w internecie. Raport przygotowany przez firmę Yubico pokazuje, że problem dotyczy również chętnie korzystającego z nowych technologii pokolenia Z.

Publikacja: 15.01.2025 11:52

Zdaniem autorów raportu przygotowanego na zlecenie firmy Yubico,  blisko 3/4 badanych z pokolenia Z

Zdaniem autorów raportu przygotowanego na zlecenie firmy Yubico, blisko 3/4 badanych z pokolenia Z obawia się zaawansowanych ataków hakerskich z wykorzystaniem AI.

Foto: Daria Nepriakhina Unsplash

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych w internecie, nikt nie jest bezpieczny – nawet pokolenie Z, o którym mówi się, że już od najmłodszych lat biegle posługuje się nowymi technologiami. Do takiego wniosku doszli eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa na podstawie globalnego badania.

Pokolenie Z zhakowane: globalny raport 

Okazuje się, że niezależnie od wieku, internauci pod każdą szerokością geograficzną nie są bezpieczni w internecie. Wystarczy chwila nieuwagi lub zbyt słabe hasło czy brak zabezpieczenia dwuskładnikowego, aby paść ofiarą hakera. Problem dotyczy również pokolenia Z, które uchodzi za najbardziej sprawne w korzystaniu z nowych technologii.

Do takich wniosków doszli eksperci z firmy Yubico, oferującej rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Swoje spostrzeżenia zawarli w raporcie pod tytułem „State of Global Authentication”, podsumowującym rok 2024 w dziedzinie bezpieczeństwa danych w internecie.

Czytaj więcej

Pokolenie Z walczy z wypaleniem zawodowym. Pomóc ma nowy trend: „mikroemerytura”

Eksperci zbadali między innymi, w jakim stopniu użytkownicy i firmy radzą sobie z coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cybeprzestępców, zwłaszcza w dobie coraz powszechniejszego użycia sztucznej inteligencji w celu wykradnięcia danych. Z badań wynika, że ubiegłym roku liczba ataków zarówno na firmy i instytucje działające w kluczowych dla funkcjonowania państw sektorach, jak i na osoby prywatne dramatycznie wzrosła i w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom.

Pokolenie Z na celowniku hakerów

Autorzy raportu podkreślają, że przedstawiciele pokolenia Z oraz milenialsi to grupy wiekowe, które najczęściej korzystają z fizycznych kluczy zabezpieczających. W mniejszym stopniu niż pozostałe generacje polegają z kolei na tradycyjnych hasłach.

Okazuje się jednocześnie, że to właśnie przedstawiciele tych grup wiekowych w 2024 roku wyjątkowo często padali ofiarą hakerów. Raport dostarcza alarmujących danych. Prawie połowa Zetek i milenialsów (odpowiednio 47 i 46 procent) doświadczyła zhakowania konta na którejś z platform społecznościowych.

Nie oznacza to jednak że młode pokolenie nie zdaje sobie sprawy w zagrożeń. Badania pokazują, że to właśnie Zetki najczęściej doświadczają różnego rodzaju wyrafinowanych oszustw w internecie (dotyczy to prawie co czwartego badanego z tego pokolenia). Autorzy raportu podkreślają jednak, że przedstawiciele pokolenia Z są jednocześnie świadomi, że mają do czynienia z próbami oszustwa.

Eksperci zauważyli też, że pokolenie Z o 20 procent częściej niż „boomersi” (osoby w wieku 60-80 lat) i osoby z generacji X (40- i 50-latkowie) używa technologii uwierzytelniania wieloskładnikowego, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo w internecie. Niestety, jednocześnie prawie połowa wszystkich respondentów (42 procent) wyraziła wątpliwość, że różnego rodzaju organizacje w należyty sposób chronią dane, którymi administrują.

Przedstawiciele generacji Z są też zaniepokojeni nadejściem ery sztucznej inteligencji: według badania Yubico, blisko 3/4 badanych z tego pokolenia obawia się zaawansowanych ataków hakerskich z wykorzystaniem AI, które w jeszcze większym stopniu będą testować czujność użytkowników i podważać ich zaufanie do treści. które dostępne są w internecie. 

Autorzy raportu zawarli kilka wskazówek dla „szeregowych” użytkowników, które mogą pomóc w lepszej ochronie ich haseł i innych danych. Zachęcają między innymi do używania fizycznych kluczy zabezpieczających (warto zauważyć, że Yubico jest ich producentem), a także menedżerów haseł.

Zalecają też zachowanie szczególnej czujności przy korzystaniu ze skrzynki mailowej lub komunikatorów oraz każdorazowe sprawdzanie, czy wiadomość rzeczywiście pochodzi od firmy, z usług której korzystamy – na przykład banku, serwisu społecznościowego czy operatora komórkowego. W razie wątpliwości zawsze warto zgłosić podejrzanego nadawcę organizacji, pod którą może się on podszywać.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych w internecie, nikt nie jest bezpieczny – nawet pokolenie Z, o którym mówi się, że już od najmłodszych lat biegle posługuje się nowymi technologiami. Do takiego wniosku doszli eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa na podstawie globalnego badania.

Pokolenie Z zhakowane: globalny raport 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Społeczeństwo
Soft quitting: nowe zjawisko wśród pracowników. Pracodawcy mają kłopot
Społeczeństwo
Pokolenie Z stawia na zakupowy detoks. Radykalny trend noworoczny podbija sieć
Społeczeństwo
Najnowsza teoria spiskowa coraz popularniejsza. Ma już nazwę: Fogvid-24
Społeczeństwo
Kobieta i mężczyzna w pracy. Stereotypy, które nigdy się nie kończą
Społeczeństwo
Pokolenie Z walczy z wypaleniem zawodowym. Pomóc ma nowy trend: „mikroemerytura”