Nasze poglądy zależą od pory roku. Zaskakujące wyniki wieloletniego badania

Nasz system wartości zmienia się wraz z porami roku – twierdzą autorzy obszernego badania. Ich zdaniem jesienią i wiosną mamy w związku z tym nieco inne poglądy niż latem i zimą. Z czego wynika ta zmienność i jak politycy mogą ją wykorzystać?

Publikacja: 21.08.2024 03:59

Ludzie zmieniają poglądy dwa razy w roku – twierdzą badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Va

Ludzie zmieniają poglądy dwa razy w roku – twierdzą badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie.

Foto: Marc Kleen Unsplash

Okazuje się, że ludzie wyznają konkretne wartości w zależności od panującej aktualnie pory roku. Udowadnia to badanie kanadyjskich naukowców, które na przestrzeni dziesięciu lat przeprowadzili wśród setek tysięcy mieszkańców różnych części świata. Zdaniem badaczy zjawisko to ma wpływ na to, jak postrzegamy innych ludzi, a także na nasze poglądy i wybory polityczne.

Nasze poglądy zmieniają się wraz z porami roku

Ludzie zmieniają swoje poglądy dwa razy w roku – do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver. Wyniki trwającego aż dekadę badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Czytaj więcej

Luksusowy hotel w ogromnym bunkrze z II wojny światowej. Nowa atrakcja Hamburga

W badaniu, które potwierdziło tę ciekawą tezę, wzięła udział reprezentatywna grupa prawie 233 tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a także dwie nieco mniejsze grupy respondentów z Australii i Kanady. Badania pochodzą więc z regionów, w których da się wyodrębnić cztery pory roku.

Jak zauważyli autorzy badania, to właśnie ze zmiennością pór roku wiążą się pewne fluktuacje w systemach wartości badanych. Ze względu na liczną próbę badawczą i zamieszkiwanie przez respondentów tych samych lub podobnych stref klimatycznych do tej, w której znajduje się Europa, można wysnuć ostrożną tezę, że również nasze systemy wartości nieco się zmieniają wraz z porami roku.

Naukowcy uruchomili internetową ankietę w 2009 roku. Celem badania było zmierzenie skłonności do podzielania dwóch grup wartości: konformistycznych, czyli bliskich współczesnemu konserwatyzmowi (lojalność, respekt dla autorytetu, tradycjonalizm) oraz bardziej liberalnych (troska, tolerancja).

Jak pory roku wpływają na nasz system wartości?

Wyniki badań pokazały, że ludzie są bardziej konformistyczni wiosną i jesienią, a mniej – latem. Naukowcy zauważyli też, że odchodzenie od wartości konformistycznych czy konserwatywnych latem jest szczególnie silne w regionach charakteryzujących się najbardziej ekstremalną zmiennością pogody w ciągu roku.

Na podstawie wyników osobnego badania naukowcy stwierdzili, że zjawisko to wynika z tego, iż ludzie odczuwają większy niepokój wiosną i zimą. To sezonowe podenerwowanie skłania ludzi do poszukiwania komfortu psychicznego w przestrzeganiu norm społecznych i powrocie do tradycji.

Zdaniem autorów badania wszystkie te prawidłowości mają doniosłe znaczenie dla życia społecznego. Wpływają między innymi na poglądy polityczne, toteż ogromne znaczenie ma w tym kontekście chociażby konkretny termin wyborów prezydenckich czy parlamentarnych lub wydawania wyroków przez sędziów (w końcu oni też są tylko ludźmi).

Kolejną sferą, na którą ma wpływ zjawisko sezonowej zmienności poglądów, jest polityka zdrowotna. To, jakie ludzie wyznają zasady moralne w danym okresie, wpływa bowiem na ich skłonność do przestrzegania zasad bezpieczeństwa – na przykład w takiej sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego jak pandemia.

Badacze twierdzą wreszcie, że ostatnim aspektem, na który ma wpływ sezonowa zmienność systemu wartości, są poglądy na temat innych ludzi. Mowa zwłaszcza o postawach wobec obcych oraz tych, którzy z jakiegoś powodu nie przystają do ogólnie przyjętych norm społecznych.

Okazuje się, że ludzie wyznają konkretne wartości w zależności od panującej aktualnie pory roku. Udowadnia to badanie kanadyjskich naukowców, które na przestrzeni dziesięciu lat przeprowadzili wśród setek tysięcy mieszkańców różnych części świata. Zdaniem badaczy zjawisko to ma wpływ na to, jak postrzegamy innych ludzi, a także na nasze poglądy i wybory polityczne.

Nasze poglądy zmieniają się wraz z porami roku

Pozostało 87% artykułu
Społeczeństwo
„Untact”: społeczeństwo ludzi „bezkontaktowych”. Nowe zjawisko opanowuje świat
Społeczeństwo
Hiszpania likwiduje nagrodę państwową dla torreadorów. Zmierzch ery corridy?
Społeczeństwo
Raport: nieszczęśliwy jak polski nastolatek. Rekordowo niski wynik na tle Europy
Społeczeństwo
Podwójna porażka Adidasa: przegrana w sporze o prawa do trzech pasków
Społeczeństwo
„August Blues”: atak letniej melancholii. Dlaczego nie znosimy sierpnia?