Roman Abramowicz zakończy wojnę na Ukrainie? Miliarder zaczął negocjacje

Roman Abramowicz, rosyjski miliarder, do niedawna kontrolujący klub piłkarski Chelsea Londyn, podjął próby mediacji między stronami konfliktu – donoszą media. Czy rosyjskiemu miliarderowi powiedzie się w nietypowej dla niego roli dyplomaty?

Publikacja: 28.02.2022 17:03

Roman Abramowicz.

Roman Abramowicz.

Foto: Bloomberg

Roman Abramowicz to jeden z najbardziej znanych rosyjskich miliarderów. Nie ukrywał się ze swoim bogactwem, a dzięki otwartości na media, po kupnie klubu piłkarskiego Chelsea Londyn stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na Wyspach.

Z czasem jednak zaczęła mu ciążyć przeszłość – niejasne interesy, udział w bardzo wątpliwych prywatyzacjach w Rosji, oskarżenia o korupcję, a wreszcie – zażyłość z Władimirem Putinem.

To sprawiło, że Abramowicz, przez wiele lat mieszkający w Wielkiej Brytanii, był wskazywany jako jeden z oligarchów, którzy zostaną objęci brytyjskimi sankcjami. Pod presją opinii publicznej Rosjanin, teraz z paszportem izraelskim i portugalskim, zdecydował o przekazaniu udziałów w klubie piłkarskim Chelsea powołanej przez siebie fundacji. 

Wygląda na to, że Roman Abramowicz postawił sobie teraz bardzo ambitne zadanie: doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. 

Czytaj więcej

Pałace i jachty. Oligarchowie z Rosji przywykli do luksusowego życia w Europie

Jak podaje irlandzki serwis RTE Rosjanin, odpowiedział na apele strony ukraińskiej o pomoc w znalezieniu platformy porozumienia między stronami, dzięki którym mogłoby dojść do zakończenia konfliktu, a przynajmniej – do zawieszenia ognia.

Ukraińcy poprosili Romana Abramowicza o pomoc

Jak podaje RTE, przedstawiciele Abramowicza potwierdzili zaangażowanie miliardera w negocjacje między Ukrainą a Rosją. „Możemy potwierdzić, że Roman Abramowicz został poproszony przez strony ukraińską o pomoc w osiągnięciu pokojowego rozwiązania i że od tej pory próbuje pomagać” – potwierdził rzecznik prasowy miliardera.

„Biorąc pod uwagę jak wysoka jest tu stawka, prosimy o zrozumienie, dlaczego wcześniej nie informowaliśmy o stanowisku Romana Abramowicza w tej sprawie, ani o jego zaangażowaniu w rozmowy obu stron” – dodał rzecznik. 

RTE dodaje też, że informację o udziale Rosjanina w negocjacje Ukrainy z Rosją potwierdził też ukraiński reżyser i producent telewizyjny Aleksander Rodnianski, który dodał, że Abramowicz jako jedyny odpowiedział na apel o pomoc. Zdaniem Rodnianskiego przedstawiciele rządu ukraińskiego wyrazili wdzięczność Rosjaninowi za jego starania. „Mogę potwierdzić, że przedstawiciele Ukrainy starali się znaleźć w Rosji kogoś, kto mógłby im pomóc w staraniach o pokojowe rozwiązanie” – dodał ukraiński reżyser.

Jak informuje serwis RTE, kontakt był możliwy dzięki pomocy wspólnoty żydowskiej, której Abramowicz jest aktywnym członkiem i hojnie wspiera gminy żydowskie w wielu krajach. 

Wedle niepotwierdzonych informacji Roman Abramowicz był obecny podczas poniedziałkowych negocjacji między Ukrainą a Rosją, które toczyły się na Białorusi.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem