Okradli znany paryski dom mody tuż przed pokazem. Podejrzani trafili do aresztu

Śledztwo w sprawie kradzieży niemal całej kolekcji domu mody Balmain we wrześniu 2023 roku weszło na nowy etap. Do aresztu trafiło sześć osób podejrzanych o udział w rabunku, który jesienią ubiegłego roku poruszył paryski świat mody.

Publikacja: 18.01.2024 13:34

Rue Saint-Honoré – najsłynniejsza modowa ulica Paryża. Tutaj swoją siedzibę ma m.in. Balmain. Tutaj

Rue Saint-Honoré – najsłynniejsza modowa ulica Paryża. Tutaj swoją siedzibę ma m.in. Balmain. Tutaj zmierzała ciężarówka którą, razem z transportem, ukradli złodzieje.

Foto: Chabe01, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Do francuskich mediów trafiły nowe informacje w sprawie bezprecedensowej kradzieży kolekcji francuskiego domu mody Balmain, która miała miejsce tuż przed rozpoczęciem paryskiego tygodnia mody we wrześniu ubiegłego roku. Francuska policja aresztowała właśnie sześciu podejrzanych.

Podejrzani o kradzież kolekcji domu mody Balmain trafili do aresztu

Aaresztowano sześciu podejrzanych o jedną z najbardziej zuchwałych kradzieży ostatnich lat. We wrześniu 2023 roku w Paryżu trzech mężczyzn ukradło ponad 50 strojów z damskiej kolekcji Balmain, jednego z czołowych francuskich domów mody.

Kradzież miała miejsce wczesnym rankiem 17 września 2023 roku, zaledwie dziesięć dni przed pokazem kolekcji w ramach paryskiego tygodnia mody. Po trwającym pięć miesięcy śledztwie, które odbywało się w regionie Île-de-France, ujęto sześć osób podejrzanych o udział w kradzieży.

Służby zaaresztowały podejrzanych w wieku od 24 do 32 lat w departamentach Val d'Oise i Val de Marne na przedmieściach Paryża. Wszyscy trafili do aresztu w departamencie Seine-Saint-Denis.

Czytaj więcej

„Wojny kaszmirowe”. Europejskie marki luksusowe kontra pasterze z Mongolii

Powołujące się na funkcjonariuszy, francuskie media informują, że policja zidentyfikowała te osoby już kilka miesięcy temu. Zaaresztowanie całej grupy nie było jednak możliwe, ponieważ jeden z podejrzanych przebywał za granicą. Po jego powrocie do Francji natychmiast ujęto całą szóstkę.

W trakcie przeszukań mieszkań, w których schwytano podejrzanych, znaleziono dziesięć projektów marki Balmain. Oprócz nich, znaleziono również wyroby innych luksusowych marek, między innymi torebki Diora i Saint Laurenta.

Złodzieje ukradli ponad 50 projektów Balmain

Kradzież kolekcji Balmain wstrząsnęła całą branżą mody. Prezentacja kolekcji na sezon wiosna-lato 2024 autorstwa dyrektora kreatywnego Balmain, Oliviera Rousteinga, stanęła pod znakiem zapytania.

Informację o kradzieży jako pierwszy podał sam Rousteing na swoim Instagramie rano 17 września 2024 roku. Projektant dowiedział się o niej, przebywając w siedzibie Balmain przy rue Pasquier w Paryżu.

Rousteing przygotowywał się wraz ze swoim zespołem na przyjęcie projektów z lotniska. Kierowca, który przewoził kreacje z lotniska, zadzwonił do niego z informacją, że grupa uzbrojonych ludzi napadła go na drodze nr D88 i przechwyciła samochód z całą kolekcją. Pusty samochód znaleziono później dziesięć kilometrów od miejsca zdarzenia.

„Tak ciężko pracowaliśmy z naszym zespołem. I będziemy pracować dalej, dzień i noc, podobnie jak nasi dostawcy, ale to wszystko jest potwornym brakiem szacunku” – napisał na Instagramie rozgoryczony Rousteing, zapowiadając, że stworzy kolekcję od nowa.

„Chciałem się z wami tym podzielić, aby przypomnieć, że nigdy nie możemy być niczego pewni. Tak właśnie wygląda świat, w jakim żyjemy” – dodał projektant.

Wydarzenie wywołało wiele emocji w świecie mody. Szereg znanych osób z branży wysyłało na swoich mediach społecznościowych słowa wsparcia pod adresem Rousteinga i jego zespołu.

Niedługo potem przedstawiciel domu mody Balmain potwierdził napisane „na gorąco” zapewnienie Rousteinga o uszyciu całej kolekcji jeszcze raz. W ciągu dziesięciu dni, które pozostały do pokazu, krawcom Balmain udało się odtworzyć projekty na czas – i pokaz odbył się 27 września, zgodnie z planem.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?