„This War of Mine” to gra wideo opowiadająca o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez wojnę. Jej założenie jest całkowicie odmienne od tego, które znamy z gier o wojnach. Nie ma tu miejsca na sceny batalistyczne czy strzelanie. Doświadczamy koszmar wojny z perspektywy cywilów próbujących przetrwać w świecie, w którym brakuje jedzenia, lekarstw, w którym trzeba walczyć o przetrwanie. 

Produkcja polskiej firmy 11 bit studios powstała w oparciu o analizę konfliktów zbrojnych z ostatnich kilkudziesięciu lat – inspiracją do jej stworzenia były między innymi Powstanie Warszawskie, wojna w Syrii czy oblężenie Sarajewa. Podczas tworzenia gry „This War of Mine” wzięto pod uwagę również badania dotyczące wpływu traumatycznych przeżyć na psychikę ludzi. 

„This War of Mine”, po premierze w 2014 roku, została doceniona zarówno przez recenzentów, jak i graczy. To także pierwsza w historii polskiej edukacji propozycja materiału edukacyjnego do podstawy programowej w formie gry wideo. 

To nie koniec niezwykłej kariery tej gry – okazuje się bowiem, że „This War of Mine” stała się częścią wystawy „Never Alone. Video Games and Other Interactive Design”, która prezentowana jest w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, najważniejszej placówce zajmującej się sztuką nowoczesną.

Czytaj więcej

Burza wokół gry z uniwersum Harry'ego Pottera. Wracają oskarżenia o transfobię

Polska gra w MoMA

Wystawa „Video Games and Other Interactive Design”, którą oglądać można w Museum of Modern Art w Nowym Jorku do 16 lipca, skupia się na interaktywnym projektowaniu, chęci zrozumienia gier wideo jako zbiorów narzędzi i technik wykorzystywanych w kreowaniu wyjątkowych doświadczeń dla graczy. Jak podkreśla kurator ekspozycji Paul Galloway, „gry często postrzega się jako zabawę”. – I nie ma w tym nic złego, ale warto pamiętać, że istnieją produkcje, które skupiają się na trudnych tematach – wymagają od swoich odbiorców czegoś więcej – dodał. 

Czytaj więcej

Polska gra „This War of Mine" - sukces finansowy na światowym rynku

Nic więc dziwnego, że This War of Mine zostało częścią wystawy nowojorskiej galerii – doskonale wpisuje się bowiem w jej ideę.

Jak przyznał Galloway, polska produkcja wzbudziła w nim smutek, strach i spięcie. – Na koniec byłem zmotywowany do przemyśleń na temat wojny – podkreślił i dodał, że to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie, która jest powodem cierpienia wielu ludzi, w tym także cywilów.

Polska gra zrobiła na władzach MoMA takie wrażenie, że pozostanie w galerii na dłużej – trafi do jej stałej kolekcji, a więc – według słów Gallowaya – teoretycznie będzie można ją tam zobaczyć nawet za kilkadziesiąt lat.