Raport WHO/OECD: Polacy jednym z najmniej aktywnych fizycznie narodów w Europie

Polacy należą do czołówki narodów w Europie, które poświęcają najmniej czasu na aktywność fizyczną. Tak wynika z najnowszego raportu WHO i OECD. Jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy, razem z Portugalią i Grecją.

Publikacja: 20.02.2023 11:39

Według badań WHO i OECD, dwie trzecie Polaków w ogóle nie ćwiczy.

Według badań WHO i OECD, dwie trzecie Polaków w ogóle nie ćwiczy.

Foto: Anupam Mahapatra

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Światowa Organizacją Zdrowia (WHO) opublikowały wspólny raport na temat stanu aktywności fizycznej Europejczyków. Jak Polacy wypadają na tle pozostałych mieszkańców Europy? Fatalnie.

Polacy – jedni z najmniej aktywnych fizycznie Europejczyków

Okazuje się , że osoby, które regularnie uprawiają jakiś sport, należą w naszym kraju do mniejszości. Tak wynika z raportu OECD i WHO pod tytułem „Step Up! Tackling the Burden of Insufficient Physical Activity in Europe”. Dokument powstał na bazie ankiet, które przeprowadzono wśród mieszkańców 27 europejskich krajów wiosną 2022 roku.

W odpowiedzi na pytanie: „Jak często uprawiasz sport?” opcję „nigdy” wybrało aż 65 procent polskich respondentów. Odpowiedzi „rzadko” udzieliło 12 procent, zaś „z pewną regularnością” – 21 procent. Regularnie ćwiczy zaledwie cztery procent Polaków.

Czytaj więcej

Badanie uniwersytetu Stanforda: penisy stają się coraz dłuższe. „To niepokojące”

Z takimi wynikami Polacy zajęli trzecie miejsce na niechlubnym podium wśród najmniej aktywnych fizycznie narodów Europy. „Lepsi” okazali się od nas jedynie Portugalczycy i Grecy. Dość leniwi są też między innymi Francuzi, Hiszpanie, Litwini, Włosi i Węgrzy – w krajach tych nie ćwiczy ponad 45 procent respondentów.

Najbardziej aktywni okazali się z kolei mieszkańcy Finlandii, Szwecji i Danii, gdzie w ogóle nie ćwiczy jedynie odpowiednio 8, 12 i 20 procent respondentów. Największą grupę stanowią w tych krajach osoby, które ćwiczą „z pewną regularnością” – odpowiednio 53, 50 i 48 procent.

Wysokie miejsca w rankingu najbardziej aktywnych narodów Europy zajęli również Maltańczycy, Estończycy, Belgowie, Czesi, Słoweńcy, Holendrzy i Luksemburczycy. Wszyscy oni zakwalifikowali się do chlubnej pierwszej dziesiątki.

Ponad połowa, a dokładnie 16 europejskich narodów, ćwiczy więcej niż wynosi średnia europejska. Wśród nich znaleźli się między innymi mieszkańcy Słowacji, Łotwy i Niemiec.

Brak aktywności fizycznej w Polsce: główny problem to brak czasu

Zbadano też, jak kwestia aktywności fizycznej wygląda pod względem płci, wieku, poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej respondentów. Mniej aktywne okazały się kobiety, osoby w średnim wieku i starsze, osoby ze średnim i podstawowym wykształceniem, a także znajdujące się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej.

Badacze sprawdzili, jakie są przyczyny wysokiej aktywności fizycznej, a jakie – niskiej. Europejczycy nie ćwiczą przede wszystkim z braku czasu – odpowiedź tę podało 41 procent respondentów. Jedna czwarta z kolei wskazała na zwyczajny brak motywacji lub brak zainteresowania jakąkolwiek aktywnością fizyczną.

Co natomiast motywuje Europejczyków do tego, aby trochę się poruszać? Przeważnie są to względy zdrowotne – podało je 54 procent respondentów. Ćwiczymy też dla polepszenia naszej sprawności fizycznej – ten argument wskazało 43 procent badanych.

Ćwiczenia również relaksują, co jako argument do podjęcia aktywności fizycznej zaznaczyło 39 procent respondentów. Do najczęściej wskazywanych motywatorów należały ponadto: poprawa wydolności organizmu, kontrola wagi ciała – i dobra zabawa.

Najmniej aktywne fizycznie narody w Europie zdaniem WHO/OECD:

  1. Portugalczycy (73% badanych w ogóle nie ćwiczy)
  2. Grecy (68%)
  3. Polacy (65%)
  4. Rumuni (62%)
  5. Bułgarzy (61%)
  6. Węgrzy (59%)
  7. Włosi (56%)
  8. Litwini (53%)
  9. Hiszpanie (47%)
  10. Cypryjczycy (46%)

Najbardziej aktywne fizycznie narody w Europie zdaniem WHO/OECD

  1. Finowie (8% badanych w ogóle nie ćwiczy)
  2. Szwedzi (12%)
  3. Duńczycy (20%)
  4. Luksemburczycy (21%)
  5. Holendrzy (25%)
  6. Słoweńcy (25%)
  7. Czesi (26%)
  8. Belgowie (28%)
  9. Estończycy (30%)
  10. Maltańczycy (31%)

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Światowa Organizacją Zdrowia (WHO) opublikowały wspólny raport na temat stanu aktywności fizycznej Europejczyków. Jak Polacy wypadają na tle pozostałych mieszkańców Europy? Fatalnie.

Polacy – jedni z najmniej aktywnych fizycznie Europejczyków

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem