Warszawa w czołówce miast na świecie, w których najtrudniej jest o dobrą pracę

Być może mamy rynek pracownika, ale o dobre miejsca pracy nieustannie trwa rywalizacja między kandydatami. Warszawa znalazła się w globalnym zestawieniu miast, w których o atrakcyjną posadę trzeba walczyć najmocniej.

Publikacja: 26.06.2023 13:46

W zestawieniu miast, w których pracownicy najbardziej rywalizują o dobre posady Warszawa wyprzedziła

W zestawieniu miast, w których pracownicy najbardziej rywalizują o dobre posady Warszawa wyprzedziła między innymi Paryż czy Berlin.

Foto: Studio Republic

Warszawa znalazła się w gronie 50 miast z całego świata, w których rywalizacja między kandydatami na rynku pracy jest największa — do takich wniosków doszli analitycy, którzy przebadali natężenie konkurencji w tej sferze w największych metropoliach na świecie. Wśród europejskich miast stolica Polski wyprzedziła między innymi Paryż i Berlin.

Rynek pracy w Warszawie: średnio 40 osób na jedno stanowisko

Dla wszystkich, którzy szukają pracy w Warszawie, z pewnością nie jest zaskoczeniem, że muszą oni liczyć się ze sporą konkurencją ze strony innych kandydatów na stanowisko, o które się starają. Jak trudno zdobyć wymarzoną pracę w największych światowych metropoliach i jak stolica Polski wypada pod tym względem na tle Europy i świata?

Czytaj więcej

Nadchodzi jedna z największych wystaw Beksińskiego w historii. Hit wakacji

Sprawdzili to eksperci z serwisu Resume.io, oferującego pomoc w poszukiwaniu pracy. W lutym 2023 roku obliczyli oni średnią liczbę aplikacji, które w ciągu jednego tygodnia kandydaci wysłali w odpowiedzi na głoszenia w serwisie LinkedIn w 130 miastach z całego świata oraz we wszystkich amerykańskich stanach.

Pod uwagę wzięto ogłoszenia dotyczące zarówno pracy stacjonarnej, jak i w systemie hybrydowym, w różnych branżach. Aby zaistnieć w rankingu, w danym mieście musiało pojawić się co najmniej 100 ogłoszeń o pracę nie wcześniej niż tydzień przed datą zebrania danych.

Stolica Polski znalazła się w pierwszej dziesiątce spośród 16 europejskich miast, które trafiły do rankingu. Osoba kandydująca na wymarzone stanowisko w Warszawie musi pokonać średnio około 40 innych kandydatów (a konkretnie, 40,6 kandydata).

Taki wynik daje Warszawie całkiem wysoką, 31. pozycję w ogólnoświatowym rankingu. W zestawieniu europejskim stolicę Polski wyprzedziły miasta z krajów śródziemnomorskich: Madryt, Lizbona, Mediolan, Rzym i Barcelona, a oprócz nich również Genewa i Amsterdam.

Pod względem natężenia konkurencji na rynku pracy Warszawa wyprzedziła z kolei Paryż i Berlin, a także takie skandynawskie miasta jak Oslo, Sztokholm czy Kopenhaga. Na ostatnim miejscu w gronie miast z Europy uplasował się Budapeszt, gdzie o jedno miejsce walczy średnio 28 osób.

Najbardziej zażarta rywalizacja o pracę ma miejsce w stolicy Kataru

Jeżeli spojrzymy na sytuację w miastach, w których najtrudniej jest zdobyć pracę marzeń, to może nasunąć się wniosek, że w Warszawie nie jest jeszcze tak trudno. Światowym liderem okazała się Doha, stolica Kataru, jednego z najmniejszych krajów Azji. Średnio o jedno stanowisko walczy tam aż 399 osób, czyli dziesięć razy więcej niż w Warszawie.

Zdaniem autorów badania do Dohy kandydatów przyciągają przede wszystkim bardzo atrakcyjne wynagrodzenia, które należą do najwyższych na świecie. Co więcej, nie są one opodatkowane.

Nieco mniejsza, choć wciąż ogromna konkurencja odbywa się w Dubaju, który zajął drugą pozycję w globalnym rankingu. Na jedno stanowisko w tym mieście przypada około 283 kandydatów. Autorzy badania zauważają, że również tam na konto pracownika wpływa całe, nieopodatkowane wynagrodzenie.

Jako trzeci na podium znalazł się Stambuł. O jedno stanowisko w tureckiej metropolii walczą średnio około 163 osoby. Dalsze pozycje zajęły Johannesburg, Abu Dhabi, Madryt, San Jose w Kalifornii, Buenos Aires i San Francisco, a więc w znakomitej większości miasta spoza Europy. Pierwszą dziesiątkę zamyka Tel Awiw, gdzie o jedno stanowisko walczy średnio około 82 kandydatów.

W ogonie ogólnoświatowego zestawienia znalazły się: miasto Meksyk (na miejscu 50.), Houston, Denver, Charlotte w stanie Nowy Jork i Kuala Lumpur. W miastach tych o jedno miejsce walczy średnio 22-25 osób.

Miasta w Europie, w których najtrudniej dostać wymarzoną pracę:

 1. Mardyt
 2. Lizbona
 3. Mediolan
 4. Rzym
 5. Genewa
 6. Barcelona
 7. Amsterdam
 8. Warszawa
 9. Paryż
 10. Dublin
 11. Helsinki
 12. Berlin
 13. Sztokholm
 14. Oslo
 15. Kopenhaga
 16. Budapeszt

Warszawa znalazła się w gronie 50 miast z całego świata, w których rywalizacja między kandydatami na rynku pracy jest największa — do takich wniosków doszli analitycy, którzy przebadali natężenie konkurencji w tej sferze w największych metropoliach na świecie. Wśród europejskich miast stolica Polski wyprzedziła między innymi Paryż i Berlin.

Rynek pracy w Warszawie: średnio 40 osób na jedno stanowisko

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem