Królowa wszystkich kolorów tęczy. W czym tkwi sekret stylu Elżbiety II?

Lubi zaskakiwać, jest konsekwentna i bardzo wyrazista. Ma własny, niepodrabialny styl, niezwykle spójny, wyrazisty, stanowiący element subtelnej komunikacji ze światem. I jeszcze jedno – Elżbieta II uwielbia kolory.

Publikacja: 02.06.2022 15:56

Królowa wszystkich kolorów tęczy. W czym tkwi sekret stylu Elżbiety II?

Foto: The White House from Washington, DC, domena publiczna, Wikimedia Commons

Perłowe naszyjniki, torebki londyńskiej marki Launer, a nade wszystko kolorowe total looki – mało która ze współczesnych koronowanych głów ma tak spójny i konsekwentny styl jak Elżbieta II. Każdy ubiór monarchini jest do siebie dość podobny, choć zawsze ma inną, silną kolorystyczną dominantę. Nieprzypadkowo.

Królowa Elżbieta II: sukienki we wszystkich kolorach tęczy

Jednym z najbardziej wyrazistych elementów ubioru brytyjskiej królowej są kolorowe sukienki oraz monochromatyczne garsonki i płaszcze. Elżbieta II ma je na sobie na wszystkich oficjalnych wydarzeniach – oczywiście oprócz bali i bankietów, na których obowiązuje inny dress code.

Każdego roku tych kreacji królewscy krawcy szyją prawie tyle, ile jest dni w roku – królowa nie może wystąpić dwa razy w tym samym ubraniu. Nie może też mieć na sobie czegoś, co ma już ktoś inny – w końcu jest królową Wielkiej Brytanii, jedyną taką osobą na świecie. Bardzo istotna jest przy tym jakość materiału, który musi się odpowiednio zachowywać w każdych warunkach – zwłaszcza przy wietrznej pogodzie.

The White House, domena publiczna, Wikimedia Commons

Wszystkie te elementy królewskiej garderoby są oryginalne, a przy tym wygodne –Elżbieta II jest w pracy niemal każdego dnia, od rana do wieczora. Maksymalnie wygodne muszą być też królewskie buty. Nosi je sama osobista projektantka królowej, Angela Kelly, aby upewnić się, że wszystko jest z nimi w porządku.

Czytaj więcej

To nie Władimir Putin ma najdłuższy stół na świecie. Przebiła go Elżbieta II

Odcienie żółci, pomarańczy i inne wyraziste, żywe kolory zawsze zaskakująco dobrze pasowały do urody Elżbiety II, bez względu na upływ czasu. Ich zastosowanie ma też wymiar czysto praktyczny – dzięki nim łatwiej jest dostrzec królową w tłumie.

Swoim znakiem rozpoznawczym królowa uczyniła też torebkę – koniecznie angielskiej marki Launer. Akcesorium jest przy tym narzędziem jej tajnej komunikacji z ochroną i członkami dworu. Znaczenie ma, w której ręce i jak królowa trzyma ją w danym momencie.

Styl Elżbiety II: spójność, konsekwencja

To właśnie te dwa słowa mogą określić nie tylko rządy Elżbiety II, ale także sposób, w jaki się ubiera. Nieprzychylni brytyjskiej monarchini mogliby dodać do tego jeszcze nudę i konserwatyzm.

Nicolas de Camaret, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Jednak wbrew tym ostatnim określeniom, dość unikatowym aspektem stylu Elżbiety II jest fakt, że nigdy nie bała się noszenia wyrazistych barw. Dla świata to dość czytelna informacja.

Mocne, żywe kolory świadczą nie tylko o pogodzie ducha królowej, ale też o jej odwadze oraz silnym i zdecydowanym charakterze. To jasny sygnał dla wszystkich tych, którzy śmieją wątpić w kompetencje monarchini.

Jon, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Oczywiście żadna ze stylizacji nie była efektem wyłącznie własnej inwencji królowej. Nad wyglądem monarchini od zawsze pracował sztab zaufanych projektantów i stylistów. Pierwszym z nich był Norman Hartnell, który ubierał jej matkę. Zaprojektował między innymi suknię koronacyjną i ślubną Elżbiety.

Po nim następowały kolejne pokolenia projektantów stojących na straży wizerunku królowej: Hardy Amies, Ian Thomas i Angela Kelly, która ubiera Elżbietę II do dziś. Lata pracy nad wyglądem monarchini sprawiły, że styl Elżbiety II, choć w zasadzie bardzo klasyczny, trudno pomylić z czyimkolwiek innym.

Wyznaczanie nowych trendów i bycie w modowej awangardzie nigdy nie było rolą ani Elżbiety II, ani żadnej innej koronowanej głowy. Spójność stylu, który tak naprawdę niewiele zmienił się przez lata, stanowi wyraźny komunikat, jaki królowa wysyła całemu światu: monarchia brytyjska jest żywa, silna i trwała.

Perłowe naszyjniki, torebki londyńskiej marki Launer, a nade wszystko kolorowe total looki – mało która ze współczesnych koronowanych głów ma tak spójny i konsekwentny styl jak Elżbieta II. Każdy ubiór monarchini jest do siebie dość podobny, choć zawsze ma inną, silną kolorystyczną dominantę. Nieprzypadkowo.

Królowa Elżbieta II: sukienki we wszystkich kolorach tęczy

Pozostało 91% artykułu
Moda
Europejska ojczyzna mody na równi pochyłej. Zamknięto 17 tysięcy butików
Moda
Słynna brytyjska marka w tarapatach. Przegrała z modą na „cichy luksus”?
Moda
Victoria’s Secret wraca z pokazami „aniołków”. Koniec kryzysu słynnej marki?
Moda
Drżeli przed nimi giganci. Słynna marka trafi na sprzedaż? Koniec dobrej passy
Moda
Kraj, który się uzależnił od fast fashion. Kupują 2 razy więcej niż średnia w UE