Podczas gdy nierzadko uważa się, iż optymizm jest kluczem do szczęścia czy sukcesu, okazuje się, że może mieć on również negatywne konsekwencje – prowadzić między innymi do podejmowania błędnych decyzji. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii dotyczy to przede wszystkim kwestii finansowych.
Badanie: Optymizm dotyczący finansów wiąże się z niskimi zdolnościami poznawczymi
Ekonomiści behawioralni z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, w jaki sposób nasz optymizm związany z finansami łączyć się może z niższym poziomem zdolności poznawczych. W ramach badania, które opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym „Personality and Social Psychology Bulletin”, tysiące Brytyjczyków zapytano o ich perspektywy finansowe. Dzięki danym pochodzącym z przeprowadzonych kilka lat temu badań eksperci odpowiedzi badanych mogli porównać z tym, jak sytuacja wyglądała po czasie w rzeczywistości.
Czytaj więcej
Jakość snu pogarsza się z roku na rok na całym świecie – wynika z globalnego badania zleconego pr...
W ramach nowego badania naukowcy przeanalizowali między innymi dane pochodzące z projektu Understanding Society – badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 2009-2021, w którym udział wzięli respondenci z ponad 40 tys. gospodarstw domowych. Eksperci pod uwagę brali także dane z badania British Household Panel Survey przeprowadzonego w latach 1991-2008.
Naukowcy zapytali respondentów o ich sytuację finansową oraz o to, jakie mają oczekiwania na przyszłość. Ze względu na to, że ankietowani byli pytani więcej niż raz w trakcie badania, eksperci mogli porównać ich oczekiwania z tym, jak w rzeczywistości potoczyły się ich losy. W badaniu padły pytania, na podstawie których ocenić dało się kilka cech związanych ze zdolnością poznawczą – między innymi pamięć badanych, kojarzenie przez nich słów, płynność werbalną, zdolności matematyczne czy myślenie abstrakcyjne.