Wydaje się, że wycenianie tak ikonicznych budowli jak Koloseum nie ma sensu – wiadomo, że ten zabytek jest bezcenny dla ludzkości. Mimo to analitycy z firmy doradczej Deloitte podjęli się oszacowania społecznej wartości antycznej wizytówki Rzymu.
Koloseum warte prawie 77 miliardów euro
Skąd się wzięła taka kwota? Na podstawie badania, które eksperci Deloitte przeprowadzili wśród Włochów. Respondentów, wśród których znaleźli się zarówno mieszkańcy Rzymu, jak i reszty kraju, zapytano, ile są gotowi zapłacić na konserwację słynnego amfiteatru Flawiuszów.
W pytaniu podkreślono przy tym, że płacąc określoną kwotę, respondent nie będzie miał z tego żadnych prywatnych korzyści. Nie będzie mógł na przykład wykorzystywać budynku na własne potrzeby. Jedyny efekt opłaty byłby taki, że Koloseum będzie nadal stało i pełniło rolę dziedzictwa kulturowego Włoch i całej Europy.
Odpowiedzi były bardzo różne, a rozpiętość kwot – bardzo szeroka. W odpowiedziach najczęściej padały sumy od skromnych dwóch do niezwykle szczodrych 890 euro. Aby przedstawić nieco bardziej ujednolicony obraz preferencji Włochów, wyciągnięto z tych odpowiedzi średnią.
Czytaj więcej
Lokalne kawiarnie i restauracje – tak zwane lido – od lat tworzą krajobraz włoskich plaż. Rząd włoski chce jednak ograniczyć monopol właścicieli lido. To wywołało oburzenie wielu Włochów, którzy pytają: co jest ważniejsze, wolny rynek czy tradycja?