McKenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, miliardera i twórcy firmy Amazon, z każdym rokiem przekazuje na cele charytatywne coraz większe kwoty. Jej ostatnia decyzja o przekazaniu kwoty 436 milionów dolarów to pokłosie jej zobowiązania, które podjęła jeszcze w 2019 roku.

MacKenzie Scott: była żona Jeffa Bezosa wspiera Ukrainę

MacKenzie Scott po raz kolejny udowodniła, że jeżeli chodzi o obietnice wspierania potrzebujących, miliarderka nie rzuca słów na wiatr. 436 milionów dolarów zasiliło niedawno konto organizacji Habitat for Humanity International.

Działalność fundacji skupia się na pomaganiu niezamożnym rodzinom w znalezieniu niedrogiego dachu nad głową. Obecnie Habitat for Humanity angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Ta hojna wpłata jest efektem obietnicy, którą Scott złożyła w 2019 roku, dołączając do kampanii The Giving Pledge. Podpisała wtedy list, w którym zobowiązała się do przekazywania na rzecz organizacji charytatywnych pieniędzy „aż do pustego sejfu” – jak sama napisała w liście.

Czytaj więcej

Zmiany w Amazon: co Jeff Bezos chce robić na „emeryturze”?

„Jestem całkowicie pewna, że największą wartość przynoszą te działania, które ludzie podejmują szybko, pod wpływem impulsu do tego, by dawać” – czytamy w liście filantropki opublikowanym na oficjalnej stronie kampanii.

Kampanię The Giving Pledge stworzyli Melinda i Bill Gatesowie oraz Warren Buffett. Należy do niej szereg najbogatszych ludzi na świecie. Podpisując samodzielnie napisane listy, zobowiązują się oni do finansowego wspierania organizacji charytatywnych.

MacKenzie Scott – miliarderka i filantropka

MacKenzie Scott skończyła literaturę na Uniwersytecie Princeton. Jej wykładowczynią i mentorką w nauce kreatywnego pisania była noblistka – Toni Morrison. Później Scott pracowała jako jej asystentka. Była świetnie zapowiadającą się pisarką.

Swoją debiutancką książkę pt. „The Testing of Luther Albright” wydała już jako żona Jeffa Bezosa – w 2005 roku. Rok później otrzymała za nią prestiżową nagrodę American Book Award.

W 1993 roku Scott wyszła za mąż za Bezosa, kiedy Amazon – początkowo księgarnia internetowa – był jeszcze w powijakach. Scott od początku pomagała mężowi w rozwijaniu jego biznesu, który dość szybko odniósł spektakularny sukces. Małżeństwo doczekało się czwórki dzieci.

Rozwijanie kariery literackiej zeszło na dalszy plan. W międzyczasie bowiem Scott zaangażowała się w działalność charytatywną, która trwa do dziś.

Ważnym momentem w życiu kobiety był rozwód z Bezosem w 2019 roku, w efekcie czego otrzymała 35,6 miliarda dolarów w postaci udziałów Amazona. Scott wskoczyła wtedy na trzecie miejsce w rankingu najbogatszych kobiet świata.

Jeszcze w tym samym roku obiecała podzielić się swoim bogactwem z potrzebującymi, dołączając do kampanii The Giving Pledge. Rok później na konta różnych organizacji wpłaciła łącznie 1,7 miliarda dolarów. Suma donacji w 2021 roku była już większa o okrągły miliard.

Niedawno filantropka ogłosiła, że nie będzie publicznie ogłaszać nazw organizacji, które wsparła – decyzję tę zostawiła samym organizacjom. Tak też stało się w przypadku Habitat for Humanity International. Dopiero dzięki oficjalnemu komunikatowi fundacji świat dowiedział się o tym, że hojna donacja pochodzi właśnie od MacKenzie Scott.