Dzięki olbrzymim inwestycjom w zielone technologie czy ambitnym projektom turystycznym Arabia Saudyjska pod faktycznym przywództwem młodego księcia Muhammada ibn Salmana stara się budować wizerunek państwa nowoczesnego i postępowego. Organizacje walczące o prawa człowieka przekonują jednak od dawna, że to jedynie strategia PR-owa, mająca przykryć prawdziwe oblicze państwa Saudów, w którym prześladowania przeciwników politycznych, mniejszości religijnych i seksualnych czy ograniczanie praw kobiet, wciąż są na porządku dziennym. Jedną z płaszczyzn, na której Arabia Saudyjska szuka wizerunkowych korzyści, stała się w ostatnim czasie moda.
Czytaj też: Architektoniczny Nobel dla przeciwników wyburzania budynków
W tym miesiącu ogłoszono start arabskiej edycji magazynu „Harper’s Bazaar” – pierwszego w historii zachodniego magazynu skupionego na modzie i lifestyle’u, który będzie wydawany w Arabii Saudyjskiej. Kilka dni później taką samą decyzję ogłosiła bliskowschodnia edycja amerykańskiego magazynu „Esquire”. „Zainspirowany przez Vision 2030, przemysł kreatywny w królestwie Arabii Saudyjskiej zaczyna się rozwijać, dlatego mamy wielki zaszczyt ogłosić premierę Esquire Saudi” – argumentował wydawca, nawiązując do programu mającego na celu uniezależnienie kraju od ropy naftowej i inwestycję w nowe sektory, w tym przede wszystkim w usługi i infrastrukturę.
W tym przypadku nie chodzi tylko o rosnący rynek „skromnej mody”. Nowym publikacjom towarzyszyć ma seria ekskluzywnych spotkań i warsztatów, w których wziąć mają udział wpływowe postaci świata mody z całego świata. Umożliwia je także odbywający się od 2018 roku Saudi Fashion Week, a w stolicy kraju, Rijadzie, coraz częściej odbywają się pokazy zachodnich projektantów.„Pierwsze zdjęcia „saudyjskich modelek” nie mają znaczenia, kiedy kobiety w kraju są nadal uważane za obywatelki drugiej kategorii” – skomentowała Ines Osman, dyrektorka MENA Rights Group, zajmującej się prawami człowieka w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Pólnocnej, w rozmowie z „Middle East Eye
Jej zdaniem fashion washing to „z pewnością część strategii królestwa, mającej odwracać uwagę od innych spraw”. Choć w lutym władze wypuściły z aresztu znaną aktywistkę Loujain al-Hathloul po 1000 dniach w odosobnieniu, to w więzieniach przebywają inne kobiety, zatrzymane m.in. za brak burki lub różne formy pokojowych protestów. Opublikowany w tym tygodniu raport amerykańskiego Departamentu Stanu zwraca uwagę na rosnące zaniepokojenie związane z prawami człowieka w związku z trwającym konfliktem Arabii Saudyjskiej z Jemenem, przypomina także o zamordowaniu saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, które wg licznych źródeł (w tym m.in. „The Washinton Post”, z którym współpracował Chaszukdżi) miał zlecić sam książę Muhammad ibn Salman.