Raport: zbiednieliśmy jako ludzkość. Po raz pierwszy od 15 lat. Kto najbardziej?

W 2022 roku majątek ludzi na świecie skurczył się – wynika z raportu szwajcarskich banków inwestycyjnych UBS i Credit Suisse. Najwięcej tracili mieszkańcy Europy i Ameryki. Zyskali za to m.in. Rosjanie, ale też Meksykanie czy Brazylijczycy.

Publikacja: 16.08.2023 12:19

W 2022 roku biednieli nie tylko przeciętni mieszkańcy Ziemi, ale też ci najbogatsi – jednym z przegr

W 2022 roku biednieli nie tylko przeciętni mieszkańcy Ziemi, ale też ci najbogatsi – jednym z przegranych był Elon Musk. Ze względu na spadek cen akcji firmy Tesla, majątek Muska skurczył się, a on utracił pierwsze miejsce na liście najbogatszych na rzecz Bernarda Arnaulta, Francuza kontrolującego koncern LVMH.

Foto: Apaydin Alain/ABACA/PAP

Majątek mieszkańców Ziemi stopniał w 2022 roku, zmniejszyła się też liczba milionerów — takie są wyniki analiz ekspertów ze szwajcarskich banków inwestycyjnych UBS i Credit Suisse. Swoje wnioski zawarli oni w dorocznym raporcie pod tytułem „Global Wealth Report 2023”. To raport prezentujący zmiany w poziomie zamożności ludzi w różnych krajach.

„Ta bardzo szeroka analiza zamożności gospodarstw domowych z całego świata objęła majątki ok. 5,4 miliarda ludzi” – napisał Iqbal Khan, prezydent Global Wealth Management w banku UBS, w omówieniu raportu „Global Wealth Report 2023”. Mówimy więc o naprawdę globalnym badaniu.

Jak zdefiniowana została zamożność? Jako wartość posiadanych aktywów finansowych i nieruchomości po odjęciu wartości zadłużenia gospodarstw domowych.

Zamożność ludzi na świecie. Zbiednieliśmy – pierwszy raz od 2008 roku

Majątek ludzi na świecie nieco się zmniejszył, a milionerów ubyło — do takiego wniosku doszli analitycy z Credit Suisse i UBS. Ostatni raz tak źle było 15 lat temu, w okresie bezpośrednio następującym po krachu na rynku finansowym w USA.

Z analiz autorów raportu wynika ponadto, że liczba milionerów spadła o trzy i pół miliona. Obecnie globalnie 59,4 miliona osób może pochwalić się takim statusem.

Czytaj więcej

„Moja praca nie ma sensu” – uważa co piąty pracownik. Zaskakujące wyniki badań

Kto stracił najwięcej? Kryzys z 2022 roku najbardziej dał się we znaki mieszkańcom Europy i Ameryki Północnej — łącznie stracili oni 11 trylionów dolarów. Największymi przegranymi okazali się obywatele Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Kanady i Australii.

Tracił też region Azji i Pacyfiku. Nie wszystkie jednak regiony na świecie biedniały. W 2022 roku urosła wartość majątku mieszkańców Rosji, Meksyku, Indii i Brazylii.

Jak pokazują eksperci UBS i Credit Suisse, przeliczając zamożność na jednego mieszkańca, na pierwszym miejscu znajduje się Szwajcaria, za którą plasują się USA, Hong Kong, Australia i Dania.

Jak w 2022 roku zamożność rozkładała się w podziale na regiony? Ameryka Północna i Europa zajmowały najwyższe miejsce w piramidzie bogactwa przedstawionej przez autorów raportu. Chiny są z kolei potęgą środka, ustępują dwóm wspomnianym regionom, ale wyprzedzają choćby Indie. Do najbiedniejszych należy Afryka, a także częściowo region Azji i Pacyfiku.

Jest jedno niepokojące zjawisko dotyczące Europy i – w większym stopniu – obu Ameryk. Znaczące części społeczeństw w tych regionach zajmują miejsce na dole wspominanej piramidy zamożności co, jak piszą autorzy raportu, „pokazuje, z jaką łatwością ludzie, szczególnie młodzi, zadłużają się w rozwiniętych gospodarkach”. 

Raport na temat zamożności ludzi na świecie: perspektywy są optymistyczne

Autorzy raportu uzasadniają spadek wartości majątków na świecie wysoką inflacją, a także umocnieniem się pozycji dolara amerykańskiego w stosunku do wielu innych walut. Podkreślają też, że spadki zaliczyły zasoby pieniężne, podczas gdy te niepieniężne (głównie nieruchomości) wykazały względną odporność na kryzys.

„Gdyby stopy procentowe utrzymały się na poziomie z 2021 roku, to w roku 2022 globalna wartość majątków wzrosłaby o 3,4 procenta, zaś w przeliczeniu na osobę — o 2,2 procent” — komentuje wyniki raportu ekonomista Anthony Shorrocks, jeden z autorów publikacji.

Wbrew pesymistycznym wnioskom dotyczącym 2022 roku, autorzy raportu przewidują, że przyszłość finansowa mieszkańców Ziemi rysuje się raczej w jasnych barwach. Eksperci szacują, że do 2027 roku globalna wartość majątku ludzi wzrośnie o 38 procent, osiągając 629 trylionów dolarów.

Autorzy publikacji spodziewają się też wzrostu liczby milionerów i miliarderów. Do 2027 roku tych pierwszych ma mieszkać na Ziemi już 86 milionów, zaś tych drugich — 372 tysięcy.

Społeczeństwo
Pokolenie Z narzuca swoje zasady w pracy. „Office ghosting” zmorą pracodawców
Społeczeństwo
Firmy znalazły sposób, jak zarabiać na naszym niewyspaniu. Rośnie nowa branża
Społeczeństwo
Kolejna branża zagrożona przez „Efekt Ozempiku”. Potentaci boleśnie to odczują
Społeczeństwo
Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA
Społeczeństwo
Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie