Narodowa loteria w Meksyku: do wygrania pałac narkobarona wart miliony dolarów

Rząd w Meksyku toczy walkę z kartelami narkotykowymi. Problemem jest nie tylko aresztowanie i osądzenie ich szefów, ale także późniejsze losy ich majątku przejętego przez państwo. Władze Meksyku znalazły nietypowe rozwiązanie.

Publikacja: 04.07.2022 12:46

Willa Amado Carrillo Fuentesa została przejęta przez państwo w 1995 roku, od tego czasu stoi nieużyw

Willa Amado Carrillo Fuentesa została przejęta przez państwo w 1995 roku, od tego czasu stoi nieużywana.

Foto: Rząd Meksyku

Szczęście uśmiechnęło się do obywatela lub obywatelki Meksyku (szczęśliwiec pozostaje anonimowy), który wygrał luksusową willę, skonfiskowaną w 1995 roku Amado Carrillo Fuentesowi, szefowi jednego z meksykańskich karteli narkotykowych. Los na loterii kosztował 200 pesos (ok. 50 złotych), willę zaś wycenia się na 4,5 miliona dolarów.

Willa narkobarona do wygrania za 50 złotych

„Pan Przestworzy” (hiszp. „El Señor de los Cielos”) to pseudonim nieżyjącego już Amado Carrillo Fuentesa. Przydomek ten zyskał ze względu na potężną flotę samolotów, za pomocą których przemycał narkotyki.

W latach 90. ubiegłego stulecia Fuentes był jednym z najpotężniejszych narkobossów w Meksyku. Współpracował między innymi z Pablo Escobarem – wątek ten pojawił się w trzecim sezonie serialu „Narcos”.

Zanim w wieku zaledwie 40 lat Fuentes zmarł w wyniku powikłań po operacji plastycznej, udało mu się zbudować gigantyczne narkotykowe imperium. Szacuje się, że na swojej działalności zarobił ponad 25 miliardów dolarów.

Rząd Meksyku

Jedną z jego wielu posiadłości była willa znajdująca się w ekskluzywnej dzielnicy Jardines del Pedregal de San Ángel na południowych obrzeżach miasta Meksyk. Jej wartość szacuje się na 4,5 miliona dolarów. Posiada między innymi dziewięć sypialni, bar, kilka jacuzzi, wewnętrzny basen, łaźnię, bibliotekę, ogromny ogród, parking na 30 samochodów, a nawet plac zabaw dla dzieci.

Po rozbiciu kartelu już po śmierci Fuentesa rząd Meksyku skonfiskował tę i szereg innych posiadłości mafiosów. Podzieliły tym samym los chociażby kolumbijskich willi i innych obiektów należących do Pablo Escobara.

Czytaj więcej

Niezwykły dom projektu polskiego architekta pojawi się w nowym filmie Netflixa

W ramach loterii wygrano w ubiegłym roku dom, w którym o mały włos nie schwytano Joaquína „El Chapo” Guzmána – największego przemytnika narkotyków w historii. Mafioso, którego postać również pojawiła się w „Narcosie”, uciekł policji tajnym wyjściem.

Oczywiście ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono tożsamości zwycięzców – zarówno domu „El Chapo”, jak i Fuentesa.

Wille meksykańskich gangsterów do wygrania w loterii

Loterię ogłosił w lipcu 2021 roku meksykański Instytut Zwrotów Dóbr Skradzionych Obywatelom. Wcześniej organizacja uruchomiła program aukcji dóbr, które przechwycono meksykańskim przestępcom. Loteria ruszyła 15 września 2021 – Meksykanie świętują tego dnia Dzień Niepodległości.

Chcąc nadać swojej walce z korupcją bardziej publiczny charakter, prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador zamienił aukcje (które okazały się niewypałem) w narodową loterię, w której posiadłości przestępców mają przejść w ręce obywateli. Zasady są proste: należy wybrać numer od 1 do 3 milionów.

Rząd Meksyku

W ramach loterii można wygrać nie tylko dziesiątki posiadłości narkotykowych bossów i skorumpowanych funkcjonariuszy publicznych, ale też wiele luksusowych przedmiotów. Odzew był tak ogromny, że wiele osób wybierało ten sam numer.

W trakcie ogłaszania wyników loterii 28 czerwca powtarzające się numery wylosowano aż 16 razy. W końcu ogłoszono zwycięzcę, który jako jedyny ze wszystkich uczestników wybrał szczęśliwy, niepowtarzalny numer – 339 357.

Przedmiotami loterii są też takie ciekawe miejsca jak prawo do korzystania z loży VIP na Stadionie Azteków w Meksyku aż do 2065 roku. Znajduje się w niej 20 miejsc, prywatna łazienka i kuchnia, przynależą też do niej cztery miejsca parkingowe.

W ramach loterii można też wygrać jedną z 200 prywatnych plaż. Co ciekawe, ich właścicielami mogą być wyłącznie obywatele Meksyku. Jeżeli plażę wygra obcokrajowiec, ze specjalnego funduszu loteryjnego otrzyma on pieniężny ekwiwalent jej wartości.

Szczęście uśmiechnęło się do obywatela lub obywatelki Meksyku (szczęśliwiec pozostaje anonimowy), który wygrał luksusową willę, skonfiskowaną w 1995 roku Amado Carrillo Fuentesowi, szefowi jednego z meksykańskich karteli narkotykowych. Los na loterii kosztował 200 pesos (ok. 50 złotych), willę zaś wycenia się na 4,5 miliona dolarów.

Willa narkobarona do wygrania za 50 złotych

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność
Społeczeństwo
„Photo Dump”: o co chodzi z nowym trendem na Instagramie?