Nowy raport na temat Tindera: połowa użytkowników nie ma zamiaru iść na randkę

Użytkownicy Tindera nie szukają w tej aplikacji partnerów ani partnerek – twierdzą badacze z międzynarodowej grupy, którzy przepytali osoby korzystające z serwisu. Co więcej, blisko dwie trzecie badanych jest w stałym związku.

Publikacja: 14.07.2023 13:29

Zdaniem autorów raportu połowa użytkowników i użytkowniczek Tindera nie jest zainteresowana umawiani

Zdaniem autorów raportu połowa użytkowników i użytkowniczek Tindera nie jest zainteresowana umawianiem się na randki, a blisko dwie – ma stałego partnera lub partnerkę.

Foto: Mike Von

Tinder to popularna aplikacja randkowa założona w 2012 roku. Obecnie korzysta z niej ponad 75 milionów użytkowników. Okazuje się, że spora ich część zarejestrowała się na Tinderze nie po to, aby znaleźć partnera czy partnerkę – a przecież właśnie taka jest podstawowa funkcja tej aplikacji. Po co w takim razie ludzie zakładają konto na Tinderze?

Czego szukamy na Tinderze? Wcale nie miłości

Aplikacja Tinder powstała po to, aby osoby samotne mogły łatwiej znaleźć partnera lub partnerkę – albo przynajmniej umówić się z kimś na randkę. Na podstawie cech charakteru i zainteresowań danego użytkownika aplikacja podpowiada mu innych użytkowników, z którymi potencjalnie mógłby nawiązać udaną relację.

Czytaj więcej

Nie chcą powtarzać błędów rodziców. Tinder pokazał, jak randkuje generacja Z

Jak działa Tinder? W największym skrócie wygląda to tak: osobę, której profil wyświetla się na ekranie, można przesunąć („swipe”) palcem w lewo, jeżeli nam nie odpowiada, lub w prawo, jeżeli jesteśmy nią zainteresowani. Jeżeli interesujący nas użytkownik po drugiej stronie również wyrazi nami zainteresowanie, aplikacja połączy nas, dając możliwość nawiązania kontaktu i rozmowy poprzez czat.

Tinder zyskał ogromna popularność na całym świecie. Ponad dziesięć lat po powstaniu aplikacji okazuje się jednak, że znalezienie miłości wcale nie jest celem, jaki przyświeca ludziom zakładającym konto na Tinderze. Czego w takim razie szukają w tej aplikacji?

Sprawdziło to międzynarodowe grono psychologów i badaczy, prowadząc badanie na temat czynników wpływających na znalezienie partnera na Tinderze, a także poziomu zadowolenia użytkowników z korzystania z tej platformy. Raport z badania opublikowano w czerwcowym numerze pisma „Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking”.

Internetową ankietę zrealizowano w gronie prawie 1400 kobiet i mężczyzn korzystających z Tindera w wieku od 18 do 74 lat. Uczestników badania zapytano, dlaczego korzystają z Tindera, ile znaleźli pasujących do siebie osób i na ile randek się z nimi wybrali. Respondentów zapytano też o subiektywnie odczuwany przez nich poziom samotności i samooceny, a także satysfakcję z używania Tindera.

Połowa respondentów stwierdziła, iż w ogóle nie interesuje ich znalezienie partnera. Z kolei prawie dwie trzecie użytkowników Tindera przyznało, że byli w związku (również w małżeńskim) w okresie korzystania z aplikacji.

Jak używamy Tindera? Rozrywka, zamiast randek

Zdaniem autorów badania ludzie korzystają z Tindera i innych aplikacji randkowych z tych samych powodów, dla których używają innych platform społecznościowych. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie sobie rozrywki i poczucie łączności z innymi użytkownikami – kimkolwiek są.

Według naukowców u źródła korzystania z mediów społecznościowych – w tym również z Tindera – leży chęć poprawy samooceny. Gromadzenie polubień, a także osób pasujących do naszego profilu użytkownika stanowi sposób na podwyższenie pewności siebie.

Doświadczenia użytkowników Tindera, którymi dzielą się w internecie udowadniają jednak, że na dłuższą metę nie przynosi to satysfakcji. Autorzy badania zauważyli, że najmniej zadowolone z korzystania z Tindera są te osoby, które próbują poradzić sobie z własnymi negatywnymi emocjami i innymi problemami.

Badacze podkreślają jednocześnie, że satysfakcja z korzystania z aplikacji randkowych rośnie, jeżeli osoby używają ich zgodnie z ich podstawowym przeznaczeniem, a więc stworzeniem satysfakcjonującej relacji z drugim człowiekiem. Mają one również większe szanse na znalezienie partnera.

Tinder to popularna aplikacja randkowa założona w 2012 roku. Obecnie korzysta z niej ponad 75 milionów użytkowników. Okazuje się, że spora ich część zarejestrowała się na Tinderze nie po to, aby znaleźć partnera czy partnerkę – a przecież właśnie taka jest podstawowa funkcja tej aplikacji. Po co w takim razie ludzie zakładają konto na Tinderze?

Czego szukamy na Tinderze? Wcale nie miłości

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze