Daniel Radcliffe wraca do Hogwartu. Zrobi film o swoim sparaliżowanym dublerze

Daniel Radcliffe, brytyjski aktor odtwarzający postać Harry'ego Pottera w filmach na bazie książek J.K. Rowling, niebawem ponownie pojawi się w Hogwarcie. Wróci jednak nie po to, by nakręcić kolejny film o Harrym Potterze, ale po to, by wesprzeć bliską sobie osobę.

Publikacja: 27.10.2023 17:34

Daniel Ratcliffe i jego dubler z czasów filmów o Harrym Potterze, David Holmes.

Daniel Ratcliffe i jego dubler z czasów filmów o Harrym Potterze, David Holmes.

Foto: SKY

Daniel Radcliffe, znany z filmów o przygodach Harry'ego Pottera, postanowił wyprodukować film dokumentalny o swoim dublerze z czasów kręcenia serii o młodym czarodzieju, który miał wypadek podczas nagrywania jednej z części sagi i obecnie zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. 

„Chłopiec, który przeżył”. Daniel Ratcliffe nakręcił film o swoim sparaliżowanym dublerze

David Holmes był dublerem Daniela Radcliffe'a od pierwszej części serii o młodym czarodzieju – zagrał niemal w każdej z nich. Kiedy miał niespełna 30 lat, na planie filmowym, podczas prac przy filmie „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 1”, doszło jednak do tragedii. W 2009 roku w Watford na terenie Anglii, w studiu Warner Bros w dzielnicy Leavesden, podczas wykonywania jednej ze spektakularnych akrobacji, kaskader z potężną siłą uderzył w ścianę i doznał poważnego urazu kręgosłupa, w wyniku którego został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. David Holmes musi spędzić resztę życia na wózku inwalidzkim. 

Czytaj więcej

Sukcesja w imperium najbogatszego Europejczyka. Bernard Arnault zdecydował

Daniel Radcliffe wraz z Davidem Holmesem postanowili opowiedzieć historię mężczyzny w filmie dokumentalnym, który już wkrótce obejrzeć można będzie w sieci.

Nowy film dokumentalny, który rzuca światło na wypadek Davida Holmesa, ma nosić tytuł „David Holmes: Chłopiec, który przeżył”. To bezpośrednie nawiązanie do prozy J.K. Rowling – tytuł pierwszego rozdziału książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, a zarazem pierwszy rozdział całej serii o młodym czarodzieju. Co więcej, mianem „chłopca, który przeżył” nazywano głównego bohatera sagi, Harry’ego Pottera, który będąc dzieckiem przeżył atak Lorda Voldemorta – jednego z najpotężniejszych i najbardziej okrutnych czarnoksiężników w uniwersum. 

Najnowszy projekt, w który zaangażował się odgrywający przed laty Harry’ego Pottera Daniela Radcliffe, jest bardzo bliski jego sercu. Dubler Brytyjczyka do dziś może liczyć na wsparcie aktora oraz licznych członków ekipy filmowej pracujących przy serii o Harrym Potterze. Radcliffe jest producentem wykonawczym filmu, który – jak zaznaczają twórcy – ma być hołdem jednoczącym środowiska aktorów i kaskaderów wokół sprawy Holmesa. 

Jak informuje brytyjski „The Independent”, film zawierał będzie "szczere, osobiste materiały filmowe nakręcone w ciągu ostatniej dekady” – będą to materiały między innymi zza kulis pracy kaskaderskiej Holmesa oraz wywiady z nim samym. Pojawiają się także sceny z dzisiejszego życia kaskadera oraz wywiady z ekipą filmową, która pracowała przy tworzeniu filmów o Harrym Potterze.

W produkcji poznamy również okoliczności nieszczęśliwego wypadku, który zmienił życie Holmesa. Udostępnione zostaną też jego prywatne materiały, pokazujące, jak mężczyzna uczył się życia na nowo.

Dublowanie Harry'ego Pottera. "Najlepsza praca na świecie"

O powstaniu filmu poinformował między innymi w mediach społecznościowych David Holmes. "Bycie kaskaderem było moim życiowym powołaniem, a dublowanie Harry'ego było najlepszą pracą na świecie. Ten film opowiada nie tylko historię moich osiągnięć przed kamerą, ale także wyzwań, którym stawiam czoła każdego dnia oraz mojego ogólnego nastawienia do życia po wypadku" - czytamy w opublikowanym na Instagramie wpisie.

W komunikacie prasowym dotyczącym projektu podkreślono natomiast, że „kiedy Daniel i najbliżsi koledzy Davida, również kaskaderzy, jednoczą się, by wesprzeć jego i jego rodzinę w potrzebie, niezwykły duch odporności Davida staje się dla nich największym źródłem siły i inspiracji”.

Film "David Holmes: Chłopiec, który przeżył” będzie miał swoją premierę 15 listopada w Stanach Zjednoczonych na antenie HBO oraz platformie HBO MAX. Widzowie w Wielkiej Brytanii będą mogli go zaś obejrzeć na Sky Documentaries i NOW od 18 listopada. Data premiery w Polsce dotychczas nie została podana. 

Popularności serii o Harrym Potterze stworzonej przez J.K. Rowling nie można zaprzeczyć. Dowodem są liczby – przez dwie dekady do czytelników trafiło już ponad 500 milionów kopii książek o młodym czarodzieju. Spodziewać się można więc, że film "David Holmes: Chłopiec, który przeżył” – choć nie należy w rzeczywistości do magicznego uniwersum – zyska niemałe zainteresowanie.

Daniel Radcliffe, znany z filmów o przygodach Harry'ego Pottera, postanowił wyprodukować film dokumentalny o swoim dublerze z czasów kręcenia serii o młodym czarodzieju, który miał wypadek podczas nagrywania jednej z części sagi i obecnie zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. 

„Chłopiec, który przeżył”. Daniel Ratcliffe nakręcił film o swoim sparaliżowanym dublerze

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Początek końca ery megainfluencerów. Generacja Z przestała im ufać
Społeczeństwo
Badanie: co Europejczycy myślą o milionerach? Polacy wyjątkiem na tle Europy
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy