Współtwórca marki Dolce&Gabbana krytykuje młodych Włochów: „Nie macie godności”

Domenico Dolce, jeden z twórców marki Dolce & Gabbana, ostro krytykuje młodych Włochów. Zarzuca im bierność i lenistwo. „Jak można oczekiwać postępu, skoro nikt nic nie robi? Nasi rodzice wstawali do pracy na polu o piątej rano” – pyta Dolce.

Publikacja: 16.08.2023 14:57

Urodzony na Sycylii Domenico Dolce (z prawej) wspólnie ze Stefano Gabbaną (z lewej) stworzył w 1985

Urodzony na Sycylii Domenico Dolce (z prawej) wspólnie ze Stefano Gabbaną (z lewej) stworzył w 1985 roku w Mediolanie dom mody Dolce & Gabbana.

Foto: MATTEO BAZZI/PAP/EPA

Urodzony na Sycylii Domenico Dolce, jeden z założycieli słynnego włoskiego domu mody Dolce & Gabbana, skierował ostre słowa krytyki pod adresem włoskiej młodzieży, a konkretnie — młodych Sycylijczyków.

Projektant sformułował gorzką diagnozę na temat podejścia do życia swoich młodych rodaków, którzy jego zdaniem są leniwi i nie przejawiają w życiu inicjatywy. Dolce poradził też młodym Włochom, co mogą zrobić, aby poprawić swoją sytuację.

Twórca marki Dolce & Gabbana, do młodych Włochów. „Co wy robicie przez cały dzień na Facebooku?”

Domenico Dolce to pochodzący z niewielkiego sycylijskiego miasteczka Polizzi Generosa projektant mody, który wraz ze Stefano Gabbaną stworzył w 1985 roku w Mediolanie markę Dolce & Gabbana. Współtwórca jednego z najsłynniejszych domów mody przed kilkoma dniami odwiedził swoją rodzinną miejscowość.

Czytaj więcej

Linkedin coraz bardziej jak Tinder? „Niemoralne” propozycje stają się normą

Pretekstem do przyjazdu Dolce do Polizzi Generosa był odbywający się tam wernisaż wystawy w siedzibie fundacji PG 5 Heart, którą projektant założył w 2020 roku, a także obchody jego 65. urodzin. W trakcie przemówienia na wernisażu wystawy, na którym pojawiło się spore grono włoskich celebrytów i gwiazd piłki nożnej, Dolce gorzko ocenił młode pokolenie Włochów.

Projektant zarzucił młodym Sycylijczykom brak zaangażowania w działalność jego fundacji. „Co robicie przez cały dzień na Facebooku? Ruszcie się i popracujcie trochę” — zaapelował projektant i dodał, że chcąc poprawić swoją sytuację, młodzież powinna zacząć uczyć się jakiegoś rzemiosła zamiast biernie czekać na pomoc państwa lub innych organizacji.

„Uprawiajcie orzechy, bób, uczcie się haftu. Jak można oczekiwać postępu, skoro nikt nic nie robi?” — pyta retorycznie Domenico Dolce. „Nasi rodzice wstawali do pracy na polu o piątej rano, dzisiaj te pola leżą odłogiem” — ciągnie cytowany przez włoskie media projektant. „Nie możemy winić za to państwa, instytucji czy burmistrza” — dodaje.

„To my jesteśmy instytucjami, a dzisiejsze pokolenia nie mają krzty godności” — narzeka Dolce. „Oni mówią mi, że niczego dla nich nie robię, ale ja w wieku 18 lat spakowałem się i wyjechałem do Mediolanu. Wiecie, czego oczekują ode mnie młodzi ludzie? Że przyjadę tutaj z walizką pełną pieniędzy do rozdania” — kwituje dzisiejszą włoską młodzież projektant.

Domenico Dolce: Jak można oczekiwać postępu, skoro nikt nic nie robi?

Wypowiedź Domenico Dolce spotkała się z krytyką lokalnej społeczności, która dała upust swojemu niezadowoleniu w mediach społecznościowych. Niektórzy zarzucili projektantowi nieznajomość sytuacji młodych ludzi we Włoszech i oderwanie od rzeczywistości — zwłaszcza że sam cieszy się statusem miliardera.

Do opinii Dolce na temat młodych Sycylijczyków ustosunkował się również Gandolfo Librizzi, burmistrz miasteczka Polizzi Generosa. W wypowiedzi dla serwisu „La Repubblica Librizzi powiedział: „Zapytałem go o powód jego słów, z którymi osobiście się nie zgadzam. Swoimi prowokacyjnymi wypowiedziami chciał pobudzić ludzi do bardziej odważnego działania”.

„W tym wypadku jednak — dodaje burmistrz — nie ma wątpliwości, że obraził wiele osób. Generalizacje tu nie pomogą. W społeczności, którą mam zaszczyt reprezentować, wielu młodych ludzi stara się tu zostać, otwiera firmy, inni zaś wyjechali stąd, aby budować swoją przyszłość gdzie indziej. Z tego powodu takie słowa mają skutek odwrotny od zamierzonego” — stwierdza burmistrz Librizzi.

Urodzony na Sycylii Domenico Dolce, jeden z założycieli słynnego włoskiego domu mody Dolce & Gabbana, skierował ostre słowa krytyki pod adresem włoskiej młodzieży, a konkretnie — młodych Sycylijczyków.

Projektant sformułował gorzką diagnozę na temat podejścia do życia swoich młodych rodaków, którzy jego zdaniem są leniwi i nie przejawiają w życiu inicjatywy. Dolce poradził też młodym Włochom, co mogą zrobić, aby poprawić swoją sytuację.

Pozostało 88% artykułu
Moda
Branża luksusowa odkryła nową „żyłę złota”. Na tym rynku nie ma kryzysu
Moda
Prezes słynnego domu mody krytykuje branżę luksusową. „Zdradziliśmy klientów”
Moda
Ulubiona marka Elżbiety II w kryzysie. Co zostało z potęgi brytyjskiego stylu?
Moda
„Cicha logomania” podbija branżę mody. To nowy symbol statusu i zamożności
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Moda
Słynny producent butów wchodzi do Chin. Koniec sporu trwającego ćwierć wieku