Wraca słynna przed laty włoska marka luksusowa. Wskrzesi ją egipski milioner

Po 40 latach od zakończenia działalności przez markę włoskiego projektanta Waltera Albiniego, do życia przywróci ją szwajcarski fundusz inwestycyjny. Na jego czele stoi były egipski minister handlu.

Publikacja: 09.05.2023 15:25

Walter Albini (na zdjęciu w latach 60.) zmarł w 1983 roku. Jego śmierć przerwała działalność marki W

Walter Albini (na zdjęciu w latach 60.) zmarł w 1983 roku. Jego śmierć przerwała działalność marki Walter Albini.

Foto: Archivi della moda del Novecento, domena publiczna, WIkimedia Commons

Włoski projektant Walter Albini był twórcą luksusowej marki odzieżowej, którą nazwał swoim własnym nazwiskiem. Firma świetnie się rozwijała w latach 70., jednak zaledwie po dziesięciu latach przestała istnieć z powodu śmierci projektanta w 1983 roku. Zdaniem serwisu „Business of Fashion” wskrzesi ją fundusz Bidayat Group kontrolowany przez Raszida Muhammada Raszida, egipskiego przedsiębiorcę oraz byłego ministra handlu i przemysłu Egiptu. Informację o transakcji pojawiła się w mediach społecznościowych Bidayat Group. 

Walter Albini: włoska marka luksusowa powróci

Walter Albini założył swoją markę w 1973 roku. To właśnie jemu świat mody zawdzięcza stworzenie pierwszych projektów unisex, uważa się go też za prekursora włoskiego prêt-à-porter. Przetarł szlaki, którym poszli tacy włoscy projektanci jak Giorgio Armani czy Gianni Versace.

Czytaj więcej

Giorgio Armani: najbogatszy projektant na świecie. Zbudował miliardowe imperium

Stylistycznie porównywany między innymi do Yvesa Saint Laurenta, pracował z takimi tuzami świata mody jak Coco Chanel, Karl Lagerfeld i Gimmo Etro. Niestety już dekadę później błyskotliwa kariera Albiniego i jego marki dobiegła końca – w 1983 roku projektant zmarł na AIDS w wieku zaledwie 42 lat. Marka Walter Albini stała się „śpiącą królewną” – tak w branży mody nazywa się marki uśpione, ale mające duży potencjał.

Niedawno pojawiły się niepotwierdzone plotki, że we wskrzeszaniu Albini weźmie udział holding Mayhoola, którego właścicielami są członkowie katarskiej rodziny królewskiej. Dziś pewne już jest, że nowym inwestorem jest wielonarodowy koncern Bidayat z siedzibą w Szwajcarii, którego założycielem jest Rachid Mohamed Rachid – były polityk i biznesmen.

Informację o przejęciu marki Walter Albini jako pierwszy podał branżowy serwis „Business of Fashion”. Powołując się na oświadczenie samego Raszida, serwis potwierdził, że należąca do Egipcjanina firma Bidayat kupiła markę wraz z archiwum projektów Albiniego.

„Walter Albini – czytamy w oświadczeniu Raszida – zasługuje na to, aby odzyskać należne mu miejsce na światowej scenie wśród czołowych marek luksusowych”. Jednocześnie biznesmen zaprzeczył, jakoby Mayhoola miała jakikolwiek związek z całym projektem. Należący do Egipcjanina koncern Bidayat jest bowiem jego prywatnym przedsiębiorstwem, bez powiązań z katarskim holdingiem.

Kim jest Raszid Muhammad Raszid?

Urodzony w 1955 roku w Aleksandrii Raszid Muhammad Raszid to niezwykle energiczny biznesmen, któremu udało się stworzyć imperium obejmujące Bliski Wschód, Afrykę Północą i Europę. Po zdobyciu tytułu inżyniera na Uniwersytecie w Aleksandrii studiował biznes i zarządzanie na Uniwersytecie Stanforda i w Harvard Business School.

W latach 2004-2011 jako pierwszy w historii przedsiębiorca Raszid zasiadał na stanowisku ministra handlu i przemysłu Egiptu. Wskutek protestów społecznych z 2011 roku Raszid stracił urząd, oskarżono go też o malwersacje finansowe i korupcję. Groziło mu 15 lat więzienia, jednak po kilku latach oczyszczono go z zarzutów.

Oprócz Bidayat, Raszid kieruje też firmą inwestycyjną Alsara. Jest prezesem marek Balmain i Valentino oraz koncernu Mayhoola, do której należą obydwa wymienione domy mody. W koncernie Ekaterra, do której należy między innymi marka herbat Lipton, zasiada na stanowisku wiceprezesa.

Równolegle z informacjami na temat planów wskrzeszenia marki Walter Albini w mediach pojawiły się również doniesienia, że jej nowym dyrektorem kreatywnym ma zostać Alessandro Michele. Legendarny włoski projektant przez niemal osiem lat zasiadał na tym samym stanowisku w domu mody Gucci.

Czy Michele, który w podejściu do projektowania ma wiele wspólnego z Walterem Albinim, rzeczywiście stanie za sterami odradzającej się włoskiej marki? Jak dotąd Raszid Muhammad Raszid nie odniósł się oficjalnie do tych doniesień, milczy również sam projektant.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?