Choć najważniejsze słowa roku wybierane są w rożnych krajach i środowiskach, bez wątpienia największe zainteresowanie na świecie budzi konkurs „Word of the Year” organizowany co roku przez wydawcę słownika oksfordzkiego. Od lat redaktorzy Oxford English Dictionary organizują wybory słów bądź wyrażeń, które w mijającym roku były najpopularniejsze.

Tym razem wydawca Oxford English Dictionary, uznawanego za najbardziej obszerny słownik języka angielskiego na świecie, ogłosił, że właściwie wyrażeniem 2022 roku jest „tryb goblina”. Co oznacza to sformułowanie?

Słowo Roku 2022. Czym jest „tryb goblina”?

Redaktorzy Oxford English Dictionary scharakteryzowali „tryb goblina” jako „zachowanie, w którym odrzuca się normy społeczne czy oczekiwanie innych, by bez skrupułów pobłażać sobie, pozwalając sobie przy tym na lenistwo, niechlujność czy chciwość”. Sformułowanie to odnosi się więc do zjawiska przeciwstawiania się oczekiwaniom społecznym na rzecz podążania za własnymi pragnieniami.

Czytaj więcej

Brytyjczycy wybrali słowo roku. Dobrze opisuje wszystkie tegoroczne problemy

Jak podkreślają twórcy słownika oxfordzkiego, wraz ze złagodzeniem ograniczeń pandemicznych, to określenie zyskało na popularności – ludzie zdali sobie bowiem sprawę z tego, że przyzwyczaili się do lockdownów i nie chcą wracać do „normalnego życia” sprzed pandemii. 

W pierwszej trójce pretendentów do tytułu Słowa Roku według Oxford English Dictionary, poza „trybem goblina”, znalazły się także słowa „Metawers” i hasztag „#IStandWith”. W prezentacji wideo Oxford University Press (OUP) opisał pierwsze z wymienionych słów jako „hipotetyczne środowisko wirtualnej rzeczywistości, w którym użytkownicy wchodzą w interakcję ze swoimi awatarami i otoczeniem w wciągający sposób”. Z kolei hasztag #IStandWith”, jak wyjaśniono, był w tym roku często używanym zwrotem w internecie. Podczas gdy na „tryb goblina” zagłosowało aż 318 956 osób, „Metawers” zdobył 14 484 głosów, a „#IStandWith” – 8 639.

Z kolei najważniejszym słowem minionego roku według Oxford English Dictionary zostało określenie vax, czyli skrót od vaccine, a więc szczepionka. Użycie tego słowa znacząco wzrosło w związku z pandemią oraz programami szczepień przeciw Covid-19 na całym świecie w 2021 i 2022 roku.