„Afera torebkowa” na szczytach władzy. Koreańska pierwsza dama przyjęła łapówkę?

Koreańczyków zbulwersowało wydarzenie z udziałem żony prezydenta Yoon Suk Yeola. Prezydentowa Kim Keon-hee przyjęła luksusową torebkę marki Dior. Do sieci wyciekło nagranie zrobione zegarkiem.

Publikacja: 26.01.2024 04:47

Kim Keon-hee, żona koreańskiego prezydenta Yoon Suk Yeola słynie z zamiłowania do mody i świetnego g

Kim Keon-hee, żona koreańskiego prezydenta Yoon Suk Yeola słynie z zamiłowania do mody i świetnego gustu.

Foto: Republic of Korea, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Do mediów w Korei Południowej trafiło nagranie, w którym koreańska pierwsza dama, żona prezydenta Yoon Suk Yeola przyjmuje w prezencie luksusową torebkę marki Dior. Wydarzenie wywołało skandal.

Afera torebkowa w Korei Południowej. Żona prezydenta przyjęła luksusową torebkę

Południowokoreańska pierwsza para przeżywa właśnie dość poważny kryzys wizerunkowy. W ich ojczyźnie jednym z czołowych tematów jest obecnie skandal, którego centralną postacią jest żona prezydenta Yoon Suk Yeola, 51-letnia Kim Keon-hee.

Do koreańskich mediów wyciekło nagranie z 13 września 2022 roku. Widać na nim, że pewien koreańsko-amerykański pastor wręczył prezydentowej Kim torebkę marki Dior, której wartość wynosi 2250 dolarów, czyli w przeliczeniu — blisko 10 tysięcy złotych. Zdarzenie nagrał wspomniany pastor przy pomocy kamery zamontowanej w jego zegarku.

Czytaj więcej

„Wojny kaszmirowe”. Europejskie marki luksusowe kontra pasterze z Mongolii

Do wydarzenia doszło dość dawno, ponad rok temu, jednak wyszło ono na jaw dopiero kilka tygodni temu. Spotkanie Pierwszej Damy z pastorem, a konkretnie — cenny prezent, który od niego przyjęła — stało się przedmiotem gorącej dyskusji wśród Koreańczyków, a także niemałego fermentu na najwyższych szczeblach władzy.

Czy pierwszej damie wypada przyjąć w prezencie torebkę luksusowej marki? Zdaniem wielu mieszkańców Korei Południowej żonie prezydenta ich kraju zdecydowanie nie przystoi przyjmować tak drogich prezentów.

Inni jeszcze mocniej podkreślają niestosowność podarunku, argumentując, że prezydentowa Kim złamała prawo, przyjmując łapówkę w postaci drogiej torebki. Zgodnie z prawem południowokoreańscy funkcjonariusze państwowi (a taką osobą jest również żona prezydenta) nie mogą jednorazowo przyjmować prezentów o wartości przekraczającej milion wonów, czyli 750 dolarów. Z kolei w całym roku podatkowym wartość ta nie może być wyższa niż trzy miliony wonów.

Część obserwatorów tego skandalu sugeruje, że mieszkańcom Korei Południowej należą się przynajmniej przeprosiny — czy to ze strony prezydenta, czy samej pierwszej damy. Ich zdaniem pierwsza dama powinna również zwrócić torebkę.

Korea Południowa: wizerunkowa wpadka Pierwszej Damy 

Prezydent Yoon Suk Yeol nie zabrał jak dotąd głosu w tej sprawie. Dziennik „Korea Times” informuje jednak, że domaga się tego zdecydowana większość respondentów, których zapytano o tę kwestię.

Z badania, które na zlecenie koreańskiej telewizji YTN przeprowadziła w ubiegłym tygodniu firma badawcza Embrain Public wynika, że takiego zdania jest 69 procent respondentów. Wśród sympatyków konserwatywnej Partii Władzy Ludowej, do której należy prezydent Yoon, zdania są jednak podzielone.

Prawie połowa, bo 46 procent konserwatywnych respondentów oczekuje od prezydenta zajęcia stanowiska w tej sprawie, zaś 47 procent jest temu przeciwna. Jakichkolwiek wyjaśnień od prezydenta domaga się z kolei znakomita większość respondentów o poglądach liberalnych.

W sprawie skandalu wypowiedział lider Partii Władzy Ludowej, Han Dong-hoon, którego uważa się za prawą rękę prezydenta. Stwierdził on, że cała sprawa ma prawo być przedmiotem publicznej debaty. Prezydent zareagował na to sugestią, że Han być może powinien zrezygnować ze stanowiska lidera jego partii. Mimo to w ubiegły wtorek obydwaj politycy spotkali się, manifestując pojednanie.

Kancelaria prezydenta utrzymuje, że zdarzenie z września 2022 roku było zaplanowanym działaniem szpiegowskim. Zapewnia też, że torebka jest przechowywana jako własność rządu Korei Południowej.

Do mediów w Korei Południowej trafiło nagranie, w którym koreańska pierwsza dama, żona prezydenta Yoon Suk Yeola przyjmuje w prezencie luksusową torebkę marki Dior. Wydarzenie wywołało skandal.

Afera torebkowa w Korei Południowej. Żona prezydenta przyjęła luksusową torebkę

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem