Jeżeli chodzi o poczucie samotności wśród Europejczyków, wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem. To pierwsza tak obszerna ankieta dotycząca samotności, którą przeprowadzono w krajach należących do Unii Europejskiej.
Irlandczycy: najbardziej samotny naród w Europie
Samotność autorzy raportu definiują jako poczucie braku lub niedostatecznej ilości wartościowych interakcji społecznych. Co istotne, zjawisko samotności nie jest jednoznaczne z faktem mieszkania w pojedynkę.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła liczba samobójstw popełnianych przez nieletnich i młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych - wynika z nowych danych federalnych. Jakie są powody tego trendu?
Na to, czy człowiek czuje się samotny, wpływa szereg czynników. Są to między innymi: stan zdrowia, status finansowy – a także ilość i jakość kontaktów z innymi ludźmi. Niebagatelne znaczenie mają też wydarzenia z życia, na przykład utrata bliskiej osoby czy pracy.
Wyjątkowo pod względem wzrostu poczucia samotności dała się we znaki Europejczykom (i nie tylko im) pandemia oraz kolejne, długie lockdowny. W mediach mówiło się wtedy o „pandemii samotności”.