Jeff Bezos w liście do pracowników zapowiedział zmianę na stanowisku dyrektora generalnego Amazona. W 2021 roku na tym stanowisku zastąpić ma go Andy Jassy, dotychczas kierujący Amazon Web Services, dynamicznie rosnącym segmentem usług cyfrowych w „chmurze”.  Jak policzył amerykański serwis „Fortune”, walczący z Elonem Muskiem o tytuł najbogatszego człowieka świata Jeff Bezos w czasie swoich rządów w firmie doprowadził do wzrostu cen akcji Amazon o 225000%, a ten etap swojej zawodowej aktywności kończy majątkiem wysokości 195 miliardów dolarów.

Jeff Bezos przestaje kierować Amazon: co będzie robił dalej?

Bezos po rezygnacji ze stanowiska raczej nie będzie narzekał na nudę. Budując w latach 90. firmę Amazon w garażu wynajętego domu na przedmieściach Seattle nawet w najśmielszych snach nie mógł przypuszczać, że stworzy tak potężne imperium cyfrowe. Choć w komunikacje do pracowników zapowiedział, że nie rozstaje się z firmą, a jedynie skupi się na obowiązkach przewodniczącego rady nadzorczej, to podkreślił, że teraz więcej czasu chce poświęcać swoim pasjom.

Czytaj też: Miliarder czy bankrut? Sprawdziliśmy, z czego będzie żył Donald Trump po opuszczeniu Białego Domu

Pierwszą z nich jest działalność charytatywna. Jeff Bezos będzie rozwijał stworzoną w 2018 roku fundację The Day One Fund, finansującą organizacje non-profit wspierające bezdomne rodziny oraz tworzącą przedszkola dla społeczności o niskich dochodach. Drugą organizacją powołaną do życia przez twórcę firmy Amazon w ubiegłym roku jest Bezos Earth Fund, fundacja stawiająca sobie za cel walkę ze skutkami zmian klimatycznych.

Druga pasja miliardera to nieruchomości. Podczas gdy Elon Musk zdecydował się na wyprzedanie wszystkich swoich domów, Bezos podąża w dokładnie przeciwnym kierunku: dziś jest 25. na liście posiadaczy największej ilości gruntów w Stanach Zjednoczonych i posiada portfolio nieruchomości wycenianych na 400 milionów dolarów.

Wielu zakupów Bezos dokonał już po rozwodzie z MacKenzie Scott w 2019 roku, który „kosztował” go 34 miliardy dolarów. Ta suma pozwoliła byłej małżonce Bozosa trafić na trzecie miejsce najbogatszych kobiet na świecie. Bezos tymczasem nie ustaje w inwestycjach – dwa miesiące po rozwodzie katalog posiadanych przez niego nieruchomości powiększył się o trzypiętrowy apartament w Nowym Jorku za 80 milionów dolarów.

Na tym lista należących do niego nowojorskich nieruchomości się nie kończy – Bezos jest również właścicielem trzech apartamentów w budynku utrzymanym w stylu art deco z widokiem na Central Park oraz czteropiętrowego, liczącego 15 pomieszczeń apartamentu na prestiżowej Piątej Alei. Poza tym miliarder ma na swoim koncie największą transakcję w historii kalifornijskiego rynku nieruchomości – w ubiegłym roku kupił od Davida Geffena rezydencję za 165 milionów dolarów.

Oprócz działalności dobroczynnej i inwestycji w nieruchomości twórca Amazona chce też poświęcić się rozwijaniu dwóch innych firm, których jest właścicielem – Blue Origin i The Washington Post. Pierwsza zajmuje się projektowaniem pojazdów do wypraw w kosmos. Z kolei w Washington Post, gazecie, której właścicielem jest od 2013 roku, Bezos zamierza przeprowadzić zmiany mające umocnić pozycję marki w świecie mediów cyfrowych i poprawić jej wyniki finansowe.