Seria napadów w stolicy USA. Napastnicy kradną przechodniom kurtki puchowe

Policja z Waszyngtonu wydała niecodzienne ostrzeżenie – policjanci apelują, aby mieszkańcy mieli się na baczności, bo w mieście dochodzi do napadów z bronią w ręku. Złodzieje nie kradną jednak biżuterii czy zegarków, ale kurtki – informuje BBC.

Publikacja: 14.02.2023 15:26

W ostatnich tygodniach w Waszyngtonie doszło do serii napadów, w których celem były kurtki puchowe m

W ostatnich tygodniach w Waszyngtonie doszło do serii napadów, w których celem były kurtki puchowe marki Canada Goose.

Foto: Eric Dekker

Jak przekazała policja w Waszyngtonie, w ostatnich kilku tygodniach roku zgłoszono już co najmniej siedem napadów, których celem była kradzież kurtek noszonych przez ofiary. 

Na jakie kurtki polują złodzieje? Celem są produkty kanadyjskiej firmy Canada Goose, znanej z produkcji drogich, ale bardzo ciepłych kurtek puchowych.

Doniesienia o napadach po raz pierwszy pojawiły się w grudniu, kiedy zaatakowana została para podczas spaceru w Waszyngtoni. Jedna z ofiar powiedziała wówczas w rozmowie z lokalnym oddziałem telewizji NBC News, że złodzieje próbowali ściągnąć jej kurtkę marki, ale ostatecznie im się to nie udało.

W kolejnych tygodniach doszło do kilku innych napadów, w których także złodzieje próbowali okraść swoje ofiary z kurtek Canada Goose. 24 stycznia studenta noszącego płaszcz Canada Goose napadło kilku zamaskowanych mężczyzn. Napastnicy podjechali samochodem, zdarli płaszcz ze swojej ofiary, po czym uciekli. 

Czytaj więcej

Zuchwały napad na butik w centrum Paryża. Miasto nie radzi sobie z falą rabunków

Do co najmniej trzech podobnych incydentów doszło w pobliżu George Washington University, co skłoniło kampus do wydania ostrzeżenia studentom. „Te kurtki są bardzo drogie, więc członkowie naszej społeczności powinni zachować ostrożność, nawet w miejscach publicznych” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez uczelnię.Mieszkańcy miasta zostali ostrzeżeni także przez lokalną policję, która zaapelowała o „zachowanie czujności”. „Pamiętaj, kurtka nie jest warta twojego życia. Oddaj ją, postaraj się zapamiętać wygląd złodzieja, a następnie zadzwoń na policję” – zaznaczono. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy złodzieje w USA biorą za cel osoby noszące kurtki marki Canada Goose. Wcześniej podobne incydenty miały miejsce w innych amerykańskich metropoliach, na przykład w Chicago.

Canada Goose: historia marki

Do powstania marki Canada Goose w 1957 roku przyczyniły się srogie zimy, z którymi muszą co roku mierzyć się Kanadyjczycy. Firma założona przez Sama Ticka produkowała początkowo kurtki bardzo praktyczne, wręcz robocze, stworzone z myślą o srogich mrozach. Ubrania przeznaczone były głównie dla robotników w Kanadzie pracujących zimą na świeżym powietrzu.

Pod koniec XX wieku firma zatrudniła jednak nowego prezesa, który zrewolucjonizował markę i doprowadził do tego, że produkty Canada Goose przestano postrzegać jako odzież roboczą, a zaczęto uważać za produkty luksusowe. 

Z czego wynika renoma kurtek Canada Goose? Kanadyjska marka słynie z wykorzystywania wysokiej jakości kanadyjskiego puchu Hutterite, uznawanego za jeden z najlepszych na świecie. Producent zapewnia, że w jego kurtkach da się przetrwać nawet przy temperaturach sięgających -30 stopni Celsjusza. O jakości mówi też cena – kurtki Canada Goose kosztują w przeliczeniu kilka tysięcy złotych.

Pomimo wysokich cen, chętnych na kurtki nie brakuje. Roczne przychody firmy Canada Goose od 2015 roku stale rosną. W 2022 roku marka zarobiła 824,8 mln dolarów.  W roku 2018 Canada Goose stanowiła zaś aż 6 proc. rynku odzieży wierzchniej premium, którego wartość wynosiła 11 mld dolarów.

Jak pisze BBC, okazuje się, że wartość kurtek Canada Goose sprawia, że stały się one obiektem zainteresowania złodziei, którzy coraz częściej je kradną i sprzedają następnie w internecie.  

Jak przekazała policja w Waszyngtonie, w ostatnich kilku tygodniach roku zgłoszono już co najmniej siedem napadów, których celem była kradzież kurtek noszonych przez ofiary. 

Na jakie kurtki polują złodzieje? Celem są produkty kanadyjskiej firmy Canada Goose, znanej z produkcji drogich, ale bardzo ciepłych kurtek puchowych.

Pozostało 91% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z