Nowy trend z social mediów hitem wśród nastolatków. Celem jest „męski” wygląd

Dla nastolatków wydatna linia żuchwy stała się niezwykle pożądana. To efekt upowszechnienia się trendu spopularyzowanego przez kulturę internetową. Dlaczego nastolatkowie pragną „męskich” rysów twarzy i co robią, by uzyskać taki efekt?

Publikacja: 17.06.2024 14:57

Młodzi mężczyźni i nastolatki traktują żucie gumy jak rodzaj aktywności fizycznej, która ma im pomóc

Młodzi mężczyźni i nastolatki traktują żucie gumy jak rodzaj aktywności fizycznej, która ma im pomóc rozwinąć mięśnie szczęki.

Foto: Mira Kireeva Unsplash

Wśród nastolatków rozpowszechnia się nowy trend. Aby uzyskać wyraźną, męską linię szczęki, młodzi chłopcy nałogowo żują gumę. Na rynku pojawiły się nawet specjalne gumy do żucia. Ich producenci oferują spektakularne efekty i uzyskanie „męskiej” linii żuchwy.

Żucie gumy jako ćwiczenia fizyczne. Cel: „męska” szczęka

Młodzi ludzie od wielu lat chętnie sięgają po gumę do żucia. To nic zaskakującego. W sklepach można kupić produkty tego typu: mają atrakcyjne opakowania, wymyślne smaki i nazwy. Dzieci je uwielbiają, a żucie gumy zawsze uchodziło za element nonszalanckiego, nieco buntowniczego nastawienia do świata.

Od pewnego czasu w gronie nastolatków i młodych mężczyzn, czynność ta przestaje mieć cokolwiek wspólnego z przyjemnością. Chodzi o ćwiczenie mięśni, Młodzi ludzie żują gumę w ramach gimnastyki mięśni żuchwy. Niekiedy używają do tego specjalnych „fitnessowych” gum do żucia.

Czytaj więcej

Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu

Poprzez intensywne żucie gumy nastolatki i młodzi mężczyźni chcą uzyskać wyraźnie zaznaczoną linię żuchwy, aby upodobnić się do swoich męskich idoli z popkultury. „Fitness” przy użyciu gumy do żucia to kolejny trend wśród tych, którzy pragną sprostać coraz bardziej wyśrubowanym standardom piękna, promowanym przede wszystkim w mediach społecznościowych.

Na rynku pojawiło się już co najmniej kilka marek specjalnych gum do żucia, które są przeznaczone stricte do uprawiania gimnastyki mięśni twarzy. Tego rodzaju produktów nie brakuje również w Polsce.

Ich producenci obiecują łatwe osiągnięcie męskiej, wyraźnie zarysowanej linii szczęki. Wystarczy jedynie regularne żucie gumy, której cena jest kilkukrotnie wyższa od „zwykłych” produktów do żucia.

Te „specjalistyczne” gumy są mniej elastyczne, dzięki czemu „trening” przy ich użyciu ma być znacznie bardziej skuteczny. Producenci tych gum zachwalają je też jako nieinwazyjną alternatywę dla zabiegów chirurgii plastycznej, które zyskują wśród mężczyzn coraz większą popularność.

Moda na „męską” szczękę wśród nastolatków. Co na to lekarze? 

Żucie specjalnych gum w celu uzyskania bardziej męskiej linii szczęki to kolejny trend wśród młodych chłopców i mężczyzn. Wpisuje się on w szersze zjawisko „looksmaxxingu”, czyli dążenia do osiągnięcia maksymalnie męskiego wyglądu.

„Looksmaxxing” ma swoje źródła w środowisku inceli, jednak dzięki mediom społecznościowym szybko zyskał popularność w gronie nastolatków i młodych mężczyzn. Pod hasztagiem #looksmaxxing można znaleźć wiele poradników na temat sposobów na to, jak osiągnąć bardziej męski wygląd.

Żucie gumy to już kolejny trend polegający na dążeniu do osiągnięcia wyraźnej linii szczęki. Jakiś czas temu wśród nastolatków (a także nastolatek) furorę zrobił „mewing”, czyli ćwiczenie polegające na przyciskaniu języka do podniebienia.

Wygląda więc na to, że w pogoni za idealnym wyglądem nastoletni chłopcy doganiają już dziewczynki i młode kobiety. Co na to lekarze? Nie ma zaskoczenia, że są sceptyczni.

W wypowiedziach dla mediów eksperci twierdzą, że w przypadku nastolatków żucie gumy nie przyniesie oczekiwanych efektów. Ich zdaniem młodzi chłopcy muszą poczekać co najmniej dekadę, aż ich mięśnie w pełni się rozwiną. Dopiero wtedy tego typu ćwiczenia mogą mieć sens, o ile jednak w międzyczasie rysy twarzy, a więc również linia szczęki, w naturalny sposób nie staną się bardziej ostre.

Mimo to lekarze przestrzegają, że w przypadku niektórych osób efekt nadal może być niezbyt zadowalający – zwłaszcza jeżeli ktoś ma wadę zgryzu. Podkreślają też, że intensywne żucie gumy może wywołać utrzymujący się ból czy stany zapalne.

Wśród nastolatków rozpowszechnia się nowy trend. Aby uzyskać wyraźną, męską linię szczęki, młodzi chłopcy nałogowo żują gumę. Na rynku pojawiły się nawet specjalne gumy do żucia. Ich producenci oferują spektakularne efekty i uzyskanie „męskiej” linii żuchwy.

Żucie gumy jako ćwiczenia fizyczne. Cel: „męska” szczęka

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność
Społeczeństwo
„Photo Dump”: o co chodzi z nowym trendem na Instagramie?