„Boom na Europę”: ten sezon to rekordowy najazd amerykańskich turystów

Europa szykuje się właśnie na przyjęcie tysięcy turystów zza oceanu. Amerykanów ogarnął „Europecore” – Stary Kontynent w tym sezonie stał się wręcz modny w USA.

Publikacja: 03.07.2023 10:11

Rzym jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie.

Rzym jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie.

Foto: Gabriella Clare Marino

Wraz z początkiem sezonu letniego oraz po długim okresie pandemicznych ograniczeń na Stary Kontynent zlatują się wyjątkowo duże tłumy stęsknionych za Europą Amerykanów. Tak wielu turystów zza oceanu przyciąga niewątpliwe piękno europejskich miast, a także najnowsze mody mające swoje źródła w popularnych serialach.

Amerykanie pokochali Europę w tym sezonie. Efekt pandemii?

Do Europy przylatują tłumy turystów z USA, których Europejczycy dawno nie widzieli. Na początku maja firma ubezpieczeniowa Allianz prognozowała, że latem 2023 roku do Europy przyjedzie aż o 55 procent Amerykanów więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej i zarazem o 600 procent więcej niż w roku 2021.

Czytaj więcej

5 hoteli z Polski na liście najlepszych na świecie. Kraków i Warszawa najwyżej

Z kolei z najnowszego raportu amerykańskiej firmy Hopper, właściciela popularnej aplikacji dla podróżników, Europa jest w tym roku najpopularniejszym wśród Amerykanów celem wakacyjnych podróży. Prognozy te zaczęły się sprawdzać już wczesną wiosną. Amerykanie stanowili wtedy znaczną część odwiedzających europejskie galerie sztuki, przede wszystkim Rijksmuseum i głośną wystawę „Vermeer”, a także otwarty niedawno Dom Rembrandta w Amsterdamie.

Które kierunki cieszą się wśród Amerykanów największą popularnością? Nie ma zaskoczenia, że największe oblężenie przeżywa Hiszpania, Grecja i Włochy. Z danych włoskiego ministerstwa turystyki wynika, że w czerwcu liczba turystów, która przybyła do Włoch samolotem, wzrosła o ponad osiem procent w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Najliczniejszą grupę przyjezdnych stanowią Amerykanie.

Jak ustaliła firma Allianz, najpopularniejszymi miastami wśród Amerykanów są Londyn, Paryż, Dublin, Rzym, Rejkiawik, Amsterdam i Lizbona. Firma Hopper dodaje do tej listy jeszcze Ateny i Palermo.

„Emily w Paryżu”, „Biały lotos” – seriale promują Europę

Wspaniałe zabytki, muzea pełne dzieł najwybitniejszych artystów w historii i niepowtarzalna atmosfera europejskich miast to tylko kilka z powodów, dla których Amerykanie przylatują do Europy. Za popularność poszczególnych kierunków odpowiadają również seriale.

Od dobrych kilku lat, na fali popularności „Gry o tron”, oblężenie przeżywa Dubrownik. Paryż z kolei przypływ amerykańskich turystów zawdzięcza serialowi „Emily w Paryżu”, zaś takie sycylijskie miasta jak Palermo, Messyna czy Taormina — „Białemu Lotosowi”.

Oczywiście już tylko kwestią czasu było rozwinięcie wśród Amerykanek mody na europejski — w ich mniemaniu — styl. Trend „Europecore” zyskał popularność zwłaszcza wśród tych użytkowniczek mediów społecznościowych, które nie mogą pozwolić sobie na wciąż dość kosztowny lot do Europy.

Europecore objawia się przede wszystkim w sposobie ubierania się. Chodzi o luźny, nonszalancki, romantyczny ubiór, który w okresie letnim dominuje na ulicach i plażach najpopularniejszych turystycznych lokalizacji w Europie. Pozostając w USA, Amerykanki przynajmniej za sprawą ubrania tworzą sobie namiastkę wakacji w europejskim stylu.

Z jednej strony owa klęska urodzaju sprzyja poprawieniu mocno nadszarpniętej przez pandemię kondycji europejskiego sektora turystycznego. Z drugiej jednak — mieszkańcy wielu miejscowości, które odwiedzają Amerykanie, zmagają się obecnie ze wzrostem i tak już wysokich cen w sklepach i lokalach gastronomicznych.

Całe zjawisko negatywnie odbija się również na portfelach europejskich turystów podróżujących po Starym Kontynencie. Podrożały loty, zakwaterowanie, wycieczki z przewodnikiem, ceny biletów do muzeów i wiele innych usług, z których korzystają turyści z całego świata — również Europejczycy.

Miejsca
Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miejsca
„Bunt naklejkowy” w raju turystycznym. Mieszkańcy idą na wojnę z restauracjami
Miejsca
Włosi ratują kolejną krzywą wieżę. To część „średniowiecznego Manhattanu”
Miejsca
Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”
Miejsca
Rusza operacja podniesienia słynnego galeonu. Chodzi o skarb wart 20 mld dolarów