Naukowcy Kühne Logistics University (KLU), uczelni z siedzibą w Hamburgu, w swoim badaniu sprawdzili, jak interakcje pomiędzy przełożonymi a pracownikami wpływają na zachowania w miejscu pracy.
Wnioski badaczy to dowód, że pochwały od przełożonego, choć z reguły mają pozytywny wpływ na postawę pracownika, mogą mieć również negatywne skutki.
Badanie: pochwały w pracy mogą prowadzić do zachowań aroganckich
W ramach badania naukowcy z Kühne Logistics University (KLU) przeprowadzili trzy ankiety internetowe, które wypełniło kilkuset respondentów. Eksperci dzięki temu mogli sprawdzić, czy wyróżnianie pracownika może mieć nie tylko pozytywne, ale i negatywne skutki.
Czytaj więcej
Generacja Z czuje się w pracy zmęczona i wypalona – wynika z międzynarodowego raportu firmy Jabra. Badania pokazują, że ponad połowa pracowników z pokolenia Z przyznaje się do tego, iż czuje się wypalona zawodowo.
W pierwszym etapie badania naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. Naukowcy poprosili uczestników badania o przeczytanie krótkiej, fikcyjnej historii związanej z ich pracą w zespole.
W jednym wariancie pracownicy byli traktowani przez swoich przełożonych lepiej niż inni, a w drugim – dokładnie tak samo jak ich koledzy z zespołu. Uczestnikom badania zadano następnie pytania dotyczące tego, na ile czują się z siebie dumni oraz tego, jak w takiej sytuacji zachowaliby się wobec swoich współpracowników.