Najstarsze dżinsy sprzedane na aukcji za rekordową kwotę. Wydobyto je z wraku

114 tysięcy dolarów – za tyle wylicytowano na aukcji dżinsy wydobyte we wraku statku S.S. Central America, który zatonął w 1857 roku na wschodnim wybrzeżu USA. Bardzo możliwe, że pochodzą z zakładu Leviego Straussa – oceniają eksperci.

Publikacja: 14.12.2022 14:37

Spodnie wydobyto ze wraku spoczywającego u wschodnich wybrzeży USA. Statek zatonął w 1857 roku. Kufe

Spodnie wydobyto ze wraku spoczywającego u wschodnich wybrzeży USA. Statek zatonął w 1857 roku. Kufer, w którym znajdowały się spodnie, należał do mieszkańca Oregonu, który prawdopodobnie kupił je w San Francisco.

Foto: Holabird Western Americana Collections

Spodnie wylicytowane podczas aukcji w mieście Reno w amerykańskim stanie Nevada, mogą być zdaniem organizatorów wydarzenia najstarszą zachowaną parą dżinsów. Wydobyto je z kufra znajdującego się w statku S.S Central America, który zatonął w pobliżu wybrzeża Karoliny Północnej na wschodnim wybrzeżu USA w 1857 roku

„Dżinsy były wśród 270 licytowanych rzeczy z okresu gorączki złota" - poinformował w rozmowie z BBC sklep z antykami Holabird Western Americana Collections, który prowadził aukcję. 

Najstarsze dżinsy na świecie. Czy to Levi Strauss?

Statek S.S Central America, w którego wraku znajdowały się spodnie, płynął z Panamy do Nowego Jorku i zatonął podczas huraganu we wrześniu 1857 roku. Zginęło wówczas 425 z 578 pasażerów oraz członków załogi. 

Wrak maszyny odkryto w 1988 roku u wybrzeży Karoliny Południowej. Prawa do rzeczy, które się w nim znajdowały, w tym także ładunku kalifornijskiego złota, były przedmiotem trwającej przez lata batalii prawnej. Statek odnaleźć miał poszukiwacz skarbów Thomas G. Thompson, którego wielokrotnie oskarżono o to, że nie przekazał dochodów z odnalezionych we wraku skarbów tym, którzy zainwestowali w jego poszukiwania.

W 2012 roku mężczyzna został pozwany przez niektóre z tych osób. Ostatecznie sąd wydał Thompsonowi nakaz stawienia się w sądzie w celu ujawnienia lokalizacji złota pochodzącego z wraku. Aby tego uniknąć, mężczyzna zbiegł, ale w 2015 roku władzom ścigania udało się go zatrzymać w jednym z hoteli na Florydzie. Do tej pory przebywa w zakładzie karnym. 

Czytaj więcej

Najdroższe sandały w historii. 50-letnie buty Steve'a Jobsa sprzedane na aukcji

Spodnie odnaleziono w kufrze należącym do Johna Dementa, mieszkańca stanu Oregon, który – jak zaznaczają eksperci – mógł je kupić w San Francisco. Są wykonane z grubego materiału i posiadają rozporek zapinany na pięć guzików, co wskazuje na to, że mogły być spodniami roboczymi należącymi do górnika.

Zdaniem niektórych specjalistów mogły być one jednym z pierwszych modeli spodni sprzedawanych przez Levi Straussa – twórcę pierwszego przedsiębiorstwa produkującego dżinsy. Strauss był pochodzącym z Niemiec żydowskim imigrantem w Stanach Zjednoczonych. Założone przez niego przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w 1853 roku. „Rozporek jest niemal identyczny, jeśli nie dokładnie taki sam, jak jest w dzisiejszych Levisach, włączając w to styl, kształt i rozmiar guzików” – zaznaczają.

Historyczka Tracey Panek w rozmowie z BBC zaprzeczyła temu jednak, podkreślając, że nie ma "żadnego związku między firmą Levi Strauss a spodniami z aukcji". Jej zdaniem nie należały one także do górnika. - Spodnie nie są wcale wykonane z dżinsu i zostały wyprodukowane wiele lat przed tym, jak Levi Strauss opatentował swoje spodnie. Co więcej, zapinane są na guziki, które były dość powszechne w XIX wieku - podkreśliła.

Dom aukcyjny zaznacza, że niezależnie od tego, czy znalezisko ma coś wspólnego z popularną na całym świecie marką, jest to niesamowite odkrycie. „Te spodnie są jak pierwsza flaga na Księżycu, to historyczny moment w historii” – podkreślono.

Podczas aukcji, która odbyła się 3 grudnia sprzedano także inne cenne przedmioty pochodzące z wraku statku. Wylicytowano między innymi ubrania z połowy XIX wieku, mosiężny dzwon zakupiony za 18 tysięcy dolarów, szklaną popielniczkę wartą 1500 dolarów, a także sztućce i przedmioty kuchenne. 

Pochodzące z S.S Central America „skarby”, które nie zostały dotychczas kupione, mają trafić na aukcję w lutym 2023 roku.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?