Raport: Polacy świetnie mówią po angielsku. Liderem wcale nie jest Warszawa

Polska znalazła się czołówce krajów świata, których mieszkańcy najlepiej znają angielski – donosi najnowszy globalny raport EF Education First. Najlepiej wypadają jednak wcale nie mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Trójmiasta, dużych metropolii, które zwykliśmy kojarzyć z najlepszą znajomością języków obcych.

Aktualizacja: 29.11.2023 09:10 Publikacja: 28.11.2023 07:36

Polska zajęła w ranking EF English Proficiency Index 13. miejsce, tuż za światową czołówką, wyprzedz

Polska zajęła w ranking EF English Proficiency Index 13. miejsce, tuż za światową czołówką, wyprzedziła między innymi Finlandię.

Foto: Kate Bezzubets Unsplash

Międzynarodowa szkoła językowa EF Education First opublikowała niedawno swój kolejny, doroczny raport podsumowujący poziom znajomości języka angielskiego wśród mieszkańców całego świata. Polska niezmiennie mocno trzyma się w światowej czołówce, a lokalnie najlepiej wypadają w naszym kraju mieszkańcy Podlasia i Poznania.

Mieszkańcy Podlasia i Poznania znają angielski najlepiej w Polsce

Po raz kolejny raport EF Education First pod tytułem „EF English Proficiency Index” udowadnia, że pod względem znajomości języka angielskiego Polacy ponownie wypadają bardzo dobrze na tle innych państw. Publikacja dostarcza jednak pewnych zaskoczeń w kwestii tego, które regiony i miasta Polski mogą poszczycić się najlepszą znajomością współczesnej „lingua franca”.

Czytaj więcej

Hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Sukces polskich architektów

Zaskakujący może być bowiem fakt, że najwyższego poziomu nie reprezentuje ani województwo mazowieckie, ani małopolskie, ani wielkopolskie czy pomorskie. To właśnie te regiony – a konkretnie ich stolice – w największym stopniu przyciągają wykształconych Polaków.

Najlepiej pod względem znajomości angielskiego wypadło województwo podlaskie, notujące dynamiczny rozwój i wzrost poziomu edukacji – zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jeżeli zaś chodzi o miasta, to liderem okazał się Poznań – kosmopolityczna metropolia, przyciągająca wykształconych ludzi z całego kraju.

Polska wśród krajów z najlepszą znajomością angielskiego w Europie

Autorzy raportu ustalili pięć poziomów znajomości języka angielskiego: od „bardzo wysokiego” poprzez „wysoki”, „średni i „niski” aż po „bardzo niski”. Każdy ze 113 krajów, które poddano analizie, zakwalifikowano do któregoś z tych poziomów.

Podobnie jak przed rokiem, w globalnym rankingu Polska z poziomem „wysokim” znalazła się na 13. pozycji. W gronie 34 krajów europejskich zajęliśmy z kolei miejsce 11.

Wyniki te udowadniają, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów – Polacy świetnie mówią po angielsku. Najlepszą znajomość tego języka odznaczają się młodzi Polacy, w wieku 21-25 lat.

W tegorocznym rankingu wyprzedziliśmy takie kraje Europy jak Finlandia, Węgry, Słowacja, Litwa, Czechy czy Szwajcaria, którym razem z Polską przyznano poziom „wysoki”. Co zaskakujące, daleko za Polakami uplasowali się Włosi, Hiszpanie i Francuzi.

Przez kraje te przewija się wielu obcokrajowców – chociażby turystów. Tymczasem Włochy, Hiszpania i Francja znalazły się w gronie państw o „średnim” poziomie znajomości angielskiego.

Spośród krajów europejskich wyżej od nas znaleźli się mieszkańcy Grecji, Chorwacji, Portugalii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Danii, Austrii i Holandii. Ta ostatnia utrzymała pozycję lidera całego zestawienia.

Wyraźnie widać więc, że jeżeli chodzi o Europę, to najlepiej wypadają kraje z północy i zachodu kontynentu. W skali całego świata to również Europejczycy najlepiej mówią po angielsku.

Tegoroczny ranking „EF English Proficiency Index” powstał na podstawie ustalenia stopnia znajomości języka angielskiego w gronie około 2,2 miliona dorosłych mieszkańców całego świata. Średnia wieku badanych wyniosła 26 lat.

Kraje z najlepszą znajomością języka angielskiego według rankingu EF English Proficiency Index:

1. Holandia

2. Singapur

3. Austria

4. Dania

5. Norwegia

6. Szwecja

7. Belgia

8. Portugalia

9. RPA

10. Niemcy

11. Chorwacja

12. Grecja

13. Polska

14. Finlandia

Międzynarodowa szkoła językowa EF Education First opublikowała niedawno swój kolejny, doroczny raport podsumowujący poziom znajomości języka angielskiego wśród mieszkańców całego świata. Polska niezmiennie mocno trzyma się w światowej czołówce, a lokalnie najlepiej wypadają w naszym kraju mieszkańcy Podlasia i Poznania.

Mieszkańcy Podlasia i Poznania znają angielski najlepiej w Polsce

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność
Społeczeństwo
„Photo Dump”: o co chodzi z nowym trendem na Instagramie?