Niemcy: rusza jeden z najdłuższych pieszych mostów świata. To będzie hit wakacji

W Hesji otwarto właśnie most górujący nad Willingen. Skywalk Willingen to jeden z najdłuższych pieszych mostów na świecie. Może powtórzyć sukces czeskiego Sky Bridge 721 i stać się wielką atrakcją turystyczną.

Publikacja: 04.07.2023 10:41

Most Skywalk Willingen ma 665 metrów długości.

Most Skywalk Willingen ma 665 metrów długości.

Foto: Skywalk Willingen

To jest atrakcja tylko dla odważnych, jednak widoki z pewnością wynagrodzą trud pokonania lęku wysokości. Zawieszony na prawie stu metrach pieszy most o nazwie Skywalk Willingen w niemieckim regionie Hesja otwarto 1 lipca 2023 roku. Jest to najdłuższy tego typu most w Niemczech i jeden z najdłuższych na świecie.

Skywalk Willingen: najdłuższy wiszący most pieszy w Niemczech

Willingen to miejscowość słynąca przede wszystkim ze sportów zimowych. Teraz otwarto tu atrakcję, która będzie przyciągała turystów również w sezonie letnim. Mowa o moście Skywalk Willingen, który w tym popularnym narciarskim mieście nareszcie otwarto dla odwiedzających.

Czytaj więcej

Luksusowy butik na środku pustyni. Nic w nim nie kupisz, ale odwiedzają go tłumy

Most mierzy 665 metrów, co czyni go najdłuższym tego typu obiektem. Dotychczas rekord ten należał do mierzącego 458 metrów mostu Titan RT w górach Harz w centralnej części Niemiec. Z mostu Skywalk Willingen rozpościerają się widoki na otaczające Willingen wzgórza i doliny Hesji, a także na tamtejszą skocznię narciarską.

Warto dodać, że Skywalk Willingen jest jednocześnie najdłuższym na świecie podwieszanym mostem typu tybetańskiego, pozbawionym wysokich elementów wspierających i lin kotwiczących. Most zawieszono na wysokości 99 metrów, jego szerokość wynosi 1,3 metra.

Wśród wielu osób sama myśl wejścia na taki most wywołuje lęk z obawy o jego niestabilność — zwłaszcza że jako most podwieszany, znajduje on się w ciągłym ruchu, zaś zwiedzający chodzą po kratce, widząc, co mają pod stopami. Stalowa konstrukcja Skywalk Willingen jest jednak bardzo solidna — ważący 125 ton most jest w stanie pomieścić jednocześnie do 750 osób.

Most wspiera się na 36 stalowych węzłach. Jego twórcy zapewniają, że konstrukcja jest w stanie wytrzymać huragan drugiej kategorii. Na moście obowiązują jednak pewne zasady bezpieczeństwa: zakaz wstępu mają na niego rowery, wózki dziecięce, zwierzęta i wózki inwalidzkie.

Prace projektowe i konstrukcyjne mostu zajęły sześć lat. Brali w niej udział inżynierowie z Niemiec i Szwajcarii. Po drodze nie obyło się bez pewnych komplikacji — gdyby nie one, prawdopodobnie most stanąłby wcześniej. Pierwotnie miał stanąć w sąsiednim Diemelsee, jednak wiosną 2018 roku projekt przeniesiono do Willingen.

Ostatecznie budowa mostu rozpoczęła się w styczniu 2022 roku. Inwestycja kosztowała prawie 10 milionów euro, z czego połowę sfinansowali prywatni inwestorzy, a połowę — lokalne banki. Inwestorzy spodziewają się, że rocznie most będzie odwiedzać około 100 tysięcy turystów.

Wyścig pieszych mostów trwa. Malownicze widoki są dla Polaków w zasięgu ręki

Przypomnijmy, że tytuł najdłuższego podwieszanego pieszego mostu na świecie należy do konstrukcji znajdującej się również za naszą granicą, ale południową. Mowa o należącym do górskiego kurortu Dolní Morava moście Sky Bridge 721 w Sudetach Wschodnich, tuż pod czesko-polską granicą, w okolicach Śnieżnika.

Most otwarto dla zwiedzających wiosną 2022 roku i natychmiast stał się bardzo popularną atrakcją turystyczną — nie tylko zresztą wsród Czechów i Polaków. Jak sama nazwa wskazuje, most mierzy 721 metrów, rozpięto go na wysokości 95 metrów.

Z mostu rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki między masywami górskimi Slamník i Chlum. Latem ubiegłego roku redakcja magazynu „Time” umieściła obiekt na liście najpiękniejszych miejsc na świecie.

To jest atrakcja tylko dla odważnych, jednak widoki z pewnością wynagrodzą trud pokonania lęku wysokości. Zawieszony na prawie stu metrach pieszy most o nazwie Skywalk Willingen w niemieckim regionie Hesja otwarto 1 lipca 2023 roku. Jest to najdłuższy tego typu most w Niemczech i jeden z najdłuższych na świecie.

Skywalk Willingen: najdłuższy wiszący most pieszy w Niemczech

Pozostało 90% artykułu
Miejsca
Schody donikąd: wraca kontrowersyjna atrakcja turystyczna Nowego Jorku
Miejsca
Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”
Miejsca
Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku
Miejsca
„Bunt naklejkowy” w raju turystycznym. Mieszkańcy idą na wojnę z restauracjami
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miejsca
Włosi ratują kolejną krzywą wieżę. To część „średniowiecznego Manhattanu”