W dorocznym raporcie pod tytułem „World Drug Report” analitycy z Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zawarli alarmujące wnioski: coraz więcej ludzi na świecie sięga po twarde narkotyki. Aby zaspokoić coraz większy popyt na te substancje, rośnie również ich produkcja. Niepokojące dane dotyczą Europy.
ONZ: po narkotyki sięga prawie 300 milionów ludzi na całym świecie
ONZ opublikowało najnowszą edycję swojego dorocznego raportu podsumowującego sytuację na globalnym rynku różnego rodzaju narkotyków, a także dynamikę zmian ich spożycia. Wyniki analiz autorów publikacji nie napawają optymizmem.
Czytaj więcej
Być może mamy rynek pracownika, ale o dobre miejsca pracy nieustannie trwa rywalizacja między kandydatami. Warszawa znalazła się w globalnym zestawieniu miast, w których o atrakcyjną posadę trzeba walczyć najmocniej.
W 2021 roku na całym świecie średnio jedna na 17 osób w wieku 15–64 lat zażyła jakiś narkotyk. To aż o 23 procent więcej, niż dekadę wcześniej. Autorzy raportu szacują, że globalna liczba osób zażywających narkotyki wzrosła z 240 milionów w 2011 roku do 296 milionów w roku 2021. Liczba ta stanowi prawie sześć procent światowej populacji ludzi w badanym przedziale wiekowym.
Najważniejszymi narkotykowymi rynkami pozostają kraje obydwu Ameryk, a także Europy Zachodniej i Środkowej. Wzrost spożycia narkotyków notuje się z kolei w Afryce, Azji i w południowo-wschodniej Europie.