Ile warte jest rzymskie Koloseum? Włosi oszacowali kwotę

Ile wart jest jeden z najcenniejszych zabytków starożytności? Rzymskie Koloseum, jeden z najpopularniejszych obiektów we Włoch, jest wprawdzie bezcenne, ale firma doradcza Deloitte postanowiła oszacować jego wartość. To astronomiczna kwota.

Publikacja: 26.07.2022 11:34

Koloseum ma zostać częściowo odbudowane. Nowy plan zakłada, że pojawi się podłoga, tak by w Koloseum

Koloseum ma zostać częściowo odbudowane. Nowy plan zakłada, że pojawi się podłoga, tak by w Koloseum można było organizować przedstawienia i koncerty.

Foto: Mike Swigunski

Wydaje się, że wycenianie tak ikonicznych budowli jak Koloseum nie ma sensu – wiadomo, że ten zabytek jest bezcenny dla ludzkości. Mimo to analitycy z firmy doradczej Deloitte podjęli się oszacowania społecznej wartości antycznej wizytówki Rzymu.

Koloseum warte prawie 77 miliardów euro

Skąd się wzięła taka kwota? Na podstawie badania, które eksperci Deloitte przeprowadzili wśród Włochów. Respondentów, wśród których znaleźli się zarówno mieszkańcy Rzymu, jak i reszty kraju, zapytano, ile są gotowi zapłacić na konserwację słynnego amfiteatru Flawiuszów.

W pytaniu podkreślono przy tym, że płacąc określoną kwotę, respondent nie będzie miał z tego żadnych prywatnych korzyści. Nie będzie mógł na przykład wykorzystywać budynku na własne potrzeby. Jedyny efekt opłaty byłby taki, że Koloseum będzie nadal stało i pełniło rolę dziedzictwa kulturowego Włoch i całej Europy.

Odpowiedzi były bardzo różne, a rozpiętość kwot – bardzo szeroka. W odpowiedziach najczęściej padały sumy od skromnych dwóch do niezwykle szczodrych 890 euro. Aby przedstawić nieco bardziej ujednolicony obraz preferencji Włochów, wyciągnięto z tych odpowiedzi średnią.

Czytaj więcej

Kres dolce vita? Nadchodzą wielkie zmiany we włoskich kurortach

Co się okazało? Przeciętny Włoch na opiekę nad ikonicznym amfiteatrem jest w stanie wyłożyć około 57 euro. Mieszkaniec Rzymu jest już z kolei gotów zapłacić znacznie więcej, bo około 90 euro. W taki sposób analitycy Deloitte policzyli kwotę stanowiącą tak zwaną społeczną wartość Koloseum.

Wartość, jaką Koloseum ma dla Włochów tylko dlatego, że istnieje, oszacowano na 75,7 miliarda euro. Dodając do tej kwoty dochody, które zabytek generuje w ciągu roku, otrzymano sumę wynoszącą dokładnie 76,8 miliarda euro.

Okazuje się więc, że wbrew powszechnemu przekonaniu, wartość ta nie jest ani niepoliczalna, ani nieskończona. Wyniki badania zaprezentował w poniedziałek w Rzymie Marco Vulpiani, szef Działu Modelowania i Doradztwa Ekonomicznego wydziału Deloitte dla krajów śródziemnomorskich, a przytoczył je włoski dziennik „Corriere della Sera”.

Społeczna wartość Koloseum

Co ciekawe, analitycy Deloitte obliczyli jeszcze jedną, pośrednią wartość Koloseum – tak zwaną wartość hedonistyczną. Dotyczy ona przede wszystkim okolicznych budynków.

W przypadku Koloseum wartość hedonistyczna wynika z jego bliskości, a także możliwości jego podziwiania – na przykład z balkonu mieszkania. Na podstawie odpowiedniego modelu ekonometrycznego wartość tę oszacowano na ponad 400 milionów dolarów.

Wzniesione w latach 70. pierwszego wieku naszej ery Koloseum to najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek Włoch. To też największy amfiteatr na świecie – zajmuje 24 tysiące metrów kwadratowych i może pomieścić 50 tysięcy osób.

Amfiteatr Flawiuszów przyciąga po kilka tysięcy turystów dziennie. Przynosi to bardzo konkretne dochody zarówno samemu Rzymowi, jak i budżetowi państwa. Każdego roku Koloseum generuje około 1,4 miliarda euro włoskiego PKB. Naturalnie oprócz dochodów z biletów i pamiątek, obecność Koloseum ma przemożny wpływ na życie kulturalne Rzymu, a także okoliczny biznes.

Podkreślił to radny Rzymu do spraw turystyki i imprez, Alessandro Onorato, który wziął udział w prezentacji wyników badani Deloitte. Wskazując na gigantyczny potencjał ekonomiczny Koloseum, zauważył, że na tle amfiteatru odbywały się takie imprezy jak Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Europy, pokazy mody i mnóstwo koncertów. Zdjęcia ze wszystkich tych imprez Onorato przyrównał do zachwycających pocztówek, które obiegają cały świat.

Wydaje się, że wycenianie tak ikonicznych budowli jak Koloseum nie ma sensu – wiadomo, że ten zabytek jest bezcenny dla ludzkości. Mimo to analitycy z firmy doradczej Deloitte podjęli się oszacowania społecznej wartości antycznej wizytówki Rzymu.

Koloseum warte prawie 77 miliardów euro

Pozostało 93% artykułu
Miejsca
Niemcy budują najdłuższe molo na Bałtyku. Sopot straci palmę pierwszeństwa
Miejsca
Nowa atrakcja Rzymu: odkryto dawny pałac papieży. „Demonstracja bogactwa”
Miejsca
Aquapark w Polsce na liście najpiękniejszych na świecie. „Przełomowe arcydzieło”
Miejsca
Zamek w Stobnicy znów otwiera się na turystów. W planach wakacyjne „oblężenie”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Miejsca
Opuszczony pałac w Kopicach odzyska blask. Są pieniądze na „polski Disneyland”