Była żona Jeffa Bezosa rozdaje swój majątek. Rekordowa kwota na cel charytatywny

McKenzie Scott, jedna z najbogatszych kobiet świata, zapowiedziała, że zamierza rozdać niemal cały swój majątek i realizuje swój cel. Właśnie przekazała ogromną kwotę organizacji, która pomaga między innymi ukraińskim uchodźcom.

Publikacja: 24.03.2022 10:18

Habitat for Humanity buduje na całym świecie domy dla osób potrzebujących dachu nad głową.

Habitat for Humanity buduje na całym świecie domy dla osób potrzebujących dachu nad głową.

Foto: HFHD, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

McKenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, miliardera i twórcy firmy Amazon, z każdym rokiem przekazuje na cele charytatywne coraz większe kwoty. Jej ostatnia decyzja o przekazaniu kwoty 436 milionów dolarów to pokłosie jej zobowiązania, które podjęła jeszcze w 2019 roku.

MacKenzie Scott: była żona Jeffa Bezosa wspiera Ukrainę

MacKenzie Scott po raz kolejny udowodniła, że jeżeli chodzi o obietnice wspierania potrzebujących, miliarderka nie rzuca słów na wiatr. 436 milionów dolarów zasiliło niedawno konto organizacji Habitat for Humanity International.

Działalność fundacji skupia się na pomaganiu niezamożnym rodzinom w znalezieniu niedrogiego dachu nad głową. Obecnie Habitat for Humanity angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Ta hojna wpłata jest efektem obietnicy, którą Scott złożyła w 2019 roku, dołączając do kampanii The Giving Pledge. Podpisała wtedy list, w którym zobowiązała się do przekazywania na rzecz organizacji charytatywnych pieniędzy „aż do pustego sejfu” – jak sama napisała w liście.

Czytaj więcej

Zmiany w Amazon: co Jeff Bezos chce robić na „emeryturze”?

„Jestem całkowicie pewna, że największą wartość przynoszą te działania, które ludzie podejmują szybko, pod wpływem impulsu do tego, by dawać” – czytamy w liście filantropki opublikowanym na oficjalnej stronie kampanii.

Kampanię The Giving Pledge stworzyli Melinda i Bill Gatesowie oraz Warren Buffett. Należy do niej szereg najbogatszych ludzi na świecie. Podpisując samodzielnie napisane listy, zobowiązują się oni do finansowego wspierania organizacji charytatywnych.

MacKenzie Scott – miliarderka i filantropka

MacKenzie Scott skończyła literaturę na Uniwersytecie Princeton. Jej wykładowczynią i mentorką w nauce kreatywnego pisania była noblistka – Toni Morrison. Później Scott pracowała jako jej asystentka. Była świetnie zapowiadającą się pisarką.

Swoją debiutancką książkę pt. „The Testing of Luther Albright” wydała już jako żona Jeffa Bezosa – w 2005 roku. Rok później otrzymała za nią prestiżową nagrodę American Book Award.

W 1993 roku Scott wyszła za mąż za Bezosa, kiedy Amazon – początkowo księgarnia internetowa – był jeszcze w powijakach. Scott od początku pomagała mężowi w rozwijaniu jego biznesu, który dość szybko odniósł spektakularny sukces. Małżeństwo doczekało się czwórki dzieci.

Rozwijanie kariery literackiej zeszło na dalszy plan. W międzyczasie bowiem Scott zaangażowała się w działalność charytatywną, która trwa do dziś.

Ważnym momentem w życiu kobiety był rozwód z Bezosem w 2019 roku, w efekcie czego otrzymała 35,6 miliarda dolarów w postaci udziałów Amazona. Scott wskoczyła wtedy na trzecie miejsce w rankingu najbogatszych kobiet świata.

Jeszcze w tym samym roku obiecała podzielić się swoim bogactwem z potrzebującymi, dołączając do kampanii The Giving Pledge. Rok później na konta różnych organizacji wpłaciła łącznie 1,7 miliarda dolarów. Suma donacji w 2021 roku była już większa o okrągły miliard.

Niedawno filantropka ogłosiła, że nie będzie publicznie ogłaszać nazw organizacji, które wsparła – decyzję tę zostawiła samym organizacjom. Tak też stało się w przypadku Habitat for Humanity International. Dopiero dzięki oficjalnemu komunikatowi fundacji świat dowiedział się o tym, że hojna donacja pochodzi właśnie od MacKenzie Scott.

Społeczeństwo
Brytyjczycy wybrali słowo roku. Młodzież w Polsce używa go regularnie
Społeczeństwo
Amerykanie wybrali słowo roku 2024. Jego nagła popularność to zasługa TikToka
Społeczeństwo
Wojna na słowa między chińskimi miliarderami. „Usuńcie te oszczerstwa”
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska