Dopadło nas FOBO: rośnie nowy lęk u pracowników. „Stanę się zbędny”

Coraz więcej ludzi boi się, że wykonywana przez nich praca przegra z technologią i przestanie być potrzebna. To reakcja na rozwój między innymi sztucznej inteligencji – takie wnioski płyną z najnowszego badania przygotowanego przez Instytut Gallupa.

Publikacja: 19.09.2023 12:31

Z badania Instytutu Gallupa wynika, że lęk przed tym, iż nowe technologie zastąpią nas w pracy, wyra

Z badania Instytutu Gallupa wynika, że lęk przed tym, iż nowe technologie zastąpią nas w pracy, wyraża niemal co czwarty pracownik.

Foto: Fábio Lucas

Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi wybiera studia informatyczne. Zdają sobie sprawę z tego, że kompetencje w dziedzinie nowych technologii mogą oznaczać „być albo nie być” na rynku pracy.

Co z osobami, które są już po studiach i zdobyły zawód, niekoniecznie w IT? Wiele z nich ogarnia ich poczucie określane jako FOBO (ang. „fear of being obsolete”), czyli lęk przed pracą w zawodzie, który w niedalekiej przyszłości przegra z technologią i stanie się zbędny. To wnioski z  najnowszego badania instytutu Gallupa.

FOBO: moja praca stanie się niepotrzebna. Boimy się technologii

FOBO to skrót, o którym w ostatnim czasie wiele się mówi. Pierwszym znaczeniem, do którego odnosi się ten skrót, to lęk przed podejmowaniem decyzji życiowych – od angielskiego „fear of better options” (czyli: „lęk przed lepszymi opcjami”). Syndrom ten wynika z przeświadczenia, że decyzja, jaką się ostatecznie podejmie, nie będzie najlepszą ze wszystkich możliwych rozwiązań w danej sytuacji, co ostatecznie paraliżuje i sprawia, że nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji.

Czytaj więcej

Pracownicy, którzy dostali awans, częściej odchodzą z pracy. Zaskakujące badanie

Niedawno skrót FOBO zyskał kolejne, nowe znaczenie. Tym razem chodzi o lęk przed przegraną w starciu z nowymi technologiami, które sprawią, że wykonywany przez nas zawód stanie się zbędny. Skrót odnosi się do angielskiego „fear of becoming obsolete” – co można tłumaczyć jako lęk przed byciem przestarzałym.

Jest to reakcja pracowników różnych branż na zmieniający się świat, który w coraz większym stopniu definiuje rozwój nowych technologii. Szczególnie duży niepokój budzi zwłaszcza coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji.

Wyniki kilkuletniego badania na temat nastrojów pracowników przeprowadzili eksperci z Instytutu Gallupa. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat FOBO rozumiany jako lęk przed zajmowaniem anachronicznego stanowiska pracy znacznie wzrósł.

Badanie przeprowadzono co prawda na reprezentacyjnej próbie Amerykanów, wiadomo jednak, że nowe technologie adaptuje wiele branż w krajach na całym świecie. Od pewnego czasu zresztą również w Polsce mówi się o ryzyku utraty zatrudnienia przez osoby pracujące na niektórych stanowiskach.

„Mój zawód jest przestarzały” – tak twierdzi coraz więcej pracowników

Ankiety przeprowadzono w sierpniu tego roku wśród pracujących Amerykanów i Amerykanek. Z badania wynika, że lęk przed tym, iż nowe technologie zastąpią ich w pracy, dotyczy 22 procent respondentów. To o siedem procent więcej niż w 2021 roku.

Ankiety na ten temat Instytut Gallupa przeprowadza od 2017 roku. Autorzy badania zauważają wyraźny wzrost negatywnych nastrojów wśród respondentów: w poprzednich latach FOBO dotyczyło jedynie 13-procent badanych.

Badacze zauważyli również, że już 20 procent respondentów boi się, że nowe technologie całkowicie pozbawią ich zatrudnienia. Z kolei 19 procent obawia się, że ich godziny pracy ulegną redukcji.

O przyszłość coraz bardziej boją się pracownicy, którzy ukończyli college, a więc ci, którzy w naukę swojego zawodu zainwestowali więcej czasu, wysiłku i pieniędzy. Jeszcze w 2021 roku FOBO dotyczył ośmiu procent respondentów z tej grupy, teraz to już 20 procent. W przypadku osób, które nie ukończyły college’u, lęk przed tkwieniem na przestarzałym stanowisku jest niezmiennie dość wysoki i dotyczy 24 procent respondentów należących do tego grona.

Co ciekawe, FOBO ujawnia się głównie u młodych pracowników oraz tych, których zarobki utrzymują się poniżej psychologicznej kwoty 100 tysięcy dolarów rocznie. Jednocześnie wzrost lęku o swoją przyszłość w obliczu rozwoju nowych technologii w równym stopniu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Tym jednak, co niepokoi największe grono, bo aż 31 procent respondentów, jest utrata w niedalekiej przyszłości benefitów w pracy. Z kolei 24 procent badanych obawia się, że będzie zarabiać mniej.

Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi wybiera studia informatyczne. Zdają sobie sprawę z tego, że kompetencje w dziedzinie nowych technologii mogą oznaczać „być albo nie być” na rynku pracy.

Co z osobami, które są już po studiach i zdobyły zawód, niekoniecznie w IT? Wiele z nich ogarnia ich poczucie określane jako FOBO (ang. „fear of being obsolete”), czyli lęk przed pracą w zawodzie, który w niedalekiej przyszłości przegra z technologią i stanie się zbędny. To wnioski z  najnowszego badania instytutu Gallupa.

Pozostało 87% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze