Bunt generacji Z: ma dość chaosu na świecie. Nadchodzi epoka „nowych nihilistów”

Generacja Z jest zmęczona sytuacją na świecie i odpowiedzialnością, która na nią spada w związku z wojnami i zmianami klimatycznymi. Zdaniem badaczy to rodzi wśród młodych nowe zjawisko o nazwie „nowy nihilizm”. Na czym polega i jakie jest jego źródło?

Publikacja: 12.06.2024 13:53

Ponad 45 procent przedstawicieli generacji z badanych przez WGSN przyznaje, że zmiany na świecie maj

Ponad 45 procent przedstawicieli generacji z badanych przez WGSN przyznaje, że zmiany na świecie mają negatywny wpływ na ich codzienne życie.

Foto: Devin Avery Unsplash

Przedstawicieli generacji Z ogarniają nastroje nihilistyczne, podszyte chęcią odcięcia się od chaosu i zgiełku współczesnego świata – do takich wniosków doszli badacze współczesnych trendów społecznych i kulturowych. Jedną z grup społecznych, które będą kreować przyszłość, są tak zwani „Nowi Nihiliści”. Co nimi kieruje?

„Nowy nihilizm”: na czym polega to zjawisko? 

W obliczu narastającej niepewności o przyszłość i niewesołych informacji płynących z różnych stron świata nastroje, które ogarniają współczesne społeczeństwo – również przedstawicieli najmłodszych pokoleń – są dalekie od optymistycznych. W takiej sytuacji młodzi ludzie poszukują nadziei i sensu w życiu, każdy na swój sposób.

Na łamach „Sukcesu” pisaliśmy o trendzie kulturowym, który badacze z firmy Horizon Media nazwali „pop nihilizmem”. Określili go jako pewną formę ucieczki od rzeczywistości – we własny, podszyty czarnym humorem świat oraz w estetykę czerpiącą inspiracje z filmów postapokaliptycznych.

Podobne podłoże, ale nieco inną charakterystykę ma trend o nazwie „nowy nihilizm” – to zjawisko zaobserwowali z kolei eksperci z firmy analitycznej WGSN zajmującej się badaniami konsumenckimi. Opis tego fenomenu oraz wpisującej się w niego grupy społecznej zawarli w swoim raporcie pod tytułem „Future Consumer 2025”.

Czytaj więcej

„PowerPoint party” to nowy trend. Generacja Z znalazła sobie nową rozrywkę

Jak postrzegają świat „nowi nihiliści”? Z badań WGSN wynika, że 55 procent respondentów z grona trzydziestokilkuletnich milenialsów jest rozczarowanych tym, jak funkcjonuje współczesna demokracja. Badacze zauważają, że osób o tych poglądach jest więcej niż w gronie „boomersów” i przedstawicieli pokolenia X, kiedy oni sami byli w tym samym wieku, co  współcześni milenialsi.

Jednocześnie ponad połowa osób z generacji Z (czyli w wieku 16-25 lat) odczuwa smutek, stres, bezradność, brak nadziei oraz poczucie winy za zmiany klimatyczne. Ponad 45 procent z nich przyznaje też, że zmiany te mają negatywny wpływ na ich codzienne życie.

W jaki sposób „Nowi nihiliści” radzą sobie z tym wszystkim? Uciekają od zgiełku i chaosu współczesnego świata. Nie mają też złudzeń, że funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości ma szczególny sens. „Stracili nadzieję na to, że rządy oraz instytucje są w stanie cokolwiek naprawić, szukają więc ukojenia, odcinając się od świata” – czytamy w raporcie WGSN.

Grupę tę interesują takie alternatywne teorie jak kapitalizm regeneracyjny czy zjawisko „kultury chaosu”. „Nowi nihiliści” sięgają też po literaturę, filmy i seriale z gatunku hopepunk, których fabuła jest osadzona w dystopijnym świecie, jednak niesie ze sobą pewną nadzieję. Ich terapią bywa też ucieczka w świat gier, a niekiedy sięgają też po środki psychoaktywne.

„Nowi nihiliści” generacja Z ucieka od mainstreamu

Czy „nowi nihiliści” to cyniczni i bierni obserwatorzy świata? Nie do końca. Zdaniem autorów raportu to raczej refleksyjni outsiderzy i nonkonformiści, którzy nie zamierzają podążać ścieżkami wytyczonymi przez normy społeczne ani spełniać oczekiwań, jakie ma wobec nich współczesne społeczeństwo.

Zamiast tego, zrzucają oni z siebie pełną, trudną do zniesienia odpowiedzialność za losy świata. W zamian tworzą własne definicje szczęścia i sukcesu, a także własne zasady, którymi kierują się w życiu.

Eksperci z WGSN podkreślają, że przedstawiciele nowego pokolenia nihilistów „nie zrezygnowali z troski o współczesny świat – oni tylko znaleźli nowe wartości i szczęście poza mainstreamem. Odkryli po prostu, że przejmowanie się w mniejszym stopniu stanowi efektywny mechanizm radzenia sobie z rzeczywistością”.

Jak zaznaczają autorzy raportu WGSN, o ile nihilizm zazwyczaj postrzegany jest negatywnie, o tyle w przypadku „Nowych Nihilistów” niekoniecznie ta zasada ma zastosowanie. Starają się po prostu, w kontrze do rzeczywistości, którą kontestują, myśleć i działać niezależnie. 

Społeczeństwo
Pokolenie Z narzuca swoje zasady w pracy. „Office ghosting” zmorą pracodawców
Społeczeństwo
Firmy znalazły sposób, jak zarabiać na naszym niewyspaniu. Rośnie nowa branża
Społeczeństwo
Kolejna branża zagrożona przez „Efekt Ozempiku”. Potentaci boleśnie to odczują
Społeczeństwo
Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA
Społeczeństwo
Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie