Raport: zbiednieliśmy jako ludzkość. Po raz pierwszy od 15 lat. Kto najbardziej?

W 2022 roku majątek ludzi na świecie skurczył się – wynika z raportu szwajcarskich banków inwestycyjnych UBS i Credit Suisse. Najwięcej tracili mieszkańcy Europy i Ameryki. Zyskali za to m.in. Rosjanie, ale też Meksykanie czy Brazylijczycy.

Publikacja: 16.08.2023 12:19

W 2022 roku biednieli nie tylko przeciętni mieszkańcy Ziemi, ale też ci najbogatsi – jednym z przegr

W 2022 roku biednieli nie tylko przeciętni mieszkańcy Ziemi, ale też ci najbogatsi – jednym z przegranych był Elon Musk. Ze względu na spadek cen akcji firmy Tesla, majątek Muska skurczył się, a on utracił pierwsze miejsce na liście najbogatszych na rzecz Bernarda Arnaulta, Francuza kontrolującego koncern LVMH.

Foto: Apaydin Alain/ABACA/PAP

Majątek mieszkańców Ziemi stopniał w 2022 roku, zmniejszyła się też liczba milionerów — takie są wyniki analiz ekspertów ze szwajcarskich banków inwestycyjnych UBS i Credit Suisse. Swoje wnioski zawarli oni w dorocznym raporcie pod tytułem „Global Wealth Report 2023”. To raport prezentujący zmiany w poziomie zamożności ludzi w różnych krajach.

„Ta bardzo szeroka analiza zamożności gospodarstw domowych z całego świata objęła majątki ok. 5,4 miliarda ludzi” – napisał Iqbal Khan, prezydent Global Wealth Management w banku UBS, w omówieniu raportu „Global Wealth Report 2023”. Mówimy więc o naprawdę globalnym badaniu.

Jak zdefiniowana została zamożność? Jako wartość posiadanych aktywów finansowych i nieruchomości po odjęciu wartości zadłużenia gospodarstw domowych.

Zamożność ludzi na świecie. Zbiednieliśmy – pierwszy raz od 2008 roku

Majątek ludzi na świecie nieco się zmniejszył, a milionerów ubyło — do takiego wniosku doszli analitycy z Credit Suisse i UBS. Ostatni raz tak źle było 15 lat temu, w okresie bezpośrednio następującym po krachu na rynku finansowym w USA.

Z analiz autorów raportu wynika ponadto, że liczba milionerów spadła o trzy i pół miliona. Obecnie globalnie 59,4 miliona osób może pochwalić się takim statusem.

Czytaj więcej

„Moja praca nie ma sensu” – uważa co piąty pracownik. Zaskakujące wyniki badań

Kto stracił najwięcej? Kryzys z 2022 roku najbardziej dał się we znaki mieszkańcom Europy i Ameryki Północnej — łącznie stracili oni 11 trylionów dolarów. Największymi przegranymi okazali się obywatele Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Kanady i Australii.

Tracił też region Azji i Pacyfiku. Nie wszystkie jednak regiony na świecie biedniały. W 2022 roku urosła wartość majątku mieszkańców Rosji, Meksyku, Indii i Brazylii.

Jak pokazują eksperci UBS i Credit Suisse, przeliczając zamożność na jednego mieszkańca, na pierwszym miejscu znajduje się Szwajcaria, za którą plasują się USA, Hong Kong, Australia i Dania.

Jak w 2022 roku zamożność rozkładała się w podziale na regiony? Ameryka Północna i Europa zajmowały najwyższe miejsce w piramidzie bogactwa przedstawionej przez autorów raportu. Chiny są z kolei potęgą środka, ustępują dwóm wspomnianym regionom, ale wyprzedzają choćby Indie. Do najbiedniejszych należy Afryka, a także częściowo region Azji i Pacyfiku.

Jest jedno niepokojące zjawisko dotyczące Europy i – w większym stopniu – obu Ameryk. Znaczące części społeczeństw w tych regionach zajmują miejsce na dole wspominanej piramidy zamożności co, jak piszą autorzy raportu, „pokazuje, z jaką łatwością ludzie, szczególnie młodzi, zadłużają się w rozwiniętych gospodarkach”. 

Raport na temat zamożności ludzi na świecie: perspektywy są optymistyczne

Autorzy raportu uzasadniają spadek wartości majątków na świecie wysoką inflacją, a także umocnieniem się pozycji dolara amerykańskiego w stosunku do wielu innych walut. Podkreślają też, że spadki zaliczyły zasoby pieniężne, podczas gdy te niepieniężne (głównie nieruchomości) wykazały względną odporność na kryzys.

„Gdyby stopy procentowe utrzymały się na poziomie z 2021 roku, to w roku 2022 globalna wartość majątków wzrosłaby o 3,4 procenta, zaś w przeliczeniu na osobę — o 2,2 procent” — komentuje wyniki raportu ekonomista Anthony Shorrocks, jeden z autorów publikacji.

Wbrew pesymistycznym wnioskom dotyczącym 2022 roku, autorzy raportu przewidują, że przyszłość finansowa mieszkańców Ziemi rysuje się raczej w jasnych barwach. Eksperci szacują, że do 2027 roku globalna wartość majątku ludzi wzrośnie o 38 procent, osiągając 629 trylionów dolarów.

Autorzy publikacji spodziewają się też wzrostu liczby milionerów i miliarderów. Do 2027 roku tych pierwszych ma mieszkać na Ziemi już 86 milionów, zaś tych drugich — 372 tysięcy.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem